Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s hemoroidy?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s hemoroidy?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Hemoroidy tvoří v oblasti řitního otvoru takzvanou cévní pleteň, skládající se z krev přivádějících malinkatých tepen a krev odvádějících malinkatých žil. Pakliže funguje tento systém přívodu a odvodu krve správně, je vše v pořádku. Pokud však dojde k otoku, zánětu, objeví se hemoroidy. Ty mohou být vnitřní nebo vnější. Základním symptomem vnitřního typu hemoroidů je krvácení z konečníku bez známek bolesti. U vnějších hemoroidů je to viditelný otok v místech okolo svěrače, což doprovázejí pocity svědění, pálení a bolesti.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s hemoroidy?

Hemoroidy dost často znamenají strach z termínů. Můžeme mít i pocit přetížení. Dalším faktorem je zloba pocházející z minulosti. Navíc se bojíme zbavit se minulosti. Konečník je místo, kde se tělo zbavuje odpadu, a to jak fyzického, tak psychického. Máme zlost z toho, čeho se nechceme zbavit.

Položte si následující otázky:

Máte se rádi? Máte obavy a strachy? Bojíte se života? Umíte si užívat života? Žijete ve stresu? Věříte sami sobě? Trestáte sami sebe? Připomínáte si problémy z minulosti? Neumíte se zbavit minulosti? Neumíte se zbavit tíživých myšlenek?

Pokud si na tyto otázky odpovíte, naleznete příčinu svých problémů s hemoroidy.

Jak k nám problémy s hemoroidy promlouvají?

Výskytem vnitřních nebo vnějších hemoroidů.

Jak si vyléčit problémy s hemoroidy?

Duševní příčiny hemoroidů jsou spojeny s negativními vlastnostmi, jako je snaha kontrolovat své okolí, strach a především obava ze selhání. Také to, co máme na začátku, tj. co vkládáme do úst, vychází z trávicí soustavy na konci. Pokud vkládáme do trávicí soustavy špatná slova, zlobu, strach, tak to špatně trávíme a máme problémy i s hemoroidy. Pokud praskne hemoroid, odchází z těla krev a tím i život. Je dobré přemýšlet nad tím, zda člověk není svázán zbytečnou bolestí.

Na fyzické úrovni je především důležité navštívit lékaře. Dále se používají speciální masti a čípky, je nutné dodržování hygieny a postiženou oblast koupat v odvaru dubové kůry a heřmánku. Stravu obohatit o větší podíl vlákniny, pít více tekutin, snížit množství kávy, alkoholu a pálivých jídel, sportovat a především dbát o hygienu v oblasti konečníku.

Afirmace pro léčbu: „Zbavuji se všeho, co pro mne není důležité, kde není láska. Vše má své místo.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.