Ošklivá kvůli běhu? Takhle ničí oblíbený sport vaši tvář

Asi každá z nás, která propadla běhání, zná ten úžasný pocit bezprostředně po výběhu, kdy je tělo doslova nadopované endorfiny. Jenže i legální droga zvaná jogging má svou cenu a často ji zaplatí právě naše tvář, která může kvůli zátěži začít vypadat předčasně vyžile a unaveně.

Běžecká komunita i estetická medicína zná tenhle nevítaný vedlejší účinek oblíbeného sportu pod pojmem „runner´s face“. Jak se projevuje? A může hrozit i vám?

K delšímu běhu ať už venku, nebo na pásu nevyhnutelně patří otřesy. A právě ty mohou podle některých lékařů-dermatologů způsobovat s postupem času nejprve propadlé, pak ale i povislé „syslí“ tváře – tedy něco, co by žádná z nás v zrcadle v nejbližších letech vidět nechtěla. Je sice pravda, že otřesům se nevyhnete ani při řadě jiných sportů, jako je například aerobic nebo míčové hry, málokdy jsou ale tak kontinuální a souvislé jako právě při joggingu. Ostatně – pokud běháte, určitě už jste zažila moment, kdy vás z něj po delším výběhu mírně pobolívala čelist.

Ztrhaná tvář kvůli běhu

Přestože mnoho běžců syndrom "runner´s face" považuje za naprostý nesmysl, ve Spojených státech má řada klinik plastické chirurgie na svých stránkách speciální rubriku s nabídkami služeb pro rekreační i profesionální atletky, které kvůli sportu vypadají strhaně. Většinou jim nabízí řešení v podobě nejrůznějších výplní nebo botoxu. „Po posledním půlmaratonu mi běh napůl v žertu a napůl vážně zakázal manžel – podle něj jsem během tréninku prý zbytečně zestárla,“ krčí rameny náruživá závodnice Míša.

Běh je bezpochyby naprostý zázrak, co se týče hubnutí. To je sice žádoucí, pokud máte kila navíc, ale kostnatá lebka bez měkké výplně dá vystoupit vráskám a dodá vám vzhled vyčerpané stařenky. „V případě zvýšené či náročnější sportovní aktivity se výrazněji i hubne a ztrácí se pak i podkožní tuk a u obličeje i takzvaný objem, hlavně ve střední části obličeje, a můžeme pak vypadat strhaně a starší,“ říká korektivní dermatoložka Katarína Třísková, která sama naběhá desítky kilometrů týdně.

Nástrahy počasí

A do třetice všeho zlého – naši pleť při tréninku často „masakruje“ počasí, ať už se zrovna jedná o sluneční žár, nebo ledový vítr. Ženy, ale i muži snažící se trhnout rekord v „půlce“ totiž mají často myšlenky všude jinde jen ne u toho, že by neměli zapomínat sluneční krém, brýle a případně pokrývku hlavy. Vlivy počasí navíc ještě dokážou vytvořit destruktivní koktejl ve spojení s potem.

Tohle všechno zní sice děsivě, ale rozhodně by to neměl být důvod se běhu vzdát! I přes všechny jeho výše zmíněné negativní dopady: „Obecně bych sport či běh pro pleť doporučila – navyšuje a vylepšuje úroveň jejího prokrvení,“ hájí svůj oblíbený sport Katarína Třísková. Navíc přispívá i zdraví oběhové soustavy, jejíž nemoci patří vůbec mezi nejčastější příčinu úmrtí u nás. Takže rada na závěr nezní neběhejte, ale všeho s mírou a o pleť nezapomínejte důsledně pečovat!

autor: KŠ

Sdílejte článek
Štítky krása běhání běh sport endorfin

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.