Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Šestnáctiletá dívka dostala žloutenku ze zeleného čaje!

Říká se tomu bylinná hepatotoxicita a může vést k závažnému poškození jater, pokud včas nepřestanete s konzumací.
Vydáno: 30.09.2015
Zelený čaj
Zelený čaj Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Většina z nás pije čaj nebo kávu každý den ke snídani a odpoledne si dá ke svačince klidně další. Mnozí si ještě před spaním udělají hrníček heřmánkového odvaru, aby se jim lépe spalo.

Koho by ale napadlo, že takovéto popíjení čaje nás může dostat do nemocnice s akutní žloutenkou? Asi nikoho, kdo se s tímto jevem nesetkal nebo o nějakém takovém případě neslyšel. Pro jednu šestnáctiletou dívku se to ale stalo děsivou realitou.

Po objednání zeleného čínského čaje z online obchodu si tato nic netušící slečna užívala šálků „zdravého“ horkého nápoje třikrát i víckrát denně po dobu delší než tři měsíce.

Po těchto několika měsících se u ní začaly objevovat dýchací problémy a měla špatné výsledky rozboru moči. Od obvodního lékaře dostala antibiotika, která ovšem nezabírala a po několika dnech se její stav rapidně zhoršil. Kůže a oční bělmo jí zežloutly. Byla převezena do nemocnice, kde se podrobila testům, při kterých se zjištilo, že onemocněla hepatitidou.

Čaj můžete pít teplý nebo vychlazený

Zelený čaj: 7 důvodů, proč si dát denně alespoň jeden šálek

Otázkou bylo, jak se tato dívka nakazila, kde k takové nemoci přišla. Zkoumali, s kým se stýkala, jaké měla hygienické návyky a co jedla a pila. Ukázalo se, že dívka konzumovala v nadměrném množství zelený čaj, který byl součástí plánu, jak zhubnout. Jakmile přestala čaj pít, její symptomy po několika dnech ustoupily a dívka se rychle zotavila.

Pokud jste pravidelným „pijanem“ čaje, hlavně teď nezačněte vyšilovat. K podobnému případu dojde, jen pokud si vaříte směs z listů, které obsahují bylinu s názvem Camellia sinensis. A i tak se nemusíte bát, pokud nepijete čaj jako vodu. Nesmí se pít moc často a v přehnaném množství. Jeden šálek denně vám rozhodně neublíží, spíše naopak!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama