Poznej svého nepřítele: Co jste o klíšťatech možná ani netušili?
Jeden z letních strašáků je rozhodně klíště. Stříkáte se různými spreji, prohlížíte děti, psy i sebe a když parazita objevíte, je to hodně nepříjemné. Co jste o klíšťatech ještě možná nevěděli?
Některé druhy na člověka nejdou
Klíšťata jsou rozšířená prakticky po celém světě a jen u nás v republice se vyskytuje až 10 druhů klíšťat. Některé z druhů se klidně vrhnou na člověka, jiné si vybírají specifické hostitele. Ale pozor! Klíšťata přisátá na lidech jsou i častěji infikovaná virem klíšťové encefalitidy! Kde jich je nejvíc si můžete najít na mapách rizikových oblastí.
Kousnutí nebolí
Kousnutí klíštěte nebolí. Ve chvíli, kdy se do vás parazit zakousne, začne současně vylučovat sliny, které díky svému složení působí jako anestetikum. Uvolňují tkáň v místě napadení a zabraňují i krvácení. Nepříjemné a bolavé je až případné následné zarudnutí.
Když se klíště přisaje na hostitele, dokáže při sání krve zvětšit svůj objem více než 200x! Za celý svůj zhruba pětiletý život se krmí krví dvakrát či u samic třikrát.
Pozor i na nízkou trávu a keře
Klíšťata se u nás vyskytují i v nadmořských výškách 1100 m n.m., takže útěk do hor vás moc nezachrání. Vyskytují se běžně v trávě a na keřích do 1 m nad zemí. A žijí převážně v lesích – hlavně listnatých či smíšených. Ovšem je to houževnatý tvor, který může žít prakticky kdekoliv. Letos je jich kvůli velkému suchu hodně dokonce i v nízkých trávnících.
Milují teplo, ale ne vedro
Klíšťata rozhodně mají ráda teplejší počasí, kdy jsou více aktivní a nejvíce nebezpečná. Současné teplo přímo milují. Ale při hodně vysokých tropických teplotách, kdy se ztrácí vlhkost ze vzduchu, raději zalézají spíše pod zem.
Používají čich
Také jste slyšeli, že mají klíšťata ráda sladkou krev? To je ovšem jenom mýtus. Vůbec jim nezáleží na tom, jestli a jak máte sladkou krev, vybírají si své oběti podle čichu. Proto na ně můžou fungovat některé repelenty. Pokud chcete klíšťata ještě více odpudit, používejte pravidelně repelent, a to klidně i v intervalu 2 hodin. Nikdy se ale na repelenty a jiné ochranné prvky nespoléhejte na sto procent! Určitě se nechte také očkovat a vyhýbejte se v létě rizikovým oblastem, kde můžete klíště chytit.
Kupte si protiklíšťové ponožky
Barva oblečení, které máte na sobě, vůbec nerozhoduje o tom, jestli na vás klíště vleze, nebo ne. Nicméně světlé oblečení je výhodnější, protože jsou klíšťata na něm lépe vidět. Daleko podstatnější je materiál a způsob vrstvení. Klíšťata se totiž špatně potýkají s hladkými látkami, po kterých na člověka nevylezou.
Pořídit si můžete i český vynález – protiklíšťové ponožky. Stojí průměrně 70 korun za pár a jsou napuštěny látkou, která klíšťata odpuzuje.
Očkování obnovte do 3 let
Borelioza, encefalitida. To jsou hlavní důvody, proč se klíšťat bát. Proti lymské borelioze bohužel očkování neexistuje, o to víc je důležitá prevence v podobě vhodného oblečení, repelentů a vyhýbání se rizikovým oblastem. V případě klíšťové encefalitidy je ale očkování spolehlivou ochranou. Důležité je hlavně u malých dětí (od 1 roku) a seniorů. Nezáleží na tom, kdy se necháte očkovat, ale pokud se necháte naočkovat jindy než v zimním období, tak dbejte zvýšené opatrnosti. Protilátkám musíte dopřát nějaký čas, než začnou působit. Očkování vás pak chrání přibližně 3 roky.
Mohlo by vás taky zajímat: