Posedlost jménem ořechy: Co dají vašemu tělu a jsou vůbec zdravé?
Pořád lepší, když chroupete ořechy než bonbóny. Ale těch tuků, říkáte si! Nebojte se, ořechy jsou zdravé, i když na ně platí: dobrého pomálu.
Pozor, bavíme se o ořeších, nikoli o přesoleném opraženém pokušení jménem solené arašídy, které před zdravou výživou opravdu neobhájíte. Ale hrstka bio ořechů denně…to už vaše tělo opravdu ocení! Které máte nejraději vy?
Arašídy - příbuzné fazole
Neboli podzemnice olejná. Klidně začněme u nich, když už o nich byla řeč. Vtipné je, že ačkoli je většina z nás vnímá jako ořechy, jedná se v podstatě o luštěninu! Prostě mají blíže k fazoli, než k ořechu. Ale na tom asi nesejde. Důležité je, že i přes svou nespornou kalorickou hodnotu, mají spoustu pozitiv.
Pro: Buráky obsahují, kromě minerálů a vitamínů, vzácnou látku resveratrol! Této látce jsou připisovány mnohé pozitivní účinky, od antioxidačních, přes vliv na hubnutí. Zároveň má příznivý vliv na kardiovaskulární systém a podílí se na prevenci rakoviny!
Proti: Už zmíněná kalorická hodnota, často podpořená polevami nebo solí. Arašídy také mohou vyvolat silnou alergickou reakci! Ta se může projevit slzením, vyrážkou, otoky nebo průjmem, ale také dušností, silným poklesem krevního tlaku a celkovým kolapsem organismu, který může vést až ke smrti.
Vlašské ořechy - boss mezi antioxidanty
Připomínají trochu mozek a možná je příroda vybavila takovým tvarem, aby člověku připomněli, že na mozek opravdu zdravé jsou! Jméno mají vlašské ořechy podle Itálie, ale dávno zdomácněly v českých zahradách.
Pro: Megadávka omega 6 a omega 3 nenasycených mastných kyselin, plus vláknina a bílkoviny. Sacharidů mají málo a poslouží při dietách. Mají obrovský potenciál jako antioxidanty, dokonce patří mezi deset nejvíce antioxidačních potravin.
Proti: Když se dolují ven, není to žádná paráda, slupka hodně barví. Na druhou stanu se dá odvar z ní krásně využít k oživení hnědých vlasů!
PŘEČTĚTE SI: JAK SKLADOVAT VLAŠSKÉ OŘECHY, ABY VYDRŽELY
Kešu - hořčíková bomba
Vypadají jako ledviny a opravdu: jsou to jedlé nažky tropického ledvinovníku, který najdete v Jižní Americe, Asii i Africe. Milovníci raw kuchyně na kešu nedají dopustit, kromě běžné konzumace se z nich dělá třeba máslo, nebo základní hmota do dezertů a pomazánek.
Pro: Přezdívá se jim “hořčíková bomba”, což hovoří za vše! Jejich konzumace pomáhá ke správné funkci svalů i nervů a může také zaujmout, že jsou skvělé na tvorbu spermií!
Proti: Stejně jako u arašíd, nejezte je po kilech se solí! Také se nedoporučují ve velkých dávkách pro děti.
Lískové ořechy - léčí ledviny
Tradiční oříšky českých veverek. Lískové oříšky zná u nás každý, není to žádná exotika, naopak, pěkná tradiční potravina. Co by bez nich byly české Vánoce? Zkuste je dát do rohlíčků, jsou ještě delikátnější než s vlašáky! Pro: Lískové oříšky jsou stravitelnější než mandle nebo vlašské ořechy! Kromě dávky vitamínů, minerálů a zdravých tuků je zjištěno, že konzumací lískových oříšků lze nejen předcházet ledvinovým kamenům, ale je i léčit!
Proti: Jsou trochu hůř stravitelné, měly by se dobře rozkousat. Olej z lískových oříšků se používá jen zřídka, protože se rychle kazí.
Para - dobrý sluha, špatný pán
Docela velká exotika, to jsou para ořechy. Jedná se o plody juvie ztepilé, která roste v deštných pralesích Jižní Ameriky. Domorodci si jich odjakživa cenili, protože jim dodávala tolik potřebné bílkoviny, tuky a další důležité živiny. Dnes už je běžně koupíme i u nás.
Pro: Para ořechy jsou velmi kalorické, obsahují vysoké množství vitamínů, antioxidantů a minerálů. Mají mimořádně vysoký obsah selenu, což z nich dělá největší přírodní zdroj tohoto minerálu! Dostatek selenu v potravě pomáhá předcházet ischemické chorobě srdeční, cirhóze jater a rakovině.
Proti: Mohou vyvolat silnou alergickou reakci. Nadměrná konzumace para ořechů může mít také za následek otravu selenem! Často mohou být příznaky poměrně vážné, jako nevolnost, zvracení, dech zapáchající po česneku či emoční poruchy, vznik zubního kazu, ztrátu vlasů a další. Jezte maximálně 4 para ořechy denně!
Pekany - bojují s Alzheimerem
Na první pohled jsou podobné vlašským ořechům. Pekanové ořechy mají domovinu v Americe, zejména v údolí řeky Mississippi, v okolí řek v Oklahomě a Texasu, ale také na severu Mexika. Zvláště opražené mají fantastickou chuť!
Pro: Pravidelnou konzumací může člověk účinně předcházet tvorbě žlučových kamenů. Ořechy rovněž představují prevenci před mnoha typy rakoviny či Alzheimerovou i Parkinsonovou chorobou.
Proti: Nemají bohužel tak dlouhou trvanlivost jako vlašské, proto je nutné je zkonzumovat rychleji. Pro uskladnění zvolte chladné a tmavé místo, jinak se vám zkazí.
-KU-