Zdraví a nemoci

28. června 2016 04:50

Martina Čerňanská

Pět zaručených tipů pro super spánek

Mnozí z vás již určitě slyšeli o tom, jak si nastavit ranní rituály, aby váš den byl co nejlepší, nejefektivnější a nejpohodovější – od studené sprchy, přes vydatnou snídani až po krátkou procházku místo cesty autem nebo tramvají. Ale už jste slyšeli o zdravých rituálech před spaním?

O některých možná ano, ale věříme, že pár jich bude pro vás novinkou.

Je trochu paradox mít problémy se spánkem, když přijdete domů vyčerpaná a jediné, na co se těšíte, je, že padnete do postele, protože usínáte už cestou domů. Ale opravdu tento problém může nastat. Samozřejmě existují mnohem hlubší problémy se spánkem a tam už je nutné se poradit s lékařem. Ovšem většina důvodů, proč náš spánek není kvalitní, je poměrně zbytečná a dá se jednoduše odstranit. A jak na to? Zkuste dodržovat 4 následující rady:

  • Nastavte si zdravou rovnováhu mezi prací a soukromým životem

Pokud patříte mezi ty typy, které se těžko od práce odpoutávají a mají potřebu neustále kontrolovat telefon a e-mail, je pro vás obzvlášť důležité, stanovit pevně hranici, kdy končí práce a začíná soukromý život. Řekněte svým kolegům a spolupracovníkům, že e-maily a telefony vyřizujete do 19. hodiny a poté až zase ráno. Uznáváme, že ne vždy je to možné, ale snažte se to dodržovat. Věřte nám, že čas, který místo koukání do telefonu strávíte s rodinou, přáteli nebo jen čtením či sledováním dobrého filmu, bude rozhodně lepší a pro svůj dobrý spánek uděláte mnoho. Hlava si totiž odpočine, odpoutá od starostí a potom usnete raz dva.

  • Sepište si úkoly na další den

Před tím, než se začnete ukládat ke spánku, sepište si hlavní úkoly, které vás druhý den čekají. Budete mít přehled a váš mozek dostane informaci, že je vše naplánováno a začíná čas relaxace.

  • Sepište si pozitivní momenty dne

Každý z nás se jistě během dne, a obzvlášť v pracovním týdnu, setká s něčím ne úplně příjemným. Ať už je to nepříjemný úředník, šéf, který zrovna nemá náladu, anebo náročná zkouška ve škole. A tohle všechno se nám střádá a udeří přesně ve chvíli, kdy se naše tělo rozhodne odpočívat. A potom ležíme v posteli, minuty utíkají a my ne a ne usnout. Vyzkoušejte proto následující věc: každý den si zapište pár věcí, které se vám během dne povedly, potěšily vás nebo udělaly radost. A rozhodně nemusí jít o nic velkého! Klidně i to, že se na vás usmál cizí člověk v obchodě anebo i to, že zrovna dnes je 28. 6. a 8 je vaše šťastné číslo. Věříme, že každý určitě minimálně 3 takovéto věci během dne zažije. A to se vám potom teprve bude krásně usínat.

  • Připravte své tělo na spánek

Najděte si pár věcí, které vám vyhovují, a ty pravidelně večer dělejte. Např. vypněte veškerou elektroniku minimálně půl hodiny před tím, než půjdete spát, zacvičte si – strečink či jóga je večer ideální, dejte si horkou koupel, přečtěte si časopis nebo pár stránek z knížky nebo si dejte bylinkový čaj. Když budete danou činnost pravidelně dělat každý večer, vaše tělo si zvykne a bude se vám mnohem lépe usínat.

  • Ložnice jako oáza klidu a pohody

Ložnice je jen a jen vaše oáza (no dobrá, ještě partnerova) a musíte se v ní cítit především vy sama příjemně. Jedno ale rozhodně dodržte, a to pravidla ohledně osvětlení. Čím tmavší ložnice, tím lepší. Vyhněte se barevným světlům a zainvestujte do závěsů a celkového zatemnění oken. Tma je totiž nezbytná k tomu, aby váš spánek byl kvalitní a vy se ráno probudila odpočatá a zregenerovaná.

Pamatujte ale na to nejdůležitější! Každý člověk je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Je důležité si najít ty rituály a návyky, které vyhovují právě vám a ty dodržovat. Jedině potom to bude fungovat.

Přečtěte si také další zajímavé články o spaní:

Připravila: Martina Čerňanská

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.