Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Vypněte tu bednu: Jde vám o život!

Pokud sledujete televizi sedm hodin denně, pak se u vás o 47 procent zvyšuje pravděpodobnost, že zemřete na takové choroby, jako je rakovina, infarkt, mrtvice, cukrovka či Parkinsonova nemoc. Platí to ovšem také o dlouhém vysedávání u počítače nebo o dlouhých hodinách strávených v křesle s knihou.
Vydáno: 18.11.2015
Pozor na sledování televize!
Pozor na sledování televize! Autor: ilustrační foto/thinkstockphotos.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Přišli s tím odborníci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny. Sledovali 221 000 osob ve věku od 50 do 71 let, které byly v době začátku studie zdravé. Ti, kdo přiznali, že sledují televizi tři až čtyři hodiny denně, měli o 15 procent vyšší pravděpodobnost, že zemřou na nějakou z výše uvedených chorob, než ti, kteří uvedli, že se na televizi dívají méně než hodinu denně.

Ukázalo se také, že osoby, které seděly před televizí sedm a více hodin, měly o 47 procent vyšší pravděpodobnost, že zemřou již v době, kdy se tato studie konala.

Vědci ve svém výzkumu brali v úvahu i další faktory, například špatné stravovací návyky, kouření a pití alkoholu. Zjistili, že bez ohledu na tyto nezdravé návyky je riziko onemocnění v souvislosti s dlouhým vysedáváním před televizí stejné. A nejen to: osoby, které dlouho sledovaly televizi, neměly žádný přínos z toho, že sportovaly. Tento pohyb nedokázal kompenzovat dlouhé hodiny strávené v klidu.

Pozor na sledování televize - Obrázek 2 Foto:

„Víme, že sledování televize ve volném čase je zvyk, který převažuje a který je spojen se sedavým způsobem života. Vycházeli jsme z toho, že jde o jakousi obecnou fyzickou nečinnost. Osmdesát procent dospělých v Americe se denně dívá na televizi v průměru 3,5 hodiny. To jim zabírá polovinu volného času a ubírá z doby, kterou by mohli věnovat fyzické aktivitě,“ uvedla hlavní autorka výzkumu, doktorka Sarah Keadleová.

„I když jsme prokázali, že cvičení zcela neodstranilo rizika spojená s dlouhým vysedáváním před televizí, měli by se ti, kdo chtějí omezit čas strávený v nehybnosti, rozhodnout především pro pohyb,“ dodala Keadleová, kterou cituje italský deník Corriere della Sera.

Vědci zdůraznili, že výsledky jejich studie se dají aplikovat i na osoby, které tráví hodiny řízením automobilu, které mají sedavé zaměstnání nebo na ty, kdo ve svém volném čase dávají přednost činnostem vykonávaným v sedě.

„Staří lidé se dívají na televizi více než kterákoli jiná demografická skupina ve Spojených státech. Je to spojeno s tím, že mají dostatek volného času. Na tuto skutečnost by se měla zaměřit pozornost státního zdravotnictví,“ upozornila doktorka Keadleová.

Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama