Hrozí vám Alzheimer? Otestujte se dřív, než bude pozdě!
Alzheimerovou chorobou (ACH) trpí přibližně 40 milionů lidí na celém světě a odhaduje se, že do roku 2050 se tento počet ztrojnásobí. Současná medicína tuto chorobu dosud nedovede účinně léčit, pouze zpomalit její postup. Pokud dojde k jejímu odhalení včas...
Každý z nás občas něco zapomene – jméno kolegy, telefonní číslo, kam položil klíče – a vzpomene si později. To je normální. Lidé trpící Alzheimerovou chorobou zapomínají častěji a nevzpomenou si ani později. Právě poruchy paměti jsou prvními příznaky, které může okolí člověka s „Alzheimerem“ pozorovat. Nemocný má potíže se zapamatováním nedávných událostí, zatímco staré věci si obvykle pamatuje velmi dobře.
Začíná to nenápadně
Alzheimerova choroba patří mezi nejobávanější nemoci současnosti. Začíná sice nenápadně, ale pomalu se zhoršuje. Postihuje každého člověka jinak. Projevy nemoci jsou ovlivněny osobností nemocného, jeho kondicí a životním stylem, které měl před vypuknutím nemoci. V počátečním stadiu je nemocný do značné míry soběstačný. Zhoršuje se mu paměť, hlavně krátkodobá, ztrácí zájem o koníčky a jiné oblíbené činnosti, objevují se potíže s rozhodováním, obtížně se orientuje v nových situacích. Hůře se vyjadřuje a hledá slova, používá opisy – to, jak s tím odemykám dveře… Postupně má problémy s orientací v čase i prostoru. Tyto první příznaky jsou často podceňovány a jsou považovány za součást stárnutí.
Ovšem Alzheimer může postihnout i lidi relativně mladé. Vedle genetických předpokladů totiž přispívá k rozvoji nemoci i nadměrný stres. V ohrožení jsou zejména lidé, kteří vykonávají profese náročné na psychiku, například lékaři, bankéři nebo vysoce postavení manažeři.
Péče o nemocného je náročná
Jak nemoc postupuje, dochází k výraznému zhoršení paměti a nemocný už není schopen žít bez pomoci. Potřebuje prakticky trvalý dohled. Přestává být soběstačný nejprve při složitějších činnostech, jako je vaření, řízení automobilu, nákup, úklid…, a později i při jednodušších úkonech sebeobsluhy – jídlo, osobní hygiena… Často se také objevuje inkontinence, mohou se vyskytnout poruchy chování, bludy či halucinace.
V pozdním stadiu lidé s demencí již nepoznávají své příbuzné a přátele, nejsou schopni se vyjádřit, neudrží moč ani stolici. Omezuje se jejich pohyblivost, často končí upoutáni na lůžko. Mohou se objevit potíže s polykáním. Péče o pacienty s Alzheimerem je velmi náročná. Pokud je to možné, je vhodné ji rozdělit mezi více pečujících osob, případně využít pečovatelskou službu či denní stacionář.
U Alzheimerovy choroby je velmi důležitá včasná diagnóza. Umožní nemocnému i jeho okolí pochopit nejen změněné chování pacienta, ale i naplánovat budoucnost a zařídit vše potřebné pro dobu, kdy se nemocný nebude umět samostatně rozhodovat.
Foto: iStock
Řešte to dřív, než bude pozdě
V současné době lékaři nedokážou ACH vyléčit nebo zastavit. Mají však k dispozici doporučení a léky, které zmírňují některé příznaky a mohou oddálit zhoršení demence. Tyto léky je ovšem zapotřebí nasadit včas, dokud nedojde k většímu poškození mozku. A to je právě problém, protože nemoc často začíná poškozovat mozek mnoho let předtím, než je u pacienta rozpoznána. Proto je vhodné při výskytu neobvyklých příznaků neodkládat vyšetření u lékaře. Pokud nemocný nechce navštívit lékaře, může se o radu či přímo k otestování obrátit na kontaktní místa České alzheimerovské společnosti. „Otestovat se můžete i v některé z odoborně vyškolených lékáren," potvrzuje PharmDr. Petra Kolářová z chrudimské BENU lékárny.
A co můžete udělat vy sami, abyste riziko nemoci minimalizovali? Mozku prospívá učení se novým věcem, luštění křížovek, hraní her náročných na pozornost, četba, cestování a pohyb. Nežádoucí naopak je nečinnost, deprese a pití alkoholu.
Zkusit si můžete i jednoduchý test s fialovými postavičkami, který podle amerických vědců může naznačit, že v budoucnu možná budete mít problémy s pamětí.
-ak-