Zdraví a nemoci

18. listopadu 2015 04:20

Lucie Průchová

Vypněte tu bednu: Jde vám o život!

Pokud sledujete televizi sedm hodin denně, pak se u vás o 47 procent zvyšuje pravděpodobnost, že zemřete na takové choroby, jako je rakovina, infarkt, mrtvice, cukrovka či Parkinsonova nemoc. Platí to ovšem také o dlouhém vysedávání u počítače nebo o dlouhých hodinách strávených v křesle s knihou.

Přišli s tím odborníci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny. Sledovali 221 000 osob ve věku od 50 do 71 let, které byly v době začátku studie zdravé. Ti, kdo přiznali, že sledují televizi tři až čtyři hodiny denně, měli o 15 procent vyšší pravděpodobnost, že zemřou na nějakou z výše uvedených chorob, než ti, kteří uvedli, že se na televizi dívají méně než hodinu denně.

Ukázalo se také, že osoby, které seděly před televizí sedm a více hodin, měly o 47 procent vyšší pravděpodobnost, že zemřou již v době, kdy se tato studie konala.

Vědci ve svém výzkumu brali v úvahu i další faktory, například špatné stravovací návyky, kouření a pití alkoholu. Zjistili, že bez ohledu na tyto nezdravé návyky je riziko onemocnění v souvislosti s dlouhým vysedáváním před televizí stejné. A nejen to: osoby, které dlouho sledovaly televizi, neměly žádný přínos z toho, že sportovaly. Tento pohyb nedokázal kompenzovat dlouhé hodiny strávené v klidu.

„Víme, že sledování televize ve volném čase je zvyk, který převažuje a který je spojen se sedavým způsobem života. Vycházeli jsme z toho, že jde o jakousi obecnou fyzickou nečinnost. Osmdesát procent dospělých v Americe se denně dívá na televizi v průměru 3,5 hodiny. To jim zabírá polovinu volného času a ubírá z doby, kterou by mohli věnovat fyzické aktivitě,“ uvedla hlavní autorka výzkumu, doktorka Sarah Keadleová.

„I když jsme prokázali, že cvičení zcela neodstranilo rizika spojená s dlouhým vysedáváním před televizí, měli by se ti, kdo chtějí omezit čas strávený v nehybnosti, rozhodnout především pro pohyb,“ dodala Keadleová, kterou cituje italský deník Corriere della Sera.

Vědci zdůraznili, že výsledky jejich studie se dají aplikovat i na osoby, které tráví hodiny řízením automobilu, které mají sedavé zaměstnání nebo na ty, kdo ve svém volném čase dávají přednost činnostem vykonávaným v sedě.

„Staří lidé se dívají na televizi více než kterákoli jiná demografická skupina ve Spojených státech. Je to spojeno s tím, že mají dostatek volného času. Na tuto skutečnost by se měla zaměřit pozornost státního zdravotnictví,“ upozornila doktorka Keadleová.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.