Život bez mléčných výrobků. Jde to, ale jak na to?
Pokud právě vy patříte mezi ty, kteří trpí nesnášenlivostí nebo alergií na mléčné výrobky, případně z nějakého osobního sebezapření nemůžete nebo nechcete tyto výrobky konzumovat, nezoufejte, ba naopak radujte se!
Konzumace mléka v dospělosti
Jsme jediní savci, kteří konzumují živočišné mléko v dospělosti. Již dávno se ví, že nadměrná či dlouhodobá konzumace mléka a mléčných výrobků způsobuje nemalé množství zdravotních problémů. Od pouhého zahlenění, chronických onemocnění a alergií po diabetes typu 1 apod. Pro silné a zdravé kosti zvolte raději jinou formu zdroje vápníku než mléčné výrobky. Na toto téma velmi dobře odpovídá například rozsáhlá čínská studie.
Z nedostatku přednost
Obraťte vaše rozhodnutí či nemoc ve váš prospěch. Mléko z rostlinných zdrojů má mnohem, ale opravdu mnohem více vstřebatelného vápníku a spousty dalších prospěšných látek než tolik propagované mléčné výrobky.
Například makové mléko disponuje desetinásobným množstvím vápníku než mléko kravské. Jeho chuť je také výtečná, připomíná makový koláč. Další velmi chuťově výbornou variantou rostlinného mléka bohatého na vápník, minerály a bílkoviny je mléko mandlové. Spolu s mlékem z vlašských ořechů nebo kešu mlékem tvoří skvělou chuťovou kombinaci, po které si na klasické živočišné mléko již nevzpomenete. Rovněž lahodné a velmi oblíbené je kokosové mléko, zajímavou chuť má i mléko ovesné, které se dá skvěle našlehat. Příprava je prostá. Na sto gramů ořechů přidejte cca 600–700 ml vody. Nejlepší je přes noc namočit ořechy se špetkou soli a pak ráno propláchnout, rozmixovat s daným množstvím vody. Experimentovat můžete velmi dobře i s dalšími druhy ořechů, semínek nebo obilovin. Jednoduché že?
Sójovému mléku bych se raději vyhýbala, protože prošlo velmi složitým a dlouhým procesem zpracování, tudíž není pro naše zdraví až tak prospěné, to se týká i ostatních výrobků ze sóji, kromě fermentovaných, ty jsou naopak velmi prospěšné.
Jogurty
Živočišné jogurty lze taktéž nahradit rostlinnou variantou, ale jejich výroba je malinko těžší. Buď si pořídíte jogurtové kultury, které se dají sehnat ve specializovaných zdravých výživách (většinou ve formě kapslí), kterou pak jen rozdrolíte do rostlinného mléka a jogurt je přes noc na světě. Nebo druhou variantou je, že si koupíte rostlinný jogurt a uděláte si rostlinné mléko, které zahřejete na 40 stupňů Celsia a do kterého přidáte 3 lžíce koupeného rostlinného jogurtu, který obsahuje dané kultury. Nejlépe funguje kokosové mléko a z něj kokosový jogurt. Na výrobu takovýchto jogurtů jsou skvělé jogurtovače nebo místo, kde jogurt bude zrát 8–12 hodin při teplotě 40 stupňů.
Rostlinné sýry
Nejsem zastáncem klasických veganských sýrů, protože jsou to potraviny opět velmi zpracované a upravené do podoby sýra. Pokud se však nejedná například o sýr z kešu oříšků, ten bývá většinou velmi chutný a zdravý. Raw kešu sýr lze připravit jednoduše a poměrně rychle. Namočíme na 2 hodiny kešu ořechy, které pak propláchneme a rozmixujeme spolu s lahůdkovým droždím, solí a vámi zvolenými bylinkami. A největší lahoda pod sluncem je na světě. Konzistence je něco jako tvaroh nebo dip. Pokud byste chtěli vytvořit pevnou verzi sýru, stačí přidat agar (mořskou řasu) nebo irský mech, ten funguje jako želatina, sýr pak dáte na pár hodin do lednice, než ztuhne.
Vyzkoušejte skvělou veganskou pochoutku:
Vlastnoruční výroba
Nejlepší, co můžete pro vaše zdraví a peněženku udělat, je vlastnoruční výroba mléčných výrobků. Koupené produkty jsou většinou nekvalitní s velmi malým množstvím dané ingredience, obsahují spoustu dalších konzervantů a dochucovadel nebo jsou zbytečně drahé.
Tak co, ještě zoufáte, nebo už se těšíte, jak ochutnáte nové zajímavé dobrůtky?
Autor: Ing. Veronika Jandová, trenérka a poradkyně pro zdravý životní styl