Zdraví a nemoci

8. listopadu 2015 04:40

Lucie Průchová

Proč po kávě nespíme? Laboratoř molekulární biologie má jasno!

Přímé i nepřímé důvody, proč je nápad dát si kávu před spaním zcela špatný, jsou mnohé. Podrobně je vysvětluje výzkum laboratoře molekulární biologie Centra pro lékařský výzkum v Cambridgi.

Kofein mění naše vnitřní hodiny. K takovému závěru dospěli britští vědci, kteří kultivovali buňky, vystavovali je působení kofeinu a přitom sledovali jejich reakce. Podle jejich závěrů je kofein zřejmě schopen změnit biologické hodiny každé buňky organismu.

Kofein je mnohem více než stimulant. Dvojité espresso, které si vypijete tři hodiny před spaním, zpomalí produkci hormonu melatoninu, který ovlivňuje spánek, asi o 40 minut.

Jiná studie americké státní univerzity v Boulderu ve státě Colorado vypovídá o tom, že káva působí stejně, jako bychom se ve chvíli, kdy se ukládáme ke spánku, vystavovali tři hodiny umělému světlu. I v tomto případě se nástup spánku zpožďuje o 40 minut. Jestliže tedy chcete večer usnout v běžnou dobu, jak jste zvyklí, nedávejte si kávu po 17. hodině.

Vysoká dávka kofeinu, tedy dva až tři šálky kávy, před spaním má stejný efekt jet lag (porucha spánku plynoucí z narušení biorytmů po rychlém leteckém překonání několika časových pásem), zpomaluje biologické hodiny a oklame mozek tak, že se domnívá, že je o hodinu pozadu za skutečným časem.

Pomýlené biologické hodiny zvyšují riziko celé řady chorob, počínaje rakovinou, srdečními nemocemi a konče cukrovkou. Je možné konstatovat, že nevhodná konzumace kávy, tedy pijeme-li ji příliš pozdě večer a ve větším množství, narušuje spánek a může způsobit četné zdravotní problémy.

Popíjení kávy nelze šmahem označit za špatný zvyk, ale zásadně se nedoporučuje pít ji večer, zejména kvůli negativnímu vlivu na systém spánku a bdělosti.

Derk Jan Dijk z Univerzity v Surrey v anglickém městě Guildford zdůrazňuje, že citlivost vůči kofeinu je velmi individuální. Kdo je tedy zvláště citlivý na kofein, neměl by pít kávu už ani odpoledne.

Kávu doprovází mnoho pověstí, z nichž většina je nepravdivých. Je nepochybné, že v určitých dávkách může negativně ovlivnit srdeční rytmus. Chronický nedostatek spánku způsobený večerním popíjením kávy může mít negativní dopad na lidské zdraví. Nicméně šálek kávy po ránu může být prospěšný. Pokud tedy jde o popíjení kávy, používejme zdravý rozum.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.