8 nevšedních modelek, které dokazují, že krása má mnoho podob

Svět modelingu se zdá být nevybíravý a často se stává, že na mola módních přehlídek i před objektivy fotografů mají nárok vstoupit jen ženy odpovídající parametrům současného většinového vnímání krásy. Existují však modelky, které je nesplňují, a přesto jsou nejen úspěšné, ale svým přístupem inspirují miliony lidí po celém světě.

Málokdy platí, že krása má mnoho podob, tolik jako v případě modelek, které se z různých důvodů odlišují od klasických krásek na přehlídkových molech či titulních stranách nejznámějších magazínů. Následující ženy s unikátním vzhledem se na nich objevují taky a díky svému odhodlání a snaze ukázat, že jsou navzdory svým „handicapům“ normální, dodávají radost a sebevědomí milionům mužů a žen s podobnými problémy.

Winnie Harlow

Kanadské modelce Winnie Harlow byla již ve čtyřech letech diagnostikována kožní choroba zvaná vitiligo. Při této neinfekční kožní poruše, kterou trpí asi dvě procenta populace, dochází ke ztrátě melanocytů, tedy buněk tvořících pigment. Projevuje se tak výrazně světlými až narůžovělými fleky na nejrůznějších částech těla. Ačkoliv se kvůli nim Winnie v mládí často stávala obětí šikany, nakonec ze svého handicapu udělala přednost. Poprvé se objevila v populární reality show Amerika hledá topmodelku, kterou sice nevyhrála, ale dostala se díky ní do širšího povědomí nejen modelingových agentur. Postupně se stala tváří mnoha slavných značek jako Desigual, Swarovski, Diesel či Victoria’s Secret a zahrála si i ve videoklipu Eminema a Beyoncé. V současnosti je z ní módní ikona, kterou na Instagramu sleduje téměř 8 milionů lidí, přičemž řada dívek po celém světě imituje její vzhled a pomocí tmavého make-upu si vytváří pigmentové skvrny na stejných místech obličeje jako je má Winnie.

Alba Parejo

Španělka Alba Pareiro (17) od narození trpí kožním onemocněním zvaným melanocytární névus. Její tělo pokrývá na 500 znamének nejrůznějšího tvaru a velikosti. Ty lékaři zpočátku považovali za nádory, proto v dětství podstoupila 30 operací, které jí na nohou zanechaly výrazné jizvy po velkém množství odebrané kůže. I ona kvůli své chorobě bojovala s posměchem ostatních, a právě proto se rozhodla přihlásit do tamní soutěže krásy a dokázat sobě i ostatním, že je stejně „normální“ jako jiné ženy. Dostala se až do finále a porotci byli jejím příběhem nadšení natolik, že ho nakonec i vyhrála. Prostřednictvím svého Instagramu, kde ji sleduje 45 000 lidí, se nyní snaží přesvědčit mladé dívky, aby se měly rády takové, jaké jsou. Jestli se i nadále bude věnovat modelingu nebo dá přednost studiu, se ale zatím nerozhodla.

Sara Geurts

Když bylo Američance Saře Guerts deset let, lékaři jí oznámili, že trpí poruchou kůže zvanou Ehlersův-Danlosův syndrom, při níž se netvoří dostatek kolagenu, což způsobuje předčasné stárnutí pokožky. Ve svých 29 letech tak Sara vypadá o několik desítek let starší. Své onemocnění dlouho nenáviděla a prakticky kvůli němu nevycházela mezi lidi. Nakonec začala svou vadu vnímat jako unikátní umění a rozhodla se splnit si svůj sen stát se modelkou. Jako tvář kampaně Love Your Lines, která se snaží dodat sebevědomí ženám s tělesnými nedokonalostmi. Na Instagramu má v současnosti 95 000 followerů a ve světě je čím dál oblíbenější.

