ONLINE CHAT: Ptejte se přední české oční lékařky doc. Šárky Skorkovské

To, že vidíme dobře, považujeme za samozřejmost do chvíle, než se kvalita a ostrost našeho vidění zhorší.

Ačkoli má oko přirozenou ochranu, k níž patří bezpečné umístění v očnici a reflexy, kvalitu vidění ovlivňujeme především my sami: životním stylem, mírou odpočinku a dostatečným spánkem, způsobem šetření zraku a jeho účinnou každodenní ochranou. Mnoho lidí ale prvním náznakům zrakového diskomfortu nevěnuje pozornost a k očnímu lékaři přichází až ve chvíli, kdy má problém. Přitom se lékaři shodují na tom, že právě pravidelné prohlídky u očního lékaře jsou nejlepší prevencí.

Máte pocit, že se vám horší zrak? Nedokážete přečíst malá písmena, nerozeznáváte drobné detaily předmětů, cítíte stálý tlak v očích nebo pociťujete jiné problémy v souvislosti s očima? Uvažujete o operaci očí? Poraďte se o tom s primářkou oční kliniky NeoVize doc. Šárkou Skorkovskou.

Své otázky můžete psát ZDE.

V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za čtyři roky do 45 let věku a jednou za dva roky po 45. roce. I mnoho jinak zcela zdravých lidí po šedesátce často zjistí, že světlo je pro ně na rozeznání jemných detailů příliš slabé. Je tomu tak proto, že čočka již není tak elastická jako dříve a nemůže již téměř zaostřovat. Navíc často se v čočce zjistí šedý zákal, který může výrazně zhoršovat vidění a může vést až k úplné ztrátě zraku. Právě šedý zákal byl ještě v nedávné době strašákem pro všechny pacienty očních klinik, protože se dal odstranit jen operací za použití skalpelu. Dnes se už šedý zákal odstraňuje laserovým paprskem řízeným počítačem, který je 10x přesnější než člověk. A zákork trvá jen 40 vteřin! Operace jsou proto zcela bezpečné, lidé se jich nemusí obávat, riziko je minimální. Navíc spolu se šedým zákalem se dá při jedné operaci zbavit i refrakčních očních vad.

Pozor na levné operace

Nejde ale jen o pravidelné oční prohlídky. V poslední době se doslova roztrhl pytel s extra levnými laserovnými zákroky, na které lákají pacienty některé soukromé kliniky. Ceny moderních laserových operací se v současné době pohybují mezi 20–30 tisíci korun za jedno oko. Některá zařízení však nabízejí refrakční zákrok i za třetinovou cenu. Nízká cena ale často nepokrývá náklady na nejmodernější operační postupy provedené zkušenými lékaři a v žádném případě se nevztahuje na úhradu nákladů spojených s předoperační a pooperační péčí. Přitom předoperační vyšetření je jednou z nejdůležitějších součástí celého zákroku, protože může odhalit i skryté oční vady, které by na výsledek operace mohly mít negativní vliv. Známkou nekvalitního přístupu může být také fakt, že operace je naplánována na stejný den, jako předoperační vyšetření. Kliniky se tváří, že pacientovi šetří čas, ale přitom jen hazardují s jeho zdravím.

Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc

Patří k uznávaným očním mikrochirurgům se specializací na operace šedého zákalu, léčbu sítnice či na chirurgické odstraňování dioptrických vad. Oční chirurgii se věnuje už 25 let a provedla více než deset tisíc očních operací.

Vystudovala Fakultu všeobecného lékařství Univerzity J. E. Purkyně v Brně. V roce 2009 získala titul docenta oftalmologie. V letech 2009 až 2015 působila jako primářka Evropské oční kliniky v Brně. Na pozici primářky brněnské oční kliniky NeoVize nastoupila 1. 9. 2015. Během své praxe absolvovala zahraniční stáže se zaměřením na chirurgii předního a zadního očního segmentu.

Dá se předejít šedému zákalu? Kdy je nutné podstoupit operaci? Na co si dát před operací pozor? Nejen na tyto, ale i na další otázky z oblasti očního lékařství se můžete zeptat doc. Šárky Skorkovské, která na ně bude odpovídat ve čtvrtek od 18 do 20 hodin. Využijte této příležitosti a posílejte už teď své otázky přes následující odkaz:

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.