Choulostivé problémy: Únik moči aneb inkontinence

Únik moči patří k nejintimnějším ženským problémům. Přesto byste neměla s návštěvou lékaře otálet, inkontinenci tak porazíte rychleji.

„Inkontinencí trpí až 20 procent žen. U mnoha z nich jde jen o občasnou poruchu, která se projeví třeba při velkém kašli při viróze. Pak na to zapomenou, za rok znovu, pak se ale potíže objeví častěji a teprve si začnou uvědomovat, že asi mají problém,“ přibližuje urogynekolog Lukáš Horčička.

Pokud máte podobné potíže, je potřeba si hned na začátku ujasnit, o co přesně jde. Rozlišujeme totiž dva typy inkontinence – stresovou a hyperaktivní močový měchýř. Oba druhy mají jednu společnou příčinu, kterou je nezdravý životní styl, ale jinak se liší. „Hlavní příčina stresové inkontinence je nadměrná fyzická práce a prodělání porodu, tedy faktory, při nichž může dojít k poškození svalů pánevního dna. Naproti tomu k rozvoji hyperaktivního močového měchýře vedou opakované záněty močových cest a nesprávný pitný režim a režim močení,“ vysvětluje Horčička.

Proberte své trápení s lékařem co nejdříve, Foto: thinkstock.com

Stresová inkontinence a jak na ni

Stresová inkontinence souvisí s nitrobřišním tlakem. Moč proto uniká třeba při kašli, kýchnutí, smíchu, nebo zvedání těžkých věcí. To je však jen první stupeň, tlak, který je k úniku „potřeba“, se totiž neustále snižuje a v další fázi už stačí jen běh či chůze po schodech a nakonec třeba pouhé stání. V tuto chvíli už nestačí jen měnit prádlo, ale jsou potřeba speciální vložky a ženy postupně omezují své aktivity včetně sexu.

Pomoci si můžete i sama doma, především posilováním svalů pánevního dna. „Tím zvýšíte klidový uzavírací tlak v močové trubici a zlepšuje se také koordinace při kontrakcích svalů během stresových momentů – při kašli, kýchání či smíchu,“ přibližuje lékař. Celou sadu cviků najdete na www.jetovsuchu.com.

Svaly je možné posílit i umístěním speciálních předmětů do pochvy (Venušiny kuličky), kdy je pak pacientka denně nosí nejméně dvacet minut. Když je po nějaké době bez problémů udrží, vymění se za těžší. Dalšími možnostmi jsou elektrostimulace, kdy je stimulován příčně pruhovaný sval, nebo i operace.

Co s hyperaktivním močovým měchýřem

Hyperaktivní močový měchýř je trochu jiný, nesouvisí s tlakem v břiše. „Jde o to, že špatná informovanost centrálního nervového systému způsobí zvýšenou dráždivost svaloviny močového měchýře už při malém množství moči,“ říká Horčička. Výsledkem je, že o tom, kdy půjdete na malou, v podstatě rozhoduje vás močový měchýř, a to klidně pár sekund po návštěvě toalety nebo několikrát za noc.

Lékaři vám na něj předepíšou léky, součástí léčby je i „trénování“ měchýře, tedy prodlužování doby mezi návštěvami toalety. Samy doma tento problém nevyléčíte, můžete si ale aspoň trochu pomoci změnou životního stylu. Doporučuje se omezit kofeinové nápoje a jíst méně kořeněných jídel, citrusů a sycených nápojů. Pomůže i hubnutí, protože kila navíc mohou na močový měchýř tlačit.

ana

Sdílejte článek
Štítky Sám doma lékař návštěva kašel močový měchýř močová inkontinence hyperaktivní močový měchýř

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.