Karolína Pechová: Česká síťovka zažívá renesanci, je rozložitelná a lze ji i recyklovat

Ekologie a bezobalové nákupy jsou tématem pro stále víc Čechů. I díky tomu se český vynález z 20. let minulého století stává opět hitem. Síťovou tašku vlastní mnoho Čechů a její popularita strmě stoupá i díky tomu, že obchodní řetězce postupně ustupují od bezplatných igelitových tašek. Kolik práce dá vyrobit jednu síťovku, kolik se do ní dá naložit, jaké modely síťovek si lze pořídit nebo kdo si síťovky nejčastěji kupuje? Na to jsme se zeptali majitelky spo

  • Jaké jsou výhody síťové tašky a jak moc je náročná její výroba?

Výroba jedné plastové tašky zabere dvě minuty, než se ale úplně rozloží, trvá to i stovky let. Naopak výroba jedné síťové tašky trvá od 30 minut až po hodinu a půl. Navíc díky pevnosti ji lze používat opakovaně až několik let a následně díky používání převážně přírodních materiálů je rozložitelná nebo ji lze recyklovat. Každá síťovka je ručně šitá podle vlastních registrovaných vzorů, podstatná část tašek se barví ručně v chráněných dílnách.

  • Jak velký nákup si mohu do síťovky naložit, aniž by se protrhla?

Kouzlo síťové tašky spočívá zejména v její trvanlivosti. Člověk ji může nosit několik let, našim babičkám vydržela jedna síťovka třeba celý život. Pokud síťovce povolí oko, dá se sešít, je pratelná a unese kolem 15 až 20 kilo, záleží samozřejmě na velikosti. Ty největší síťovky z naší nabídky jsou testovány na mnohem větší zátěž.

  • Síťovka starším lidem často evokuje dřívější éru socialismu. Našla si k ní už cestu i mladší generace?

V začátcích byli našimi zákazníky zejména lidé, kteří si síťovku kupovali z nostalgie. Postupem času se ale naše cílová skupina rozšířila. Oblíbili si ji i mladí, kterým není lhostejný dopad na životní prostředí a používáním síťovky eliminují jednorázové obaly. I proto jsme rozšířili portfolio o víceúčelové potravinové a svačinové sáčky, v sekci ‚zerowaste' nabízíme i bambusová brčka.

  • Legendární nákupní taška minulého století se přizpůsobuje době – kromě praktické tašky se z ní stává i módní doplněk. Jaké modely síťovek nabízíte?

Aktuálně vyrábíme dvanáct barevných variant z pružné bavlny, z pevného bambusu nebo z umělých vláken. Díky nim se síťovka lehce vejde i do kapsy, s nákupem se ale dokáže roztáhnout do rozměrného vaku. Právě testujeme nový model, který není až tak nákupní taškou jako spíše plnohodnotnou kabelkou. Novinka je speciální tím, že kromě síťovaného těla obsahuje neprůhlednou odepínací kapsu, do níž je možné dát i drobnější předměty. Síťovka se stává módním trendem, nejen taškou na nákup.

  • Ročně se vašich síťovek prodají tisíce. Kdo je vaším hlavním zákazníkem – ženy, nebo muži?

Co se týče složení našich zákazníků, je to překvapivě malý rozdíl – zhruba 60 na 40 ve prospěch žen. Od začátku výroby jsme síťovku nevnímali jako ženskou záležitost a jsem ráda, že to tak vnímají i naši zákazníci. Ženy u nás nejčastěji nakupují klasické síťované tašky z pružné bavlny, pánové mají naopak v oblibě síťovaný batoh. Zájem o nákupní tašky ze síťoviny meziročně stoupá, od roku 2012 jsme jich prodali kolem 700 tisíc.

  • Kouzlo síťovky objevují i čeští designéři oděvů. Takže se můžeme těšit i na módní síťované oblečení?

Aktuálně připravujeme ve spolupráci se dvěma českými designéry kolekci oblečení, které obsahuje prvky síťoviny. A i u oblečení chceme klást důraz na ekologii – na udržitelnou módu a nejkvalitnější materiály. Například na trička používáme výhradně bambusový antialergický materiál a počesanou biobavlnu.

Anna Kopečková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.