Životní styl

Aktualizováno 5. dubna 2022 16:10

Anna Kopečková

Slavíte v dubnu narozeniny? A tušíte, jak to ovlivňuje váš život?

Zima už je nejspíše za námi a příroda se probouzí z dlouhého spánku. Všechno pomaličku začíná kvést. Narodit se v tuto dobu je opravdové štěstí, protože je vše perfektně sladěné s matkou přírodou. A podle vědy to má na tyto jedince pozitivní a trvalý dopad.

Anglický název měsíce dubna April (v dalších jazycích podobně, například Abril, Aprilis, Apríl) pochází nejspíše z latinského ženského jména Aprilis, které je odvozeno ze slovesa aperire – otevřít. Význam je zřejmý, právě v dubnu se stromy a květiny „otevírají“  a začínají růst a kvést. Český název duben je odvozen od dubu. I tento strom v dubnu totiž začíná rašit.

Co na to věda?

Co dostali podle vědců do vínku ti, kteří se narodili během měsíce dubna?

  • Pravděpodobně budou nočními ptáky

Studie uveřejněná v jednom americkém časopise věnovaném spánku zjistila, že lidé, kteří se narodili na jaře a v létě, chodí obvykle do postele později než ti, co přišli na svět na podzim a v zimě. Vaše malá „kuřátka“ nejspíše nebudou patřit mezi ranní ptáčata, ale vyrostou z nich noční sovy.

  • Patrně budou mít pozitivní životní postoj

Zajímavé výsledky přinesla studie z roku 2014, která zkoumala maďarské studenty univerzit. Uvádí, že děti narozené v březnu, dubnu a květnu budou mít pravděpodobně optimistický přístup k životu. Budou veselé, pozitivně naladěné a bude z nich sršet energie. Prokázaly to výsledky na temperamentové škále.

Tento test je ale třeba brát trochu s rezervou, protože byl prováděn v určitých zeměpisných šířkách (v Maďarsku), které mají samozřejmě vliv na klimatické podmínky, a tedy i na specifika vybraných měsíců.

  • Mají předpoklad stát se vůdci

Podle výzkumných pracovníků na Sauder School of Business z univerzity v Britské Kolumbii mají dubnové (i březnové) děti rozdané životní karty velmi slušně, a to s ohledem na jejich budoucí kariéru. Existuje totiž vyšší pravděpodobnost než u ostatních, že z nich budou vedoucí pracovníci (ředitelé společností apod.). Potvrdila to analýza zkoumající několik stovek generálních ředitelů, která proběhla mezi lety 1992 a 2009.

  • Nejspíše se jim vyhne astma

Newyorská studie z roku 2015 zabývající se výzkumem dětí potvrdila, že vůči astmatu a s ním souvisejícím problémům jsou odolnější ty, které mají narozeniny na jaře. Snížené riziko zmiňovaného onemocnění dýchacích cest, projevující se například dušností a sípáním, může být způsobeno tím, že právě na jaře se vyskytují v hojném množství roztoči. Pokud je jim dítě vystaveno už během svých prvních měsíců života, jeho imunitní reakce se tím může posílit.

  • Mají nižší riziko ADHD

Tento závěr přináší stejná studie jako v předchozím bodu hodnotícím výskyt astmatu u dětí. Nicméně jistě tušíte, že v tomto případě se nejedná o souvislost ADHD (poruchy pozornosti spojenou s hyperaktivitou) s roztoči, ale se strukturou školního roku. Tyto děti jsou většinou dostatečně zralé a neřadí se ve třídě mezi ty nejmladší, které mohou být leckdy vnímány, jako by tam ještě nepatřily.

  • Potřebují se začít dříve chránit proti sluníčku

Jestliže se miminko narodí v dubnu, pravděpodobně bude vystaveno sluníčku už od útlého věku. Výzkumy prokázaly, že v dospělosti trpí melanomem častěji lidé, kteří mají narozeniny v jarních měsících. Příčinou může být právě brzké „opalování“, nástraha jarních a letních slunných měsíců. Proto raději neváhejte a aplikujte prckovi alespoň tenkou vrstvu opalovacího krému, kdykoliv bude venku svítit sluníčko.

Co říká astrologie?

Lidé narození v dubnu patří buď do ohnivého a vášnivého znamení Berana (do 20. dubna), nebo do zemního a klidného znamení Býka (od 21. dubna). Beran je v astrologii považován za pozitivní znamení. Tito lidé bývají průbojní, ambiciózní, odvážní, jsou to rození vůdci se silnou vůlí a neúnavností. Také bývají velmi otevření a upřímní. Pokud jde o lásku, milují plně a vášnivě. Praktičtí Býci mívají klidnou a vyrovnanou povahu, bývají tolerantní a trpěliví, někdy i trochu těžkopádní. Jejich vládnoucí planetou je Venuše, planeta lásky a krásy, proto tomuto znamení nechybí půvab a vytříbený vkus. Býci bývají materiálně založení, lpějí na tradičních hodnotách. Jejich láska bývá vřelá a plná, milují vášnivě a s rozkoší.

Dubnové květiny a kameny

K dubnu patří sice nenápadné, ale krásné sedmikrásky a také hrachor vonný. Sedmikrásky představují dětskou nevinnost, loajalitu a čistotu. Hrachor je zase symbolem blaženého potěšení.

Dubnovým kamenem je diamant, nejcennější a nejvýznamnější ze všech drahých kamenů a také jeden z nejstarších minerálů ve vesmíru. Jeho název pochází z arabského slova „al-mas" – nejtvrdší, resp. z řeckého „adamas" – nezničitelný, nepřemožitelný. Reprezentuje hojnost, sílu, odolnost a odvahu. Podle lidových léčitelů diamant posiluje vnitřní harmonii a zbavuje nás hněvu.

Slavní narození v dubnu

V dubnu se narodila například královna Alžběta II., ale také V. I. Lenin nebo Adolf Hitler. Kteří další slavní se narodili v tomto měsíci? Například Milan Kundera (1. dubna 1929), Giacomo Casanova (2. dubna 1815), Tomáš Baťa (3. dubna 1876), Lucie Bílá (7. dubna 1966), Vlasta Burian (9. dubna 1891), Jean-Paul Belmondo (9. dubna 1933), Karel Kryl (12. dubna 1944), Leonardo da Vinci (15. dubna 1452), Emma Watson (15. dubna 1990), Charles Chaplin (16. dubna 1889), Jack Nicholson (22. dubna 1937), Shirley Temple (23. dubna 1928), Barbra Streisand (24. dubna 1942), Renée Zellweger (25. dubna 1969), Penélope Cruz (28. dubna 1974), Uma Thurman (29. dubna 1970)


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.