Životní styl

27. září 2019 14:00

Martina Čerňanská

Dálková plavkyně Abhejali Bernardová: Voda je nesmírně krásný, ale nebezpečný živel

Abhejali Bernardová je česká dálková plavkyně a běžkyně. Na první pohled každého zaujme její křestní jméno. Narodila se jako Petra Bernardová a jméno Abhejali získala od svého učitele, kterým byl Šrí Činmoj.

V 18 letech se pod jeho vedením začala věnovat meditaci a doplnila ji během a plaváním.

V únoru 2018 přeplavbou Cookovy úžiny dokončila plaveckou výzvu Oceans Seven. Tam patří 7 oceánů: kanál La Manche, Gibraltarský průliv, kanál Catalina v Kalifornii, Cugarský průliv mezi ostrovy Honšú a Hokkaidó, kanál Kaiwi na Havaji, Severní kanál mezi Irskem a Skotskem a již zmíněná Cookova úžina na Novém Zélandu.

„Dokončila jsem Sedmičku oceánů jako 4. žena a 10. člověk na světě. Nejdelší byl kanál Kaiwi na Havaji. Ten měří 42 km a trvalo to skoro 22 hodin.“

Abhejali drží prvenství v tom, že je 1. člověk, který tuto výzvu zvládl a přitom pochází ze země, která nemá moře.

Respekt k oceánu

Ve vytrvalostních sportech i v životě obecně ji láká především sebepoznání, prozkoumávání vlastních hranic, touha být tím nejlepším člověkem, jakým může být. „U dálkových věcí je 80 % v hlavě, 20 %fyzička. Často někdo závod vzdá, protože se mu nedaří něco podle plánu. Ale to je právě ta výzva,“ domnívá se Bernardová a pokračuje: „Je to o nějakém splynutí s tou vodou, o tom sebepřekonání, o té síle, co člověk dokáže, když to nezabalí při první větší vlně. Voda je nesmírně krásný živel a je to i síla. Máme pocit, že jsme takoví pánové tvorstva a stačí nějaká velká vlna a hraje si s námi, jak chce.“

Oběd ve vodě, ale kam na toaletu?

„Protože se člověk nesmí dotknout doprovodných lodí, tak je jídlo připravené v lahvích, které mi hodí. Jsou na provázku, aby si pak mohli zase ty prázdné obaly přitáhnout zpět. A vždy je ta strava tekutá, protože člověk by neměl strávit tím jídlem déle než třeba půl minuty,“ říká Bernardová.

A jak na toaletu? Tak ta se řeší za provozu: „Chce to trochu cvik a koncentraci, ale naučíte se to a jde to,“ dodává Bernardová s úsměvem.

Duchovní cesta

Abhejali spoluorganizuje Mírový běh (Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run), štafetový běh s hořící pochodní, který vede přes více než 140 zemí. Jeho smyslem je šířit atmosféru přátelství, míru a porozumění, překonávat hranice mezi lidmi i hranice v nás samotných.

V 18 letech objevila meditaci a k té říká: „Každý jdeme životem po nějaké cestě. Každá z nich je jedinečná, a to je něco úplně úžasného. I ta moje je neuvěřitelná, a jsem za ni nesmírně vděčná. Většina dní je zalitá sluncem, a těch pár zamračených je potřeba k tomu, abych si těch slunečných nepřestala vážit a nebrala je jako samozřejmost. Je za tím ale spousta práce, práce na sobě – protože ne vždy se mi chce ráno vstávat a meditovat a pak jít na bazén, někdy mě někdo naštve a jelikož nechci být naštvaná, musím na tom zapracovat, něco v sobě změnit. Ta práce ale stojí za to, což poznám podle toho, jak se cítím a jak moc se usmívám.“

Na celou reportáž o Abhejali Bernardové se můžete podívat zde:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.