Trápí vás migrény? Často pomůže vynechání určitých potravin
Bolesti hlavy znali už staří Egypťané, ti přivazovali na čelo keramického krokodýla s bylinami. Antičtí lékaři Hippokratés a Galén věřili v meditaci, byla i teorie, že za vším jsou zlí duchové a doporučovalo se navrtání lebky!
Skřítkové za to nemohou
V dnešní hektické době přibývá těch, co mají dojem, že se jim uvnitř čela usadili skřítkové a malými sekyrkami do něj vytrvale buší, zvlášť po bujaře strávené noci. Jsou ovšem mraky dalších příčin, ani moderní věda je neumí odhalit. Většina lidí řeší bolest dostupnými léky (Paralen, Ibalgin, aj.). Ty ji sice utlumí, ale neřeší její vznik ani původ. Navíc, pokud se jimi budeme často ládovat, snadno si na ně vytvoříme závislost.
Když přichází migréna
Často (a více u žen) se vyskytuje migréna.Tu obvykle provází i další nepříjemnosti - nevolnost, zvracení, přecitlivělost na světlo, pachy nebo zvuk. Její předzvěsti (prodromy) se dostavují několik hodin, ale i den před záchvatem. Typická pro ně je podrážděnost, úzkost, nechutenství. Bolest při migréně se obvykle vyskytuje střídavě vlevo a vpravo, nejčastěji za okem, trvá od 4 až do 72 hodin (!). Prakticky znemožňuje i běžné denní práce a zvětšuje se i při malé fyzické zátěži. Lékaři nasazují obvykle léky, tzv. triptany, preventivně profylaktika. Ale ani jejich cílem není vyléčení, jen redukce četnosti záchvatů.
Může za to jídlo?
Existují i alternativní metody léčby. Jeden z těch, kdo se migrénám dlouhodobě věnují, je MUDr. David Frej, který si vytvořil vlastní léčebný systém. Podle něj spočívá problém i v tom, že spousta diagnóz je stanovena špatně, nezabývá se příčinami, jako je roztroušená skleróza, závratě, bolesti krční páteře, zánět dutin a už vůbec se nebere v úvahu, že u mnoha lidí mohou migrénu vyprovokovat potraviny či jejich nevhodná kombinace, ale třeba i vynechání jídla a pocit hladu.
Metabolické typy
MUDr. Frej používá postup založený na kombinaci úpravy stravy, bylinné léčby, detoxikace a nezapomíná ani na prevenci, která může vzniku či rozvinutí migrény zabránit. Základem je důkladné vstupní vyšetření, které odhalí metabolický typ pacienta a spolu s ním často i další choroby. „Hodně se věnuji jídelníčku, dennímu režimu, takřka vždy najdu spouštěcí faktor. Může jít o nevyspání, či naopak přespání, u žen má vliv menstruace i nízká hladina estrogenů, ranní bolest souvisí se zadržováním vody, večerní se stresem a pár hodin po jídle s nízkou hladinou krevního cukru. Zkoumání nějakou dobu trvá, lidský organismus je složitý, ale ne déle než tři až čtyři měsíce.," představuje svou metodu David Frej.
Pak rozepíše doporučení na míru, ať už jde o spánkový režim, úpravu stravy a vynechání některých potravin, masáže, bylinnou terapii. Podle něj je nutné lékaři doporučené triptany naopak omezit, domnívá se, že bolest hlavy z dlouhodobého hlediska naopak zhoršují. Za nejúčinnější ze své praxe hodnotí individuální vynechání vybraných potravin, které jsou nejčastějšími spouštěči.
Byliny jsou na hlavu
Za velmi důležitý, kromě stravy, považuje MUDr. Frej odpočinek a užívání bylinných přípravků, jako je chřest hroznovitý (šatavari), řeřicha, indický angrešt (amalaki) nebo například pupečník zvaný brahmi. „Smysl má individuálně rozepsaný detoxikační režim, ale nezbytné je vyvarovat se stresových situací a také poslouchat své biologické hodiny. Pokud je někdo například typ skřivan a bude dělat noční směny, logicky se to projeví nejen bolestmi hlavy, ale i psychickými problémy, protože tím jde proti své přirozenosti," varuje na závěr doktor Frej.
Jan Janula