Zdraví a nemoci

16. dubna 2015 04:55

Anna Kopečková

Očkování dětí: Ano, či ne?

Čím dál víc maminek nechce dát své děti očkovat. Bojí se nežádoucích účinků a také spoléhají na to, že většina nemocí se u nás už skoro nevyskytuje. Jenže je to pro jejich děti opravdu to nejlepší? Zkusili jsme dá dohromady nejdůležitější pro a proti očkování.

K čemu je očkování dětí

„Infekční onemocnění jsou nejčastějšími nemocemi dětí. Mají přitom velmi různý průběh. Mohou být opravdu banální, ale také fatální. Ve světě na ně umírá až 30 milionů lidí ročně,“ říká Hana Roháčová, primářka Infekční kliniky pražské nemocnice na Bulovce. Právě to, jak se lidské tělo dokáže s infekcí poprat, můžeme ovlivnit očkováním.

A stejně tak dokáže vakcinace nemoci i vymýtit. To se v roce 1979 povedlo u pravých neštovic. Na některých kontinentech už se nevyskytuje ani dětská obrna, rapidně ubylo i dalších infekcí. Každý rok zachrání očkování život více než dvěma milionům dětí.

Nepodceňujte povinné očkování

V současné době se v Česku děti povinně očkují proti devíti nemocem. Nejprve takzvanou hexavakcínou – proti tetanu, záškrtu, černému kašli, nákazám vyvolaným Haemophilusinfluenzae typu B, dětské obrně a virové hepatitidě B.

Okolo roku a půl pak následuje vakcína MMR proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Mezi nepovinná očkování pak patří ta proti rotavirům, pneumokokům, klíšťové encefalitidě, meningokoku, lidskému papilomaviru, který způsobuje rakovinu děložního čípku, žloutence typu A nebo třeba chřipce.

Česko tak patří mezi země, kde je ještě očkování povinné. Ve většině zemí Evropy už to neplatí. Například v Německu - a bohužel nejen tam, spalničky dorazily i do České republiky - se kvůli tomu teď potýkají s epidemií spalniček. Jedno dítě už na tuto nemoc dokonce zemřelo, zavírají se školy a školky. „Starší děti se můžou nechat doočkovat, ale třeba kojenci mají smůlu.

Malé děti do roku se totiž nemohou nechat očkovat proti spalničkám a chránit se. Nemoc pro ně přitom může být smrtelná. Spolek berlínských lékařů teď doporučuje s kojenci vůbec nechodit ven. Spalničky jsou tak nakažlivé, že dítě onemocní třeba jen pobytem ve společném vagonu metra,“ popsala pro Lidové noviny reportérka Veronika Jonášová, která v Berlíně žije a má několikaměsíční dceru. Kvůli tomu v podstatě nemohla ven a musela odjet zpět do Česka, aby své mladší dítě ochránila.

Jaká jsou tedy hlavní pro a proti očkování?

PRO očkování

Největším plusem očkování je prevence onemocnění infekční chorobou. Vakcinace je přitom primárním preventivním nástrojem, zvyšuje odolnost člověka, který tak nemůže nakazit ostatní. Protože účinnost vakcíny není u všech očkovaných stoprocentní, může se onemocnění u někoho přece jen rozvinout. Pak má ale nemoc mírnější průběh a neobjevují se vážné komplikace jako u neočkovaných lidí.

V současné době je také očkování jedinou prevencí rakoviny, kterou známe. Dívky se díky němu mohou chránit před rakovinou děložního čípku.

V neposlední řadě pak vakcíny přispívají k nižšímu užívání antibiotik, protože když neonemocníte, nemusíte je brát… Klesají tak i náklady na léčbu nemocí, z čehož těží celá společnost. Očkování je stále levnější než následná léčba. Díky kolektivní imunitě jsou navíc chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkovaní být nemohou.

PROTI očkování

Žádný lék, tedy ani jakákoliv vakcína, není stoprocentně bezpečná a nežádoucí účinky se prostě někdy vyskytnou. Většinou jde o ty časté, které se objevují u 1–10 procent očkovaných, tedy o zarudnutí místa vpichu, otok, horečku, průjem, zvracení, únavu, bolest hlavy a svalů nebo neklid. Jde však o poměrně krátkodobé potíže, které samy odezní.

„Ročně je v ČR očkováno hexavakcínou sto tisíc dětí, a to ve schématu 3+1, je tedy aplikováno asi 400 tisíc vakcín. Časté nežádoucí účinky se objeví řádově u desetitisíců případů,“ vyčíslil ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta.

Někteří rodiče ale hovoří o mnohem vážnějších vedlejších účincích. Mluví i tom, že vakcína MMR spouští autismus nebo že očkování způsobuje budoucí alergie. Nic z toho ale nebylo prokázáno. Nárůst alergií v posledních desetiletích lze zdůvodnit například i změnou životního stylu a znečištěním prostředí.

Rodiče, kteří nechtějí nechat své děti očkovat, často také zmiňují to, že v jedné hexavakcíně se do dětského organismu dostane desetkrát více hliníku, než do dospěláckého organismu v jedné tetanovce. Lékaři ale namítají, že tohoto kovu je v očkovacích látkách méně, než kolik ho přijmeme potravou. To platí i pro mateřské nebo umělé mléko. Oproti injekcím, které se užívaly do 80. let minulého století, je navíc obsah hliníku méně než poloviční.

ana


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.