Nejlepší diety roku 2019: Která překvapila a která je letos propadákem?

Mnoho lidí začíná nový rok s upřímným předsevzetím, že konečně zhubnou, budou jíst zdravěji a začnou sportovat. Ne každá dieta je ale účinná. Která vám letos opravdu pomůže?

Možná patříte mezi ně: odhodlané jedince, kteří si do roku 2019 slíbili pořádnou změnu životního stylu. Říkáte si, že letošek bude zlomový, zhubnete a proměníte své tělo k nepoznání.

Kdo se už malinko orientuje, ví, že jídelníček je při hubnutí alfou omegou. Jak si ale mezi tolika dietami vybrat tu pravou?

Možná vám s rozhodováním pomohou prestižní americké průzkumy. Každoročně v lednu se totiž hodnotí v USA ty nejlepší diety. A jaká je letos opravdu v kurzu?

Po velkém boomu všech možných ketodiet a nízkosacharidových programů se na vrcholu řebříčku usadila Středomořská dieta. Následuje DASH dieta a FLEXI dieta, a dalších 41 nejpopulárnějších diet dneška. Novinkou v tomto letošním ročníku je severská strava, která si získala svým složením odbornou i laickou veřejnost.

ZLATÁ: středomořská strava!

Středomořská dieta je hit a to nejen kvůli hubnutí. Zlatou vyhrála také v několika dalších kategoriích: nejjednodušší strava, nejlepší dieta pro zdravý život a nejlepší dieta pro cukrovku. Také je to nejlepší dieta pro zdraví srdce a k prevenci kardiovaskulárních chorob.

Středomořská dieta je nejen skvěle vyvážená a chutná, ale také praktická. Dobře se vaří, je snadná a jednoduchá. Navíc pochází z oblasti, kde se lidé rádi sejdou, aby si prostě jen vychutnali jídlo.

Na středomořské dietě je skvělé, že je perfektně zvládnutelná! Není to žádné utrpení, omezení a nevylučuje mnoho potravin. To je prostě něco, co lidé a rodiny skutečně mohou dělat.

STŘÍBRNÁ: DASH dieta

DASH dieta je v podstatě dietní plán k zastavení hypertenze. V posledních osmi letech byla vyhlášena v USA News za nejlepší celkovou stravu. Tzv. DASH dieta je nyní na druhém místě, ale to z ní dělá stále špičkovou alternativu k životnímu stylu nejen Američanů, ale také Čechů. I náš národ se potýká s vysokým krevním tlakem a infarkty.

DASH dieta byla navržena tak, aby pomohla snížit krevní tlak, pomohla lidem snížit hladinu cholesterolu a mimo to i skvěle zhubnout!

BRONZOVÁ: FLEXI dieta

Pokud vám maso moc nešmakuje, zkuste letos flexi-dietní stravování. FLEXI dieta zahrnuje většinou vegetariánský režim a nabízí jako alternativu další nemasné proteiny, jako jsou fazole, hrách a vejce.

Čtvrté místo zaujímá Weight Watchers – což je nejlépe hodnocená komerční strava. O pozici se dělí s takzvanou MIND dietou, což je v podstatě hybrid vzniklý kombinací středomořské a DASH diety.

Nováček – severská strava

Co je překvapivé, do silné pětky se letos zařadila také Nordic Diet neboli severská strava!

V zásadě je severská strava založena na 10 klíčových koncepcích:

  1. Jíst více ovoce a zeleniny denně
  2. Jíst více celých zrn
  3. Jíst více mořských ryb
  4. Vybírat vysoce kvalitní maso a celkově spotřebu masa omezit
  5. Hledat potraviny, které přirozeně rostou v přírodě
  6. Využívat ekologickou produkci, kdykoli je to možné
  7. Vynechávat přídavky a dochucovadla
  8. Vyhledávat především sezoónní produkci
  9. Spotřebovávat více domácích potravin
  10. Produkovat méně odpadu

Jinými slovy, severská strava se zaměřuje na suroviny pocházející z místních zdrojů, vyhýbá se zpracovávaným jídlům a podle amerického zpravodajství přináší „návrat k pohodovým jídlům s přáteli a rodinou".

Kde skončily ketodiety?

V posledních letech jedna z nejvíce diskutovaných diet. Ketogenní strava neboli režim s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuku slibuje rychlé výsledky ať už hubnete ze 120 nebo 80 kg. Vzhledem k výsledkům a oblíbenosti se stává nejúčinnější dietou roku. Pokud jste experti na vaření a máte čas, můžete si ketodietu připravovat z běžných surovin doma. Stačí si hlídat, aby množství sacharidů nepřesáhlo 30 g za den. Pokud ale patříte do skupiny "chci vše rychle", tak potom sáhněte po připravených keto jídlech, která zajistí velmi rychlý úbytek váhy v tukových partiích. Jednou z oblíbených značek vyrábějící nejúčinnější dietu je například česká firma KetoFit. V sortimentu najdete přes 60 jídel.

-ku-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.