Lara a Mara

Na první pohled by asi nikdo netipoval, že dvojčata Lara a Mara (13) pocházejí z brazilského Sao Paula. Jejich extrémně světlá pleť i vlasy jsou průvodním znakem albinismu, tedy poruchy tvorby barviva melaninu, která se může vyskytnout u lidí i zvířat. Děvčata si ale ze svého onemocnění nic nedělají, ba naopak. Před čtyřmi lety si je vybral švýcarský fotograf Vinicius Terranova žijící v Brazílii a společně s jejich sestrou, která albinismem netrpí, vytvořil sérii snímků nazvanou Flores Raras (Vzácné květiny). Od té doby už byla dvojčata tvářemi kampaní značek Nike, Insania či Bazaar Kids, na Instagramu je sleduje 130 000 fanoušků a ve světě se těší nebývalé podpoře.

Melanie Gaydos

Přestože 27letá Melanie Gaydos už od narození trpí vzácným syndromem nazvaným ektodermální dysplazie, která způsobuje poruchu růstu vlasů, zubů, chrupavek, nehtů a kostí, podařilo se jí splnit si sen a stát se vyhledávanou modelkou. Se svou nemocí i vzhledem se smířila už dávno a snaží se ukázat i ostatním ženám, že při dosahování cílů nezáleží na tom, jak vypadají. Na Instagramu jí fandí téměř 195 000 sledujících a velkou oporou jí je také přítel, který stojí za odstartováním její modelingové kariéry. Ačkoliv už kvůli svému onemocnění absolvovala více než 40 operací, neklesá na mysli, má za sebou nespočet zakázek pro přední módní fotografy, stala se součástí projektu The What's Underneath Project (Co se skrývá uvnitř), a dokonce si zahrála i ve videoklipu německé metalové kapely Rammstein.

Georgia Traebert

Pozoruhodný úspěch v modelingové branži zaznamenala teprve 15letá Georgia Traebert z Brazílie s Downovým syndromem. O mladou dívku se začala veřejnost více zajímat poté, co její matka, která se o Georgii stará na plný úvazek, sdílela dceřinu fotku na Facebooku. Původně šlo o legraci, výsledkem byl ale rapidní nárůst popularity a spolupráce s několika modelingovými agenturami. Georgia, kterou v současnosti na Instagramu sleduje přes 140 000 uživatelů, ale rozhodně nehodlá skončit jen u kariéry modelky. V budoucnu by se ráda stala i herečkou a zpěvačkou.

Madeline Stuart

Vůbec první modelkou s Downovým syndromem je ale 23letá Madeline Stuart z Austrálie. O své kariéře měla jasno už v roce 2014, kdy ji matka vzala na módní přehlídku, která ji nadchla. Madeline od základů změnila svůj životní styl, zhubla 20 kilogramů a za pouhý rok se skutečně dostala na přední světová přehlídková mola v rámci Fashion Weeku v New Yorku, Londýně i Paříži. Přestože ji občas trápí zdraví a v roce 2018 musela nějakou dobu strávit v nemocnici, nevzdává se a její odhodlání je inspirací pro řadu lidí nejen na Instagramu, kde ji sleduje už 335 000 fanoušků.

Sophia Hadjipanteli

Řecká modelka Sophia Hadjipanteli (24) je se svými blond vlasy a krásnou tváří zdánlivě ideálním prototypem úspěšné modelky. Přesto ji od ostatních odlišuje jedna zásadní věc – rozhodla se totiž, že si nechá srůst obočí. Podle jejích slov šlo původně pouze o experiment. Protože už ji nebavilo vytrhávat si obočí, zkusila si jej nechat narůst i na kořeni nosu. Výsledkem byla natolik ohromena, že u tohoto „trendu“ už zůstala. Na Instagramu, kde ji sleduje více než 431 000 uživatelů, navíc propaguje tzv. hnutí sjednoceného obočí, které sama založila. Tvrdí přitom, že nechce, aby ji ostatní ženy kopírovaly, ale aby zarostlé obočí přestaly zatracovat.

Sdílejte článek
Štítky nemoc Instagram fotograf krása Brazílie kariéra Georgie Nike vzhled obočí Beyoncé Knowles Rammstein

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.