Životní styl

22. července 2020 05:55

Petra Kloidová

Cukrářka vytváří hyperrealistické dorty. Poznáte, který se dá sníst?

Američanka se jednou snažila upéct dort pro kamaráda. Dnes je z toho impérium, které nechává lidi v úžasu. Podívejte se na nejlepší hyperrealistické dorty.

Cukrářka z Texasu, Natalie Sideserf, dokáže upéct hyperrealistické dorty, které na první pohled vůbec nevypadají na to, že by to mělo být něco, co se dá sníst. Se svými dorty zaskočila i YouTube, kde s videi, kde krájí do dortu, jež na první pohled vypadá jako věc, kterou například denně používáte, sbírá jeden úspěch za druhým. Natalie je majitelkou a uměleckou vedoucí cukrárny pojmenované po její maličkosti. A to začínala jako amatér, který se snažil kamarádovi upéct takový dort jako vídala v televizi.

Hyperrealistické dorty vznikly náhodou

„V roce 2008 mi kamarád navrhl, ať vytvořím dort, který jsme vídali v pečicích televizních show. Tak jsem se snažila vytvořit krávu a zaujala mě celá praxe výroby. Jaké materiály se k takovému druhu dortu musí použít, chtěla jsem se dozvědět a naučit se co nejvíce,“ vzpomíná cukrářka.

„V roce 2011 jsme se s manželem přestěhovali do Austinu v Texasu, kde jsem začala pracovat v pekárně. Zároveň jsem se přihlásila do soutěže s dorty. Nemohla jsem najít inspiraci, a tak jsem se pokusila o hyperrealistický dort. Můj bratr vyfotil jeho fotku a na sociálních sítích to mělo velký úspěch. Věděla jsem, že v tom musím pokračovat,“ vysvětluje mladá cukrářka. Lidé na YouTube po jejích videích lační. Momentálně ji sleduje přes milion lidí, první videa sledovalo okolo čtyřiceti tisíc lidí, což je skvělé číslo pro začínajícího youtubera. Natalie se ve videích soustředí na to, jak vytvořit dorty v jakékoliv velikosti a tvaru.

„Moje dorty jsou mixem přání klientů, ale i mojí představivosti. Někdy totiž chci vyzkoušet nové materiály, s kterými můžu experimentovat. Někdy je takový nový videonávod, kde zkouším nové věci, opravdu napínavý. O to větší je radost, když má video na YouTube velký úspěch,“ říká Natalie.

Vysochat dort může trvat až 40 hodin

Cukrářka tvrdí, že každý dort má svůj příběh zrození, který je často o dost složitější, než by nás mohlo napadnout. „Některé dorty musí mít komplexní strukturu, aby dort vůbec držel dohromady. Aby dort byl stabilní za každé situace je jednou z nejdůležitějších věcí. Vytvářet pak dortové busty je jedna z nejtěžších věcí, která se s lehkou nadsázkou může rovnat práci sochaře,“ překvapuje Američanka.

KOLÁČE JAKO UMĚLECKÁ DÍLA

Vytvořit správný tvar dortu jí může zabrat několik hodin, sochat jednotlivé záhyby a úhly zabere několik desítek hodin. „Vytvarovat správné proporce mi zabere někdy až 40 hodin od začátku do konce. To samozřejmě neznamená, že by dort jako takový existoval celých čtyřicet hodin před předáním klientům. Dort jako pokrm peču až v posledním kroku, aby byl co nejčerstvější,“ vysvětluje Natalie zajímavý postup ve výrobě hyperrealistických dortů.

VÍTE, JAK VYPADÁ MLSÁNÍ PO JAPONSKU? MĚLI BYSTE ODVAHU OCHUTNAT?

Natalie Sideserf vytvoří kvůli videím na YouTube několik dortů týdně, takže se nabízí otázka, co vlastně s tolika dorty dělá. „Menší dorty s ovocem si necháváme pro sebe a opravdu je sníme. Jiné darujeme přátelům nebo sousedům,“ prozrazuje webu Bored Panda.

Některé dorty Natalie nahánějí až strach – jako třeba podobizna hororové postavy z roku 1984. Americká cukrářka tak má ale šanci k dortům přivést i ty, kteří si je dlouho spojovali pouze s růžovými oslavami pro holčičky.

VÍTE, JAK VYPADAJÍ ANIMOVANÉ DORTY?

NEUVĚŘITELNÉ SVATEBNÍ DORTY: VYBRALI BYSTE SI Z NICH?


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.