Zdraví a nemoci

6. října 2016 04:30

Anna Kopečková

TOP 10 čajů, které by vám doma neměly chybět

TOP 10 čajů, které by vám doma neměly chybět

Zelený čaj

Rozhodně není překvapením, že začínáme náš seznam právě jím, protože je nejspíše nejzdravějším na světě. I když samozřejmě co člověk, to názor.

Zelený čaj obsahuje mnoho živin, jakými jsou např. antioxidanty, které chrání naše buňky před poškozením. Nejsilnějším z nich je Epigallocatechin Gallate. Jeho účinky jsou spojovány s léčbou některých nemocí. V zeleném čaji je také aminokyselina L-theanin, která je známá zlepšováním funkcí mozku. Nechybí ani kofein, jenž stimuluje naši fyzickou výkonnost a udržuje nás bdělé. Další výhodou je obsah katechinů, které dokážou snížit riziko infekcí a bakterií a současně dokážou tlumit aktivitu virů.

Černý čaj

Podle některých studií může tento druh čaje pomoci v případě snižování rizika vzniku mnoha kardiovaskulárních onemocnění. Dokonce se může podílet na redukci špatného cholesterolu.

Černý čaj je bohatý na třísloviny, které mají zklidňující účinek na náš trávicí systém. Díky protizánětlivým vlastnostem může pomoci se zažívacími obtížemi. Dále byste v černém čaji našli theaflaviny, které ničí abnormální buňky, jež by se mohly proměnit v rakovinotvorné nebo případně napáchat ve vašem těle nějakou škodu. Pití černého čaje tedy může být i jednou z prevencí rakoviny, především prsu. Lidé s astmatem mohou konzumovat černý čaj o něco častěji, protože jim napomáhá rozšiřovat dýchací trubici, což jim umožňuje lépe dýchat.

Bílý čaj

Tento druh čaje má antibakteriální účinky, které nás samozřejmě chrání od různých bakteriálních infekcí.

Bílý čaj je ovšem nejvíce známý pro své omlazující účinky, protože obsahuje polyfenoly, jež pomáhají v našem organismu neutralizovat volné radikály. Nedovolí jim poškozovat naši pokožku nebo i některé orgány, chrání je před stárnutím. Určité studie prokazují jeho protirakovinné účinky, především v oblasti rakoviny plic. Jiné výzkumy naznačují jeho benefity u lidí s cukrovkou. Bílý čaj prý dokáže ulevit lidem s diabetem od určitých nepříjemných příznaků, jako je třeba nadměrná žízeň. Obsahuje také flavonoidy, které jsou prevencí rozvoje kardiovaskulárních onemocnění.

Rooibos

Podobně jako bílý čaj obsahuje i rooibos polyfenoly, dále i aspalathin a nothofagin, což jsou antioxidanty regulující v těle volné radikály. Dokážou proto zastavit jejich negativní působení, které by se mohlo projevit nějakou chorobou. Tímto podporují lepší funkci imunitního systému. Pak je tu ovšem ještě další antioxidant – quercetin – který je spojen s prevencí některých srdečních onemocnění, jakými jsou mrtvice a infarkt.

Na rozdíl od zeleného čaje rooibos neobsahuje kofein, proto si ho mohou dopřávat plnými doušky i lidé trpící nespavostí. Ačkoliv napomáhá rooibos kvalitnějšímu spánku, zároveň nám i dodává energii. Díky obsahu vápníku a hořčíku posílí naše zuby a kosti.

Oolong

Čaje oolong se řadí do skupiny čajů, jež také obsahují polyfenoly. Ty mj. řídí v našem těle metabolismus tuků. Proto by pravidelná konzumace oolongů mohla pomoci s hubnutím. Již u předchozích čajů byla zmíněna další funkce polyfenolu, který je svou povahou antioxidant, protože snižuje množství volných radikálů a zabraňuje tak řadě nepříjemností. Podle několika studií dokáže tato sloučenina působit i „protistresově“, má zklidňující účinky. Pití oolong čajů se doporučuje osobám, které trápí kožní onemocnění, např. ekzém. Oolongy by totiž měly choroby kůže zmírňovat.

Tento nápoj, podobně jako rooibos, napomáhá vytvářet strukturu kostí a zubů, díky němu tedy budou zdravější a silnější. Navíc jsou všechny jeho přínosy dvojnásobné, protože v sobě kombinuje benefity čaje černého a zeleného.

Zázvorový čaj

Je vám špatně pokaždé, když cestujete? Zkuste se před cestou napít zázvorového čaje. Uvidíte, že vám bude líp.

