zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Roztroušená skleróza: Onemocnění, které postihuje hlavně mladé ženy

Roztroušená skleróza: Onemocnění, které postihuje hlavně mladé ženy
Autor: iStock Roztroušená skleróza: Onemocnění, které postihuje hlavně mladé ženy
Anna Kopečková , Vydáno: 07.04.2021
Problémy s pohyblivostí, ztuhlost, únava nebo ztráta citlivosti, to jsou některé z příznaků roztroušené sklerózy. Zásadní je včasná diagnóza a zahájení léčby, jejíž důležitou součástí je i pravidelné cvičení, které může výrazně zpomalit postup nemoci.

reklama

Roztroušená skleróza, RS neboli ereska, je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá ochranný obal nervových vláken centrálního nervového systému a ovlivňuje schopnost nervových buněk v mozku a míše spolu vzájemně komunikovat.

Průběh a příznaky tohoto onemocnění, kterým trpí asi 20 000 Čechů, se u jednotlivých osob často liší. Mezi rané příznaky RS patří problémy s pohyblivostí, ztráta citlivosti a mravenčení, ztuhlost, poruchy vidění, chronická únava, slabost, závratě, malátnost, později se mohou projevit potíže s ovládáním močového měchýře, problémy s myšlením a řečí.

Nejohroženější jsou mladé ženy

Mnozí lidé se mylně domnívají, že roztroušená skleróza je spojená hlavně s obdobím stáří. Nejčastěji se ale objevuje mnohem dříve, kolem jednatřicátého roku života. A mezi nemocnými RS je téměř 72 procent žen. Diagnózu této nemoci oznámila například v roce 2018 americká herečka Selma Blair (46), která si zahrála například ve filmech Hellboy, Prostě sexy nebo Pravá blondýnka. Přiznala, že symptomy RS se u ní pravděpodobně vyskytovaly už skoro patnáct let, ale myslela si, že jde jen o bolest za krkem nebo skřípnutý nerv. „Jsem invalidní. Občas padám. Padají mi věci z rukou. Má paměť je zamlžená. A moje levá polovina těla potřebuje podporu. A já se tomu směju. Nevím přesně, co mám dělat, ale budu dělat, co budu moct. Mám sice roztroušenou sklerózu, ale jsem v pořádku. Pokud mě ovšem uvidíte spadnout na ulici, neváhejte a zvedněte mě. Samotné by mi to trvalo celý den,“ napsala jednou svým fanouškům na Instagramu. Kvůli nemoci herečka přišla na nějakou dobu o vlasy, zhoršil se jí zrak a hůlka, o kterou se při chůzi opírá, se stala její neoddělitelnou součástí. Přesto nepropadá černým myšlenkám, s nemocí statečně bojuje a na Instagramu se snaží ukazovat, že člověk si může a musí užívat život, i když je nemocný. 

 

  

Příčina tohoto chronického zánětlivého onemocnění centrálního nervového systému zatím nebyla odhalena. Typickým příznakem je střídání záchvatů a období zdánlivého klidu. Rizikovými faktory jsou kromě genetické dispozice také kouření, nedostatek vitamínu D a nakažení takzvaným Epstein-Barrové virem, který je původcem infekční mononukleózy a dalších nemocí.

Nezbytné je cvičení

U roztroušené sklerózy je důležité, aby byla diagnostikována co nejdříve, protože včasná léčba může podstatně ovlivnit celkový průběh nemoci. Kromě aplikace léků jsou nezbytnou součástí léčby také pohybové aktivity. „Vzhledem k variabilitě symptomů a průběhu onemocnění je konkrétní skladba cvičení nastavena podle schopností a úrovně postižení pacienta. Nedostatečná pohybová aktivita u pacientů s roztroušenou sklerózou vede ke snížení kondice, a tedy dalšímu zhoršování zdravotního stavu,“ vysvětluje MUDr. Jana Lízrová-Preiningerová, Ph.D. z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Podle fyzioterapeutky Kláry Novotné z téže kliniky léky neumějí pacientům vrátit kondici a svalovou sílu. Díky pravidelnému cvičení, relaxaci a psychické pohodě ale zvládají pacienti nemoc lépe. Každý by si měl podle ní vybrat, jaký typ cvičení mu vyhovuje. Kdo chce cvičit raději doma, najde na webu Moje medicína videa s návody. Cvičení a rady určené nejen pro pacienty s RS jsou zaměřené na správné procvičení svalů dna pánevního, relaxaci pro snadnější zvládání únavy, cvičení po jízdě autem či při sedavém zaměstnání. Kromě pohybových obtíží se zaměřují i na urologické či sexuální problémy, s nimiž se během svého onemocnění setká téměř každý pacient s roztroušenou sklerózou..

Pro pacienty s RS existuje i takzvaná biologická léčba, která působí jen na molekuly a pochody spojené s RS. Kvůli velké finanční náročnosti ale stát a zdravotní pojišťovny přísně kontrolují, jestli je předepisována jen těm pacientům, jimž prokazatelně pomůže.

Roztroušenou sklerózou trpí i americká herečka Selma Blair.

Vyvracíme mýty o zdraví: Roztroušená skleróza není o zapomínání

reklama

Související témata: skleróza , autoimunitní onemocnění , cvičení , pohyb , únava , sexuální potíže , pánevní dno , roztroušená skleróza , vitamin D , Selma Blair

reklama

Přečtěte si také

reklama