Nejlepší diety roku 2019: Která překvapila a která je letos propadákem?

Mnoho lidí začíná nový rok s upřímným předsevzetím, že konečně zhubnou, budou jíst zdravěji a začnou sportovat. Ne každá dieta je ale účinná. Která vám letos opravdu pomůže?

Možná patříte mezi ně: odhodlané jedince, kteří si do roku 2019 slíbili pořádnou změnu životního stylu. Říkáte si, že letošek bude zlomový, zhubnete a proměníte své tělo k nepoznání.

Kdo se už malinko orientuje, ví, že jídelníček je při hubnutí alfou omegou. Jak si ale mezi tolika dietami vybrat tu pravou?

Možná vám s rozhodováním pomohou prestižní americké průzkumy. Každoročně v lednu se totiž hodnotí v USA ty nejlepší diety. A jaká je letos opravdu v kurzu?

Po velkém boomu všech možných ketodiet a nízkosacharidových programů se na vrcholu řebříčku usadila Středomořská dieta. Následuje DASH dieta a FLEXI dieta, a dalších 41 nejpopulárnějších diet dneška. Novinkou v tomto letošním ročníku je severská strava, která si získala svým složením odbornou i laickou veřejnost.

ZLATÁ: středomořská strava!

Středomořská dieta je hit a to nejen kvůli hubnutí. Zlatou vyhrála také v několika dalších kategoriích: nejjednodušší strava, nejlepší dieta pro zdravý život a nejlepší dieta pro cukrovku. Také je to nejlepší dieta pro zdraví srdce a k prevenci kardiovaskulárních chorob.

Středomořská dieta je nejen skvěle vyvážená a chutná, ale také praktická. Dobře se vaří, je snadná a jednoduchá. Navíc pochází z oblasti, kde se lidé rádi sejdou, aby si prostě jen vychutnali jídlo.

Na středomořské dietě je skvělé, že je perfektně zvládnutelná! Není to žádné utrpení, omezení a nevylučuje mnoho potravin. To je prostě něco, co lidé a rodiny skutečně mohou dělat.

STŘÍBRNÁ: DASH dieta

DASH dieta je v podstatě dietní plán k zastavení hypertenze. V posledních osmi letech byla vyhlášena v USA News za nejlepší celkovou stravu. Tzv. DASH dieta je nyní na druhém místě, ale to z ní dělá stále špičkovou alternativu k životnímu stylu nejen Američanů, ale také Čechů. I náš národ se potýká s vysokým krevním tlakem a infarkty.

DASH dieta byla navržena tak, aby pomohla snížit krevní tlak, pomohla lidem snížit hladinu cholesterolu a mimo to i skvěle zhubnout!

BRONZOVÁ: FLEXI dieta

Pokud vám maso moc nešmakuje, zkuste letos flexi-dietní stravování. FLEXI dieta zahrnuje většinou vegetariánský režim a nabízí jako alternativu další nemasné proteiny, jako jsou fazole, hrách a vejce.

Čtvrté místo zaujímá Weight Watchers – což je nejlépe hodnocená komerční strava. O pozici se dělí s takzvanou MIND dietou, což je v podstatě hybrid vzniklý kombinací středomořské a DASH diety.

Nováček – severská strava

Co je překvapivé, do silné pětky se letos zařadila také Nordic Diet neboli severská strava!

V zásadě je severská strava založena na 10 klíčových koncepcích:

  1. Jíst více ovoce a zeleniny denně
  2. Jíst více celých zrn
  3. Jíst více mořských ryb
  4. Vybírat vysoce kvalitní maso a celkově spotřebu masa omezit
  5. Hledat potraviny, které přirozeně rostou v přírodě
  6. Využívat ekologickou produkci, kdykoli je to možné
  7. Vynechávat přídavky a dochucovadla
  8. Vyhledávat především sezoónní produkci
  9. Spotřebovávat více domácích potravin
  10. Produkovat méně odpadu

Jinými slovy, severská strava se zaměřuje na suroviny pocházející z místních zdrojů, vyhýbá se zpracovávaným jídlům a podle amerického zpravodajství přináší „návrat k pohodovým jídlům s přáteli a rodinou".

Kde skončily ketodiety?

V posledních letech jedna z nejvíce diskutovaných diet. Ketogenní strava neboli režim s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuku slibuje rychlé výsledky ať už hubnete ze 120 nebo 80 kg. Vzhledem k výsledkům a oblíbenosti se stává nejúčinnější dietou roku. Pokud jste experti na vaření a máte čas, můžete si ketodietu připravovat z běžných surovin doma. Stačí si hlídat, aby množství sacharidů nepřesáhlo 30 g za den. Pokud ale patříte do skupiny "chci vše rychle", tak potom sáhněte po připravených keto jídlech, která zajistí velmi rychlý úbytek váhy v tukových partiích. Jednou z oblíbených značek vyrábějící nejúčinnější dietu je například česká firma KetoFit. V sortimentu najdete přes 60 jídel.

-ku-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 6. 2023

Berani, můžete očekávat, že váš den bude trochu rozkolísaný. Kdybyste byli olympijským sportovcem, dnes byste stáli na startovní čáře a přemýšleli, zda jste dostatečně trénovali, abyste podali špičkový výkon. Máte natrénováno? Zvládnete to? Na pořadu dne budou jistě otázky týkající se vašich materiálních zdrojů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.