Choulostivé problémy: Jak na hemoroidy

Ukrutná bolest na toaletě a krev ve stolici, tak se nejčastěji projevují hemoroidy. Kdy je vyřešíte sami doma v koupelně a kdy už byste se měli vydat k lékaři?

Hemoroidy jsou tak trochu tabu, týkají se totiž vyměšování a o tom se nemluví bez zábran. Projevují se svěděním, bolestí nebo i krvácením při stolici. Vznikají v posledních centimetrech tlustého střeva, kde je mnoho žil, které se stejně jako jinde na těle mohou rozšířit.

Lékaři rozlišují hemoroidy vnitřní a vnější. Vnitřní jsou kolem stěn střeva, při tlačení ale mohou vyhřeznout. Nemusejí být bolestivé, protože na konci tlustého střeva nejsou nervová zakončení, ovšem pokud začnou krvácet, ucítíte je.

Vnější vypadají jako polštářky okolo řitního otvoru. Může se v nich vytvořit krevní sraženina a v tu chvíli také začnou pořádně bolet.

A komu hemoroidy hrozí nejvíc? Problém je do určité míry dědičný, velkou roli ale hraje nadváha a životní styl, především sedavé zaměstnání. Riziková je i strava s nedostatkem vlákniny a malý příjem tekutin, který může zapříčinit zácpu. U žen se hemoroidy objeví nejčastěji v důsledku těhotenství.

O zadeček musíme pečovat, Foto: thinkstock.com

Co zmůžete sami

Představa, že na svého doktora máte vystrčit zadek, není úplně lákavá, takže ani bolestivé hemoroidy plno lidí nedoženou na vyšetření. Ano, pokud je máte jen výjimečně a takzvaně s nimi dokážete žít, stačí změnit jídelníček – přidat zeleninu, ovoce a zakysané mléčné výrobky a hodně pít, a také se více hýbat.

Pokud problémy přetrvávají, zeptejte se v lékárně po volně prodejných lécích (masti, čípky), pomohou i koupele z dubové kůry nebo s heřmánkem, případně jen v teplé vodě, protože ta uvolní stažený svěrač a tím se zlepší prokrvení v místě.

Kdy už k lékaři

Někdy ale není jiná možnost než lékaře navštívit, mimo jiné aby vyloučil vážnější onemocnění včetně rakoviny. Pokud jde o odstranění hemoroidů, poslední možností je operace, většinou ale není potřeba. Existují i jiné metody, například podvázání nebo třeba zmražení.

ana

Sdílejte článek
Štítky bolest lékař hemoroidy hemeroidy hemoroid

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.