Zdraví a nemoci

5. listopadu 2016 04:50

Anna Kopečková

Za únavu si můžeme (většinou) sami. Jak být znovu v pohodě?

Větu: „Jsem nějaký unavený“ slýcháme dost často. A většinou ji doprovází i postěžování na bolesti různých částí těla, hlavy, úbytek energie, nezájem o okolní dění...

„Léčit stavy únavy, s výjimkou té chronické, je stejný nesmysl, jako chtít uzákonit zdraví. Můžeme si za ni sami, přepínáním fyzických i duševních sil, nedostatkem odpočinku, spánku, stresem. Dalšími příčinami jsou obezita, kouření, pití alkoholu, znečistěné životní prostředí, roční období. Proto únava sílí na podzim a v zimě, kdy je nevlídné počasí, smog, nedostatek slunce," říká praktický lékař MUDr. Mach. Nicméně „vyléčit“ se je snadné, stačí dobrá životospráva a pravidelné cvičení. Existují i stimulanty, co ji umí nakrátko zahnat - Taurin, Guarana, Kreatin, obsažené ve většině energy drinků. Jsou ale dlouhodobě škodlivé, plné cukru a navíc návykové!

Přibrzděte a vyspěte se

S únavou se ale hlavně bojovat nemá, je totiž potřebná. Upozorní nás, abychom přibrzdili, jinak se tělo pomstí, protože ví, kdy má dost. Dokonce existují relaxační techniky, co únavu v mírném stádiu navozují pro urychlení regenerace organismu.

Nejlepším lékem na únavu je spánek. Když ji neprovází teplota, hubnutí, bolest svalů, je i možné, že tělo má jen nedostatek látek potřebných ke krvetvorbě (železo, kyselina listová, vitaminy B12, B6, hořčík, vitamin C). Pokud tyto příznaky jsou a trvají déle než týden, doporučuje se návštěva lékaře. Ten má těžkou práci, protože nemocí, které únavu způsobují, je spousta a až po mnoha vyšetřeních se přijde na tu pravou. Na vině mohou být třeba léky na snížení tlaku, kolísání hladiny hormonů, oslabená imunita.

V horším případě jde o cukrovku, poruchy štítné žlázy, nadledvinek, srdeční, jaterní i ledvinové problémy, v nejhorším o rakovinu či chronický únavový syndrom (u nás jím trpí 40 000 lidí, více žen než mužů). Začíná už ve středním věku, přichází náhle, v řádu dnů či dokonce hodin (!) a postihuje i jinak aktivní jedince. Projevuje se pocitem hlubokého, trvalého vyčerpání, kdy člověk postupně není schopen zvládat ani své běžné povinnosti. Ale to je už jiná kapitola.

Nerovnováha a cukr

Podle východní medicíny pocit únavy souvisí hlavně s nerovnováhou metabolismu kvůli časté konzumaci potravin, které fungují jako „žrouti energie“. Především jde o rafinovaný bílý a ovocný cukr. Je skoro všude, v limonádě, jogurtech, „zdravých“ sušenkách. Reaguje s bílkovinami v těle a spoluvytváří škodlivé látky, které způsobují záněty a zhoršují prokrvení mozku.

„Škodlivé je i pití velkého množství kávy, zeleného a černého čaje. Ovlivňují totiž negativně mozek, spouští deprese a úzkost. Vzpruha, kterou člověk po jejich vypití cítí, je jen přechodná a brzy ji vystřídá ještě vyšší únava. Tu způsobuje i konzumace těžkého jídla později večer (hovězí steaky, smažený sýr, aj.), zvlášť v kombinaci s alkoholem. Ten ztíží trávení, oslabí funkčnost jater, v organismu se nahromadí odpadní látky," říká MUDr. David Frej, který používá vlastní medicínské postupy, založené i na znalosti ajurvédy, nejstaršího léčebného systému na světě.

Změňte režim

První, co je třeba podle něj udělat, je změnit denní režim tak, aby hlavním jídlem byl oběd. Je důležité zvýšit podíl listové zeleniny, například rukoly, římského salátu, pít bylinné čaje (ze svaté bazalky, pampelišky, kopřivy), mozek prokrví asijská bylinka pupečník asijský, zvaný též brahmi nebo gotukola. Únava mívá souvislost s nedostatkem vitaminů a minerálů, strava je proto úplný základ. Snídaně má být bohatá na protein (tvaroh, kozí sýry, vejce), do jídelníčku je důležité zařazení energetických potravin (špenát, ryby, krůtí maso, meruňky, banán, celer, mrkev, zázvor, mandle, sezamová semínka, brokolice, majoránka, vlašské ořechy). Z olejů je dobré používat jen olivový, vepřové a hovězí maso, tvrdé, plísňové a tavené sýry je nutné z jídelníčku zcela vyloučit.

Hodiny v nás tikají

„Optimální režim je snídaně v 7 - 8 hodin, oběd ve 12 - 13 hodin, svačina mezi 15. a 16. hodinou a večeře od 18 do 19 hodin. Dobré je uléhat hodinu před půlnocí a nevstávat po sedmé hodině, jinak tím narušujeme biologické hodiny v nás," radí David Frej. Při dodržení těchto zásad se zlepší funkční kapacita plic, srdce, zvýší se celková kvalita života, navodí pocit pohody. Na usnutí doporučuje lékař pití teplého bio mléka, z bylin dodá energii gingko biloba v ampulích, aloe vera, indický ženšen ašvaganda, včelí produkty. Vhodné jsou také masáže, olejové ajurvédské či lymfatické, co odvádí odpadní látky z těla. Hodí se i očistné dny, kdy jednou týdně přijímáme jen zeleninu ve formě vývaru či šťáv, převařenou vodu nebo bylinné čaje.

Jan Janula


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 11. 2024

Nezbytný úklid nebo opravy v domácnosti by vás mohly inspirovat k tomu, abyste se pustili do rekonstrukce. Zbavte se starého nábytku nebo jiných vyřazených věcí, abyste uvolnili místo novým předmětům, díky nimž bude váš domov vypadat atraktivněji. Přátelé a vaše vyvolená osoba by vám mohli dobrovolně pomoci. Udělejte si z toho večírek. Všichni se budou dobře bavit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.