zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Pět zaručených tipů pro super spánek

Čtyři zaručené tipy pro super spánek
Autor: thinkstock.com Čtyři zaručené tipy pro super spánek
cernanm , Vydáno: 28.06.2016
Mnozí z vás již určitě slyšeli o tom, jak si nastavit ranní rituály, aby váš den byl co nejlepší, nejefektivnější a nejpohodovější – od studené sprchy, přes vydatnou snídani až po krátkou procházku místo cesty autem nebo tramvají. Ale už jste slyšeli o zdravých rituálech před spaním?

reklama

O některých možná ano, ale věříme, že pár jich bude pro vás novinkou.

Je trochu paradox mít problémy se spánkem, když přijdete domů vyčerpaná a jediné, na co se těšíte, je, že padnete do postele, protože usínáte už cestou domů. Ale opravdu tento problém může nastat. Samozřejmě existují mnohem hlubší problémy se spánkem a tam už je nutné se poradit s lékařem. Ovšem většina důvodů, proč náš spánek není kvalitní, je poměrně zbytečná a dá se jednoduše odstranit. A jak na to? Zkuste dodržovat 4 následující rady:

  • Nastavte si zdravou rovnováhu mezi prací a soukromým životem

Pokud patříte mezi ty typy, které se těžko od práce odpoutávají a mají potřebu neustále kontrolovat telefon a e-mail, je pro vás obzvlášť důležité, stanovit pevně hranici, kdy končí práce a začíná soukromý život. Řekněte svým kolegům a spolupracovníkům, že e-maily a telefony vyřizujete do 19. hodiny a poté až zase ráno. Uznáváme, že ne vždy je to možné, ale snažte se to dodržovat. Věřte nám, že čas, který místo koukání do telefonu strávíte s rodinou, přáteli nebo jen čtením či sledováním dobrého filmu, bude rozhodně lepší a pro svůj dobrý spánek uděláte mnoho. Hlava si totiž odpočine, odpoutá od starostí a potom usnete raz dva.

  • Sepište si úkoly na další den

Před tím, než se začnete ukládat ke spánku, sepište si hlavní úkoly, které vás druhý den čekají. Budete mít přehled a váš mozek dostane informaci, že je vše naplánováno a začíná čas relaxace.

  • Sepište si pozitivní momenty dne

Každý z nás se jistě během dne, a obzvlášť v pracovním týdnu, setká s něčím ne úplně příjemným. Ať už je to nepříjemný úředník, šéf, který zrovna nemá náladu, anebo náročná zkouška ve škole. A tohle všechno se nám střádá a udeří přesně ve chvíli, kdy se naše tělo rozhodne odpočívat. A potom ležíme v posteli, minuty utíkají a my ne a ne usnout. Vyzkoušejte proto následující věc: každý den si zapište pár věcí, které se vám během dne povedly, potěšily vás nebo udělaly radost. A rozhodně nemusí jít o nic velkého! Klidně i to, že se na vás usmál cizí člověk v obchodě anebo i to, že zrovna dnes je 28. 6. a 8 je vaše šťastné číslo. Věříme, že každý určitě minimálně 3 takovéto věci během dne zažije. A to se vám potom teprve bude krásně usínat.

Nemůžete usnout? Zkuste místo prášků sílu přírody.

Kozlík lékařský: Pomůže s nespavostí, stresem i depresemi

  • Připravte své tělo na spánek

Najděte si pár věcí, které vám vyhovují, a ty pravidelně večer dělejte. Např. vypněte veškerou elektroniku minimálně půl hodiny před tím, než půjdete spát, zacvičte si – strečink či jóga je večer ideální, dejte si horkou koupel, přečtěte si časopis nebo pár stránek z knížky nebo si dejte bylinkový čaj. Když budete danou činnost pravidelně dělat každý večer, vaše tělo si zvykne a bude se vám mnohem lépe usínat.

  • Ložnice jako oáza klidu a pohody

Ložnice je jen a jen vaše oáza (no dobrá, ještě partnerova) a musíte se v ní cítit především vy sama příjemně. Jedno ale rozhodně dodržte, a to pravidla ohledně osvětlení. Čím tmavší ložnice, tím lepší. Vyhněte se barevným světlům a zainvestujte do závěsů a celkového zatemnění oken. Tma je totiž nezbytná k tomu, aby váš spánek byl kvalitní a vy se ráno probudila odpočatá a zregenerovaná.

Pamatujte ale na to nejdůležitější! Každý člověk je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Je důležité si najít ty rituály a návyky, které vyhovují právě vám a ty dodržovat. Jedině potom to bude fungovat.

Přečtěte si také další zajímavé články o spaní:

A kde spíte vy?

Dejte si pozor, na jaké straně postele spíte!

Hlavním narušitelem spánku bývá dlouhá pracovní doba

Málo spíte? Hrozí vám větší riziko obezity!

 

 

 

 

Připravila: Martina Čerňanská

reklama

Související témata: spánek , nespavost , zdravý spaní , dobrý spánek , noc

reklama

Přečtěte si také

reklama