Prima Ženy

24. září 2014 06:00

Iva Kropáčková

Holka, nebo kluk... Je možné ovlivnit pohlaví dítěte?

Holka, nebo kluk... Je možné ovlivnit pohlaví dítěte?

Máte doma už dva raubíře a toužíte ještě po malé princezně? Nebo naopak chcete, aby rodovou linii doplnil kluk?

Mnoho partnerských párů by si jistě přálo mít tu moc ovlivnit pohlaví plánovaného dítěte. Čas od času se objevují "zaručeně spolehlivá" doporučení a návody, které by měly zajistit, kdo se právě vám narodí.

Má smysl se na ně spoléhat? Je vůbec možné ovlivnit to, jestli se vám narodí holka nebo kluk?

Každou středu on-line seriál o těhotenství!

Záleží na chromosomech

Pohlaví dítěte je určováno tím, nese-li oplodňující spermie chromozom X (děvče) nebo Y (chlapec), protože vajíčko nese vždy chromozom X (děvče). Spermie X a spermie Y mají odlišné vlastnosti. Spermie s X chromozomem bývá větší, pomalejší a déle žijící než spermie s chromozomem Y.

Pomůže frekvence milování? A nebo?

Možná jste se už setkali se zaručeným návodem, jak si pořídit malou princeznu, nebo naopak malého prince. Následující spekulace vycházejí sice z vědeckých poznatků, vypadají tedy odborně, ale nikdy nebyly dokázány...

Chcete holčičku...

Pokud si partneři přejí děvče, mají volit oplozující soulož 2 až 3 dny před ovulačním termínem, protože spermie s chromozomem X (odpovídající za ženské pohlaví) déle přežívají.

Partneři by prý také měli mít před oplozující souloží častý pohlavní styk, protože se tím v ejakulátu snižuje počet spermií s chromozo­mem Y.

Nebo chlapečka...

Pokud je přání mít chlapce, měla by se oplozující soulož uskutečnit v den ovulace či těsně po ní, protože rychlejší spermie s chromozomem Y (odpovídající za mužské pohlaví) se dostanou k vajíčku dříve než spermie s chromozomem X.

A před oplozující souloží by parneři měli být naopak zdrženlivější, protože tím se zvýší podíl spermií s chromozomem Y v ejakulátu.

Máte-li jakékoliv otázky, ptejte se lékařů na www.porodnice.cz. MUDr. Michal Koucký MUDr. Andrea Pašková

Babské rady. Prý "zaručené"

Říká se, že pro pohlaví dítěte je důležité, jakou jí žena stravu.

Při přijímání kyselinotvorné stravy se prý rodí spíše chlapci a při zásadotvorné stravě spíše děvčata. Z toho vyplývá, že chcete-li chlapečka, měla byste čtvrt roku před otěhotněním jíst hlavně vaječné bílky, piškotové těsto, banány, pomeranče, třešně, meruňky, brambory, čočku, sušené švestky a ovocné šťávy.

Toužíte-li po holčičce, potom se doporučuje čokoláda, kakao, vejce, mléko a mléčné výrobky, nekvašený chléb a pečivo bez soli, rýže, krupice, papriky, mrkev, okurka, cibule, hrášek, jablka, hrušky, jahody, maliny, grepy, citrony, sušené ovoce, fíky a mandle.

Dalším lidovým názorem je, že vliv na pohlaví dítěte má aktivita rodičů při pohlavním styku. Je-li aktivnější žena, pak se narodí chlapec, a naopak.

Při plánování rodičovství je nejdůležitější především zdravotní stav a životní styl. Ten může být často přeceňován, nebo naopak nedoceňován. Více v článku: Životní styl aneb příprava na těhotenství

Lze nakonec zvítězit nad přírodou?

Úspěchy těchto doporučení mají ve výsledku 50 procentní spolehlivost. Tedy stejně, jako je tomu v přírodě, kterou naštěstí nelze tak snadno přelstít.

Proto vzhůru k pokusům! Avšak zbytečně raději nepřemýšlet nad plodnými a neplodnými dny, rychlostí spermií a jejich sklonem k sladkému či kyselému. Styk je lepší provozovat každý den minimálně jednou, a aktivní ať jsou raději oba partneři. Při tomto programu nakonec bude pravděpodobně zcela jedno, co je k jídlu.

Ať už to bude kluk, nebo holka, každá těhotná žena prožívá v menší nebo větší míře obavy, zda se její dítě vyvíjí bez známek vrozené vývojové vady. Co můžete udělat pro to, abyste měla jistotu, si přečtěte v článku: Genetické poradenství

Tyto a mnoho dalších informací se dočtete v nejprodávanější knize o této oblastis názvem Kniha o těhotenství a dítěti, jejímž autorem je doc. MUDr. A. Pařízek, CSc. (Galén, Praha 2009) Objednávejte ZDE

Kniha o těhotenství a dítěti zároveň vyšla jako 1. e-kniha v ČR s tímto tématem. Objednávejte ZDE.

Těhotenství i rodičovství je krásné, ale zároveň náročné. Víme to z našich zkušeností, víme to ze zkušeností žen, které se na nás obracejí. Pro všechny (na)stávající rodiče připravujeme ve spolupráci se špičkovými odborníky z internetového portálu www.porodnice.cz tyto články plné odborných rad i zajímavých informací. Každou středu.

Příště o tom, proč a jestli vůbec je těhotenství "jiný stav"...

Psali jsme také:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.