První česká topmodelka Pavlína Pořízková: Zveřejnila fotku bez make-upu a ztratila práci!

Bývalou topmodelku Pavlínu Pořízkovou možná znají spíše zahraniční fanoušci než ti čeští. V osmdesátých letech totiž emigrovala a díky svému půvabu i kamarádce se prosadila hlavně Spojených státech. Letos slaví polokulaté 55. narozeniny a v poslední době o ní bylo slyšet především kvůli manželovi a příspěvkům na Instagramu.

Pavlína Pořízková se původně narodila v Prostějově, její rodiče však emigrovali v roce 1968 do Švédska. V pouhých třech letech ji tak nechali v péči babičky. Sama za nimi odjela až o sedm let později díky přímluvě tehdejšího švédského premiéra.

Cesta ze švédské bídy ke kariéře modelky

Na život v komunistickém Československu nedávno v souvislosti s pandemií koronaviru zavzpomínala i na svém Instagramu. „Když jsem jako malá žila v komunistické zemi, bylo běžné mít něčeho nedostatek. Ne nutně proto, že něčeho skutečně bylo málo, ale protože paní Prdelková všem známým oznámila, že slyšela, že nebudou brambory. A během několika dnů byly opravdu ve všech místních obchodech vyprodané,“ připodobila tehdejší situaci k té současné.

Jako švédská občanka, která se z Pavlíny přejmenovala na Paulinu, ale taky neměla na růžích ustláno. Po rozvodu rodičů žila v chudobě, a později dokonce prozradila, že se už od deseti let musela místo pracující matky starat o domácnost. Zachránila ji až kamarádka, která v roce 1980 poslala její fotografie modelingové agentuře. Právě tento moment by se dal popsat jako zlomový v její kariéře supermodelky.

V USA našla slávu i manžela

Krása, výška 180 cm a míry 86–57–89 jí zajistily nabídku z Paříže a v roce 1983 se přestěhovala do USA, kde měla ještě větší úspěch. V 18 letech se stala nejmladší ženou na obálce prestižního časopisu Sports Illustrated Swimsuit Issue, který vycházel jednou ročně a objevovaly se v něm pouze modelky v plavkách. Na začátku 90. let ji pak módní magazín Harper's Bazaar zařadil mezi deset nejkrásnějších žen na světě. Vedle modelingu přičichla i k herectví, objevovala se jako porotkyně v reality show Amerika hledá topmodelku, a dokonce napasala i autobigrafický román s názvem Léto modelky.

V Americe potkala také svého životního partnera, o 21 let staršího rockového zpěváka s českými kořeny Rica Ocaseka, kterého si v roce 1989 vzala a porodila mu syny Christophera a Erona. Od roku 2017 žili odloučeně a dohodli se na rozvodu. Jakmile ale zahájili řízení, šokovaná Pořízková našla loni v září svého muže mrtvého. To však nebyl poslední šok, který ji čekal.

Hořká smrt manžela a těžký život padesátnice

Ukázalo se totiž, že ji těsně před smrtí vydědil, s čímž se zdrcená Pořízková zatím nedokázala smířit. „Moc ráda bych byla smutná a cítila, že mi chybí. A ráda bych necítila tuhle neskutečnou bolest a podvod. Truchlení se mi tím opravdu zkomplikovalo,“ uvedla bývalá modelka v březnovém pořadu CBS Sunday Morning s tím, že se nesjpíš už nikdy nedozví, proč jí to manžel, kterého stále milovala, udělal.

Jako by toho nebylo málo, na začátku tohoto roku na svém instagramovém profilu zveřejnila fotku, na níž je zcela nenalíčená, bez plastických vylepšení a s šedinami ve vlasech. A ani ona sama nejspíš netušila, jak moc se jí to vymstí. „Po sdílení příspěvku se mi ozvali z práce, o kterou jsem se ucházela, a řekli: Teď už vás bohužel nemůžeme vzít,“ přiznala v rozhovoru pro americkou stanici CBS a rovnou si postěžovala: „Vždycky jsem byla kritická k těm, kteří své tělo vylepšovali injekcemi a plastickými zákroky. Teď si ale myslím, že je hodně těžké být ženou, zvlášť když vám je přes padesát."

Instagram ve znamení karantény

O co vzácnější je však pro ni reklamní focení, o to více aktivní je na Instagramu. V rozsáhlých příspěvcích sdílí svoje méně či více závažné postřehy ze života. V jednom z nich prozradila, že od deseti let trpí panickými záchvaty, v jiných mluví o svých depresích a návštěvách psychologa. Momentálně se je ale snaží hlavně pobavit tím, co všechno dělá v karanténě. S fanoušky se tak podělila o to, že upletla svetr pro kamarádku, pracovala na zahradě nebo že mezi vařením a uklízením občas pije whiskey.

Nezapomíná ale upozorňovat ani na vážnější stránku současného stavu. „Když lidé propadnou panice a ztratí veškeré racionální myšlení, mizí i náš smysl pro lidskost. To mě děsí více než jakákoliv epidemie,“ svěřila se se svými obavami. „Zároveň je podle mě nezbytné, aby lidé zůstali doma nebo se alespoň pokud možno nezdržovali na veřejných místech. Můžeme tím zajistit alespoň to, že onemocníme v různou dobu a nezahltíme zdravotnický systém,“ dodala.

Autor: Kristýna Šťastná

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.