Šokující stravovací návyky Čechů: V čem to vážně přeháníme?

Šokující stravovací návyky Čechů: V čem to vážně přeháníme?

Jistě to znáte dobře, každý z nás rád někdy zhřeší. Čas od času si dopřejeme nějakou tu „kalorickou bombu“, smažené či sladké jídlo, místo ovoce sáhneme raději po sladké tyčince a na večírku zase po sklence alkoholu. Jenže my Češi hřešíme už docela hodně.

1. Spotřeba cukru

Roční spotřeba cukru vychází na jednoho člověka v ČR zhruba na 40 kg. Zajímavostí je, že většina se nachází ve slazených nápojích. Přitom ještě před 100 lety byla průměrná spotřeba cukru v ČR pod 2 kg/rok. TIP: Zkuste přestat konzumovat sladké nápoje včetně oslazené kávy a čaje. Obyčejná voda s plátkem citronu vás osvěží lépe a nijak vaše tělo nezatíží. Pokud si nedokážete představit pít neslazenou kávu, cukr nahraďte stévií. Je téměř nekalorická a chuťově podobná cukru.

2. Konzumace alkoholu

Průměrný Čech vypije téměř 180 l alkoholu ročně, pro představu to je cca 10 l čistého alkoholu na jednoho Čecha (včetně kojenců), což nás staví na přední světové příčky. Největší podíl na konzumaci alkoholu má pivo, které tvoří 85 % a v jehož konzumaci jsme přímo světoví mistři.

3. Spotřeba ovoce a zeleniny

V České republice se průměrná spotřeba ovoce a zeleniny na člověka pohybuje okolo 250 g/den. Díky tomuto číslu zabíráme v evropském žebříčku spotřeby ovoce a zeleniny třetí místo od konce. Například v Itálii se průměr pohybuje okolo 600 g/den. Doporučená průměrná denní spotřeba ovoce a zeleniny pro dospělého člověka je nejméně 500 g/den, avšak s větším podílem zeleniny.

4. Nadměrné solení

WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje 4 g soli denně, ale obvyklá spotřeba obyvatele ČR je až 16 g/denně, což je 4krát více.

TIP: Pečlivě vybírejte potraviny, které konzumujete. Při volbě potravin buďte pozorní, protože sůl a tavicí soli se mohou "skrývat" i ve zdánlivě zdravých potravinách. Typickým příkladem jsou tavené sýry. Omezením soli se vyhnete hypertenzi, nadměrnému zadržování vody v těle, otékání a dlouhodobě snížíte riziko vzniku kardiovaskulárních příhod.

Výše uvedené informace o spotřebě některých potravin v České republice prozradili odborníci z výživových poraden NATURHOUSE.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.