Rakovina děložního čípku: Nepodceňujte prevenci
Očkování může pomoci nejen mladým dívkám, ale i dospělým ženám a dokonce i chlapcům Zdroj: Thinkstock
Rakovina děložního čípku je v Česku stále druhým nejčastějším smrtelným onkologickým onemocněním. Proč? A co můžeme udělat, aby se to změnilo a tahle nemoc nás přestala strašit?
Chodíte pravidelně ke gynekologovi? Odpověď celé poloviny českých žen je ne, což je tristně moc. Jen preventivní prohlídky u ženského lékaře včas odhalí změny na děložním čípku, které by mohly vést k rakovině. A ta je u nás obrovským problémem. „Celkový počet úmrtí za rok se pohybuje kolem čtyř stovek. Jedna žena každých dvacet hodin,“ říká prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc., předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Cesta od nákazy lidským papilomavirem (HPV), který rakovinu děložního čípku způsobuje, a rozvojem nádoru, je přitom dlouhá, trvat může i déle než patnáct let. A gynekolog má možnosti, jak buněčné změny na čípku podchytit a případně včas odhalit nádor. Preventivní vyšetření tak může zabránit zbytečným úmrtím a šanci na uzdravení obrovsky zvyšuje.
„V zemích západní Evropy je výskyt této nemoci výrazně nižší, a to ne proto, že by tamní obyvatelé měli jiné sexuální chování. Důvod je ten, že tam stát a obyvatelé samotní nepodceňují prevenci,“ dodává profesor Blahoš.
Pro testování se už od 40. let používá stěr z děložního čípku, pojmenovaný podle svého vynálezce George Nicholase Papanicolaou Pap(ův) stěr. Toto vyšetření je však nepřesné a poměrně chybové, velmi totiž závisí na zkušenosti a odhadu toho, kdo výsledky vyhodnocuje. Později vznikl mnohem přesnější test DNA HPV, který dokáže detekovat riziko onemocnění ještě předtím, než skutečně propukne! Tento test je schválen v USA jako test primární volby, první zemí v Evropě, která bude primárně testovat prostřednictvím DNA HPV je Holandsko. U nás je HPV DNA test hrazen ze zdravotního pojištění pouze v případě, že je cytologický nález pozitivní. Pokud se provádí na přání pacientky, pojišťovny ho neproplácejí. Prozatím.
Očkování proti rakovině
Preventivní prohlídky však nejsou jediným nástrojem prevence. Dalším je očkování proti HPV, které je pro třináctileté dívky hrazené pojišťovnou. Pokud tedy máte dceru v tomto věku, určitě se na vakcínu zeptejte pediatra. I když je totiž očkování hrazené, je takto chráněno jen asi padesát procent dívek. Tedy opět velmi málo. V zemích západní Evropy je proočkovanost okolo 80 procent. Samozřejmě platí, že čím víc očkovaných bude, tím víc se výskyt viru v populaci sníží.
A pozor, očkování může pomoci i dospělým ženám! „Největší přínos poskytuje těm, kdo ještě nezahájili pohlavní život, ale velký význam má i později. Doporučujeme je i ženám po konizaci děložního čípku, u nichž se ukázalo, že jejich imunita si s virem nedokáže sama poradit,“ popisuje doktor Jiří Ondruš, předseda lékařského sdružení HPV College, které dlouhodobě informuje o HPV.
A co kluci?
Smysl má očkování i pro chlapce. „Česká společnost vnímá nemoci způsobené HPV jako čistě ženská onemocnění, přitom skutečnost je zásadně jiná. Muži nejsou jen přenašeči, ale v téměř polovině případů i oběti život ohrožujících nebo velmi nepříjemných onemocnění,“ uvádí místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP Vladimír Dvořák. HPV totiž nezpůsobuje jen rakovinu děložního čípku a vaginy, ale také genitální bradavice, nádory anální oblasti, penisu, hlavy a krku.
V některých zemích západní Evropy už se proto přistoupilo i k očkování chlapců. Konkrétně v Rakousku či Itálii, dále pak kluky očkují Kanaďané, Američané a Australané. A právě data od protinožců ukazují, že toto opatření vedlo k poklesu výskytu rakoviny a dalších onemocnění.
S infekcí lidským papilomavirem se za život setká přes osmdesát procent lidí. U většiny se tělo dokáže s infekcí vypořádat, ale stále strměji roste počet těch, jejichž tělo to nezvládne a objeví se u nich některá z nemocí, za kterými HPV stojí. Celou dobu je přitom nakažený i přenašečem a může nakazit někoho dalšího.
ana