Zapomínáte na pilulku? Nahradí ji antikoncepční náušnice!

Tu nervozitu ze zapomenuté pilulky zná snad každá z nás, která kdy hormonální antikoncepci brala! Vědci ale objevili způsob, jak tomuto zapomínání zabránit.

Pokud máme v životě zrovna hektické období, dá se snadno zapomenout vzít si i prostředky proti početí, které nevyžadují zdaleka tak častou aplikaci, jako je například týdenní náplast nebo měsíční vaginální kroužek. Antikoncepční náušnice by ale tohle teď měly změnit!

Šperk jako antikoncepce

Vědci vyvinuli miniaturní samolepky, které stačí přilepit k uzávěru náušnice a máte – dá se říct – vystaráno. Z mikronáplasti upevněné na bižuterii se totiž do krevního oběhu uvolňují po celou dobu nošení látky, které vás ochrání proti nechtěnému otěhotnění. „Přestože fungují na podobném principu jako dosud známé náplasti, jejich hlavní výhodou je, že jsou malé a vypadají dobře a nehyzdí svou nositelku tolik, jako rozměrná „záplata,“ popisují zástupci výzkumného týmu novinku britskému Daily Mailu.

Má to háček? Možná, že ano – náušnice totiž musíte poctivě nosit. „Ženy si ale při pohledu do zrcadla před odchodem do práce nebo do školy podstatně snáze uvědomí, že jim chybí náušnice, než aby myslely na antikoncepční piluku,“ doplňují autoři možného budoucího hitu. Podle profesora Marka Prausnitze je důležité, aby ženy mohly vybírat nejenom z různých antikoncepčních látek, ale právě i z metod aplikace.

Antikoncepčními náušnicemi to nekončí!

Pokud se náušnice proti nechtěnému otěhotnění osvědčí, vědci z Georgia Institute of Technology, chtějí vyvinout i obdobné hormonální samolepky pro hodinky, náramky nebo náhrdelníky, aby si ženy mohly dle svých preferencí vybrat. Pokud ráda náušnice každý den střídáte, nemusí to nutně znamenat, že novinka nebude pro vás – antikoncepce totiž přilne k univerzálnímu uzávěru, který můžete použít k jakémukoliv modelu, samozřejmě ovšem vyjma klipsů nebo tenkých kruhů.

Kdy se tahle chytrá pomůcka pro zapomětlivé ženy dostane na český trh, zatím není jisté. Vědci výrobek zatím testují a snaží se optimalizovat například i to, aby nedocházelo k poklesu hladiny ochranných hormonů i během spánku, kdy si většina z nás větší náušnice obvykle sundavá. Pro antikoncepční prášky budou ale i tak nejspíš představovat velkou konkurenci: I při jednom jediném vynechání totiž jejich spolehlivost klesá dramaticky z 99% na pouhých 90% a snad každá z nás zná ženu, která i přes pilulku otěhotněla...

autor: Karolina Š.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.