Kromě toho, že pomáhá tento čaj bojovat proti nevolnosti z cestování, je velmi užitečný i během nachlazení. Zázvor je totiž plný vitamínu C a dalších vitamínů, minerálních látek a aminokyselin, které jsou dobré na zlepšení krevního oběhu. Čaj má rovněž protizánětlivé vlastnosti, díky nimž je možné vyřešit některé problémy se svaly nebo klouby. Zázvorový elixír podporuje činnost žaludku, zatímco v tu samou dobu začínají působit pozitivní účinky antioxidantů na naši imunitu. Následující poznatek není vědecky ověřen, ale nejspíše na něm něco bude. Předpokládá se totiž, že zázvorový čaj může také zmírnit menstruační bolesti. Zkuste a posuďte samy.

Kopřivový čaj

Kopřiva je tak bohatá na vápník, že jejích pouhých 10 gramů obsahuje 290 mg tohoto prvku, zatímco ve stejném množství špenátu je pouze 10 mg vápníku.

Kopřivový čaj ovlivňuje a zlepšuje funkci ledvin. Dokonce může pomoci zmírňovat problémy s močovým měchýřem a cestami. Sice to není vědecky prokázáno, ale mnozí bylinkáři používají kopřivový čaj pro růst vlasů. Jestliže tedy toužíte po zdravějších a delších vlasech, můžete tento nápoj vyzkoušet. Určitě tím nic nezkazíte. Kopřivový čaj taky obsahuje zelené barvivo chlorofyl, který blahodárně působí na problémy s akné. Díky protizánětlivým účinkům, které mají kopřivy, se z nich může užívat čaj coby podpůrná léčba artritidy.

Mátový čaj

Čaj z této byliny skvěle působí proti nadýmání. Má uklidňující účinky na zažívací trakt a dokáže zlepšit některé z následujících potíží spojených se zažíváním – syndrom dráždivého tračníku, bolesti břicha nebo zácpu. Současně působí proti křečím, což znamená, že snižuje pravděpodobnost výskytu nevolnosti a zvracení. Zlepšuje také respirační podmínky.

Mátový čaj dále působí příznivě na symptomy způsobené chřipkou a díky antibakteriálním účinkům posiluje naši imunitu. Jestliže máte potíže se zápachem z úst, mátový čaj je dobrou volbou – příjemně vám dech osvěží.

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj a masti z této bylinky byly po staletí užívány na hojení ran. Proto se heřmánek přidává do mnoha mastiček ještě dnes. Díky svým antibakteriálním vlastnostem může heřmánkový čaj pomoci při léčbě chřipky nebo coby ochrana před infekcí.

Má také zklidňující účinky, dokáže tedy skvěle uvolnit nervovou soustavu, proto se vám po něm bude lépe usínat. Trpíte-li nespavostí a nechcete do sebe rvát prášky, může pomoci heřmánek (či meduňka). Tím, že tělo uvolní, zároveň skvěle působí proti menstruačním bolestem a svalovým křečím. Vzhledem k jeho protizánětlivým a protibakteriálním vlastnostem dokáže zlepšit kvalitu pokožky i v případě ekzémů, akné nebo dalších kožních obtíží.

Ibiškový čaj

Podle výzkumu z Tufts University v Bostonu mohou protizánětlivé účinky tohoto rubínově červeného čaje snižovat krevní tlak o 10 %. Jiná studie zase prokazuje, že ibiškový čaj může pomoci lidem, kteří trpí hypertenzí, což může pozitivně ovlivnit celý kardiovaskulární systém.

Čaj z ibišku obsahuje antioxidanty, jež mohou redukovat hladinu špatného cholesterolu a zároveň mohou pomoci v boji proti onemocnění jater. Kromě toho vlastnosti antioxidantů působí proti nádorům. Jedna ze studií tvrdí, že ibiškový čaj může zpomalit růst rakovinových buněk. Nápoj je zároveň bohatý na vitamín C, proto si ho dopřávejte, jste-li nachlazení. Mělo by vám to ulevit a zmírnit nepříjemné příznaky.

-šp-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 1. 2025

Nejenže chcete žít naplno každou vteřinu, ale také cítíte potřebu zanechat ve světě, ve kterém žijete, svou zvláštní stopu. V životě prostě musíte být kreativní, Berani. Nemůžete si pomoci. Ten skvělý projekt, o kterém už nějakou dobu přemýšlíte, právě začíná nabývat obrysy. Dnes možná najdete některé materiály, které jste potřebovali k tomu, aby se věci skutečně daly do pohybu. Finanční dar nebo dar něčího času? Něčí štědrost by vám mohla opravdu zlepšit den.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.