Zdraví a nemoci

23. června 2018 07:30

Martina Čerňanská

Slaná voda: Využijte v létě její geniální účinky!

Sůl je špatný pán, ale dobrý sluha. Stačí, když si denně dopřejete slanou vodu a uvidíte, jak vám bude ku prospěchu. Umí mnoho věcí, které v létě oceníte!

Stalo se ranní pití vody s citronem vaším běžným rituálem? Zkuste do ní přidat ještě mořskou sůl. Slaná voda je hitem číslo jedna. V létě ji oceníte nejen k pití, umí toho mnohem více.

Každý říká, nesolte, sůl není zdravá. Ale není to tak úplně pravda! Pokud použijete dobrou mořskou sůl, vaše tělo ji ocení. Problém je, jak už to bývá, v množství. Soli totiž konzumujeme příliš, je prakticky ve všem a kolikrát si ani neuvědomujeme, že “solíme” s každým soustem navíc.

Proč sůl potřebujeme?

Naše tělo potřebuje minerální látky k bezchybnému fungování všech orgánů a tkání. Kuchyňská sůl neboli chlorid sodný je chemickou sloučeninou sodíku a chloru a právě ionty sodíku a chloru jsou nezbytné pro normální fungování pochodů v organismu. Spolu s dalšími minerály a stopovými prvky se podílejí na udržování rovnováhy tekutin a výši krevního tlaku, nezbytné jsou také pro správnou funkci srdce, nervů a svalů i pro vstřebávání různých látek ve střevě či ledvinách.

Slaná voda k pití

Dejte si ji každé ráno na lačno, ale pouze s mořskou solí. Uvidíte i ucítíte zlepšení! Mořská sůl je bohatá na prvky jako je sodík, hořčík, draslík, vápník, křemík a dokonce zlato a stříbro. Sklenice teplé slané vody na vás po ránu zapůsobí jako lymfodrenáž, navíc má antibakteriální účinky, které způsobí, že se vám pročistí střeva od nežádoucích mikroorganismů. Prostě detox, jak vyšitý!

Jistě, že slaná teplá voda není nejchutnější a také vás trochu prožene, ale o to v podstatě jde. Tělo pročistí a povzbudí trávení i metabolické procesy.

Slaná voda do úst

Když už budete slanou vodu připravovat k pití, klidně si z ní udělejte i kloktadlo do dutiny ústní. Funguje totiž spolehlivě jako vynikající ústní voda! Má antibakteriální účinky a navíc vám vrátí bílý úsměv, když navíc přidáte ještě lžičku jedné sody. Směs soli a jedlé sody rozpusťte v teplé vodě a vypláchněte ústa. Ovšem pozor, nic nepřehánět. I menší množství této směsi vám pomůže udržet zuby bílé a čisté. V opačném případě si můžete zuby spíše poškodit.

Slaná voda na ranky

Sypat do ran sůl nezní jako dobrá rada, ale pokud si drobné ranky vypláchnete roztokem slané vody, opravdu to pomůže. Ve sklenici vody rozpusťte 2 čajové lžičky soli a potřete ranku. Zpočátku to nebude příjemné, ale můžete si být jisti, že to účinkuje. V žádném případě však sůl nepoužívejte na větší rány, které potřebují odborné ošetření, tahle rada funguje jen na drobné bolístky.

Slaná voda na vlasy

Je to vlastně takový “sea salt sprey”, který vám v létě vykouzlí fantastický plážový look. Vlasy vám spíš vysuší, takže pokud máte vlasy suché a zničené, raději se o podobné koupelnové triky nepokoušejte. Nicméně, jestli jsou vaše vlasy v dobré kondici nebo dokonce mastnější, bude sůl parádním pomocníkem. Do vlhkých vlasů si nastříkejte mořskou vodu, kterou jste si buď nabrali na pláži do rozprašovače nebo si ji prostě vyrobte doma. Vlasy jen promačkejte a nechte volně uschnout. Budete vypadat jako z pláže!

Mohlo by vás také zajímat:

autor: KU


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.