Otravný hmyz bez šance: Co platí na mravence, klíšťata, komáry nebo blechy?

Letní noci máme spojené se stanováním, spaním při otevřeném okně a posezením až do pozdních hodin. Vše má ale bohužel i svoji stinnou stránku, v tomto případě v podobě náletů všudypřítomného hmyzu. Kromě nepříjemného bzučení, šimrání nebo štípanců a šimrání jsme vystaveni i zdravotním rizikům. Jak se tedy vypořádat s hlavními hmyzími škůdci?

Mravenci mají dobrý čich

Při boji s mravenci jednoduše zaútočte na jejich čich. Nevoní jim prášek do pečiva, skořice, máta, majoránka, hřebíček, pepř či pálivá paprika. Pro lepší účinek udělejte z uvedeného koření směs s vodou, citronem či octem. Místo, kudy mravenci chodí, pravidelně potírejte. Pamatujte, čím větší koncentrace, tím lépe. Ocet je účinnější než citron, ale zase více zapáchá. Další možností je prášek proti mravencům, který se přímo aplikuje na cestičky. Má bílé zbarvení. Opět působí jako pokrmové lákadlo, mravenci prášek nabalí na své tělo, odnesou do hnízda a kolonii postupně vyhubí.

Krvelačné klíště

Klíšťata představují především velké zdravotní riziko. Na jejich odpuzení proto neváhejte ihned použít repelenty. „K dispozici jsou jak repelenty s vysokým obsahem účinné látky DEET, které jsou vhodné pro častý a dlouhodobý pobyt v přírodě, tak repelenty s nízkým obsahem DEET nebo bez DEET, které jsou určené pro citlivou a dětskou pokožku. Repelenty obsahující účinnou látku permethrin se aplikují pouze na oblečení, nepoužívejte je přímo na pokožku. Ošetřené oblečení nechte nejdříve oschnout. Permethrin je toxický pro kočky, proto zabraňte styku kočky s nastříkaným oblečením," radí René Šostý z BENU Lékárny v Roudnici nad Labem.

Pokud dáváte přednost přírodním prostředkům, můžete si vyrobit domácí odpuzovač. Klíšťatům například nevoní fenykl. Semínka fenyklu dejte do textilního sáčku a noste ho v kapse při sobě všude tam, kde by se mohla vyskytovat klíšťata. Sáček nezapomeňte občas promnout v ruce, aby se aroma fenyklu šířila do okolí. Když přestane vonět, semínka vyměňte. Další možností je aromatický hřebíček, pokud na jeho silice nemáte alergii. Do 100 ml lékárenského lihu dejte 20 g čerstvě nadrceného hřebíčku a nechte macerovat dva až tři týdny. Vzniklou nahnědlou tekutinu přeceďte přes sítko do rozprašovače a nastříkejte na tělo těsně předtím, než vyrazíte do přírody. Postřik obnovujte každé dvě hodiny. Účinný repelent si můžete namíchat i z esenciálních olejů (například levandulového, citronového, česnekového, z pelargonie vonné...). Stačí přidat pár kapek do čistého alkoholu, případně destilované vody.

Nejdůležitější zásadou je odstranit klíště co nejdříve, což znamená i co nejdříve ho najít. Pravidelná pečlivá prohlídka celého těla po návratu z přírody, či jen zahrady, by měla být proto samozřejmostí.

Jakmile se zešeří

Se západem sluníčka přichází nejen tma, ale také útoky hladových komárů. Výbornou ochranou je lehké (lněné) a naškrobené oblečení. Běžné turistické vybavení a většina textilních materiálů nejsou pro komáry vážnou překážkou, lehce jej propíchnou. Těžko už se ale dostanou přes voskované plátno nebo speciální oblečení už z výroby opatřené chemickou bariérou. Účinné repelenty běžně seženete v lékárně. Obecně platí: čím vyšší je koncentrace DEET složky, tím působí repelent déle. Pokud nechcete používat chemii, využijte proti komárům aromatické bylinky, koření a citrusy. Jednoduchý repelent si například můžete vyrobit z asi 200 g čerstvých bylinek (máty, rozmarýnu, levandule nebo libečku), které zalijete 1 litrem vroucí vody, přikryjete a nechte úplně vychladnout. Pak sceďte, přidejte 2-3 lžičky jablečného nebo vinného octa, promíchejte a nalijte do rozprašovače. Repelent uchovávejte v lednici. Další účinný repelent získáte smícháním 20 ml kokosového nebo mandlového oleje, 25 kapek rozmarýnového nebo levandulového esenciálního oleje a asi 200 ml převařené studené vody. Vše důkladně protřepejte a nechte jeden den v chladu. Otravné komáry i mouchy odpuzují i rozkrojené pomeranče nebo citrony, do kterých zapícháte hřebíček. Podobně fungují i silice muškátů a bazalky. A pokud budete dělat oheň, přihazujte do něj hřebíček, kuličky pepře, sušený česnek nebo levanduli.

Ovádi u vody

Po jejich útoku nám na těle mohou zůstat trvalé následky v podobě zbytnělé tkáně či drobných jizviček. Jako prevence před štípanci se doporučuje zvýšit dávky vitaminu B, který ovády odpuzuje, stejně jako česnekové či třezalkové aroma. Štípnutí ovádem bolí, může vzniknout trvalá jizva, napadené místo se musí chladit a citlivější jedinec by si měl aplikovat mast s antibiotiky. Na ochranu se používají repelenty ve spreji.

Blechy nejen v kožichu

Poštípání od blechy je nepříjemné, svědí a nutí ke škrábání. Jenže tím ohrožení zdraví ze strany blech zdaleka nekončí. Blechy přenáší nemoci zejména na zvířata, vzácně se může přenos objevit i u člověka. Na lidi blechy také rády jdou a dokáží pěkně potrápit. Pokud se jich chcete zbavit, je nutné je vymýtit všechny, pokud jich totiž jen pár zapomenete, zase se rozmnoží. Zablešené zvíře nejprve důkladně vykoupejte s antiparazitním prostředkem. Vyperte jeho pelechy a všechny textilie, se kterými mohlo přijít do styku (polštáře, deky, povlečení aj.). S výběrem antiparazitních produktů pro zvířata vám dokáží poradit také lékárníci. Pokud se blechy již rozmnožily, použijte ještě deratizační prostředek.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.