Roztroušená skleróza: Onemocnění, které postihuje hlavně mladé ženy

Problémy s pohyblivostí, ztuhlost, únava nebo ztráta citlivosti, to jsou některé z příznaků roztroušené sklerózy. Zásadní je včasná diagnóza a zahájení léčby, jejíž důležitou součástí je i pravidelné cvičení, které může výrazně zpomalit postup nemoci.

Roztroušená skleróza, RS neboli ereska, je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá ochranný obal nervových vláken centrálního nervového systému a ovlivňuje schopnost nervových buněk v mozku a míše spolu vzájemně komunikovat.

Průběh a příznaky tohoto onemocnění, kterým trpí asi 20 000 Čechů, se u jednotlivých osob často liší. Mezi rané příznaky RS patří problémy s pohyblivostí, ztráta citlivosti a mravenčení, ztuhlost, poruchy vidění, chronická únava, slabost, závratě, malátnost, později se mohou projevit potíže s ovládáním močového měchýře, problémy s myšlením a řečí.

Nejohroženější jsou mladé ženy

Mnozí lidé se mylně domnívají, že roztroušená skleróza je spojená hlavně s obdobím stáří. Nejčastěji se ale objevuje mnohem dříve, kolem jednatřicátého roku života. A mezi nemocnými RS je téměř 72 procent žen. Diagnózu této nemoci oznámila například v roce 2018 americká herečka Selma Blair (46), která si zahrála například ve filmech Hellboy, Prostě sexy nebo Pravá blondýnka. Přiznala, že symptomy RS se u ní pravděpodobně vyskytovaly už skoro patnáct let, ale myslela si, že jde jen o bolest za krkem nebo skřípnutý nerv. „Jsem invalidní. Občas padám. Padají mi věci z rukou. Má paměť je zamlžená. A moje levá polovina těla potřebuje podporu. A já se tomu směju. Nevím přesně, co mám dělat, ale budu dělat, co budu moct. Mám sice roztroušenou sklerózu, ale jsem v pořádku. Pokud mě ovšem uvidíte spadnout na ulici, neváhejte a zvedněte mě. Samotné by mi to trvalo celý den,“ napsala jednou svým fanouškům na Instagramu. Kvůli nemoci herečka přišla na nějakou dobu o vlasy, zhoršil se jí zrak a hůlka, o kterou se při chůzi opírá, se stala její neoddělitelnou součástí. Přesto nepropadá černým myšlenkám, s nemocí statečně bojuje a na Instagramu se snaží ukazovat, že člověk si může a musí užívat život, i když je nemocný.

Příčina tohoto chronického zánětlivého onemocnění centrálního nervového systému zatím nebyla odhalena. Typickým příznakem je střídání záchvatů a období zdánlivého klidu. Rizikovými faktory jsou kromě genetické dispozice také kouření, nedostatek vitamínu D a nakažení takzvaným Epstein-Barrové virem, který je původcem infekční mononukleózy a dalších nemocí.

Nezbytné je cvičení

U roztroušené sklerózy je důležité, aby byla diagnostikována co nejdříve, protože včasná léčba může podstatně ovlivnit celkový průběh nemoci. Kromě aplikace léků jsou nezbytnou součástí léčby také pohybové aktivity. „Vzhledem k variabilitě symptomů a průběhu onemocnění je konkrétní skladba cvičení nastavena podle schopností a úrovně postižení pacienta. Nedostatečná pohybová aktivita u pacientů s roztroušenou sklerózou vede ke snížení kondice, a tedy dalšímu zhoršování zdravotního stavu,“ vysvětluje MUDr. Jana Lízrová-Preiningerová, Ph.D. z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Podle fyzioterapeutky Kláry Novotné z téže kliniky léky neumějí pacientům vrátit kondici a svalovou sílu. Díky pravidelnému cvičení, relaxaci a psychické pohodě ale zvládají pacienti nemoc lépe. Každý by si měl podle ní vybrat, jaký typ cvičení mu vyhovuje. Kdo chce cvičit raději doma, najde na webu Moje medicína videa s návody. Cvičení a rady určené nejen pro pacienty s RS jsou zaměřené na správné procvičení svalů dna pánevního, relaxaci pro snadnější zvládání únavy, cvičení po jízdě autem či při sedavém zaměstnání. Kromě pohybových obtíží se zaměřují i na urologické či sexuální problémy, s nimiž se během svého onemocnění setká téměř každý pacient s roztroušenou sklerózou..

Pro pacienty s RS existuje i takzvaná biologická léčba, která působí jen na molekuly a pochody spojené s RS. Kvůli velké finanční náročnosti ale stát a zdravotní pojišťovny přísně kontrolují, jestli je předepisována jen těm pacientům, jimž prokazatelně pomůže.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.