Zdraví a nemoci

31. července 2018 10:00

Anna Kopečková

Trápí vás křečové žíly? Nechte si je slepit!

Možná vás taky při pohledu na vaše nohy vyděsí křečové žíly. Právě teď je čas s nimi začít něco dělat. Už ale není třeba operace, jako tomu bylo dříve. Existuje totiž nejšetrnější a bezbolestná metoda, díky které lze odstranit i ty nejrozsáhlejší křečové žíly.

Křečové žíly postihují každou třetí ženu a každého čtvrtého muže. Výskyt je dán z 80 % dědičností, ale roli hraje i životní styl, nadváha a zaměstnání. Přestože se nejedná jen o estetický problém a velmi snadno může dojít k vážným zdravotním komplikacím, lidé závažnost situace podceňují. Často se tak děje ze strachu z operace, bolesti a následného omezení.

Lepidlo to vyřeší

Nic z toho už ale dnes neplatí. Moderní metoda VenaSeal/TM Closure System používaná v naší republice od začátku letošního roku si umí poradit se všemi stádii onemocnění – od estetických vad až po pokročilá stadia, včetně bércového vředu. Tento revoluční lékařský postup je v rámci zkoušení a ověřování znám už více jak 5 let. V zemi původu, USA, se používá od roku 2014. „Jedná se o úplné uzavření nefungující žíly dolní končetiny, která způsobuje křečové žíly, a to s pomocí speciálního lepidla – cyano-akrylátového polymeru," vysvětluje primář pražské Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz.

Jen pro odborníky

Tento revoluční postup je ale určen jen těm lékařům, kteří již mají bohaté zkušenosti s katetrizačními laserovými a radiofrekvenčními metodami. Proto je vyžadována po každém lékaři certifikace firmou, která metodu zastupuje. Před samotným výkonem a během něj je rovněž bezpodmínečně nutná výborná znalost vyšetření duplexním dopplerometrickým barevným ultrazvukem. Metoda bez jeho použití není možná. Obrovskou roli proto sehrávají patřičné zkušenost lékaře specialisty.

Komunikace při výkonu

„Jde o nitrožilní katetrizační metodu, kdy pod kontrolou ultrazvuku je do hlavní nedostatečné povrchní žíly zaveden katetr a aplikováno speciální lepidlo. To po nepatrné chvilce slepí stěny poškozené a nefunkční žíly tak, že dojde ke kompletnímu uzavření žíly a tím se odstraní hlavní příčina jejího rozšíření. Během výkonu lékař s klientem komunikuje," vysvětluje MUDr. Ota Schütz.

Rizika minimální, efekt zaručený

Jelikož se jedná o nejšetrnější z katetrizačních metod, u pacienta hrozí jen minimální rizika. Její předností je, že klient po zákroku nemusí nosit kompresní punčochy a ihned po zákroku může začít třeba sportovat. Nejsou nutná žádná jiná omezení. Lidem s vrozenou dispozicí křečových žil jsou jen doporučena preventivní opatření, která odpovídají běžným zásadám u této choroby.

„Nevýhodou je, že pojišťovna tento nadstandardní výkon nehradí, cena je u obou nohou kolem 50 000 Kč,“ uzavírá primář Schütz. Na druhou stranu každý, kdo dřív prošel martýriem operace a zažil to, že se mu po čase křečové žíly znovu obnovily, to rád zaplatí. Má od nich totiž pokoj nadosmrti...

Podívejte se, jak lepení křečových žil probíhá:

Jan Janula

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.