Životní styl

18. června 2021 00:15

David Laštovka

Lou Fanánek Hagen slaví 55: O nohu přišel ve dvaceti, vlak ho vláčel několik metrů

Hudebník Lou Fanánek Hagen, vlastním jménem František Moravec, si prošel doslova peklem. Stačilo málo a už tu nemusel být. Nehoda, kterou v mládí prožil, ho poznamenala na celý život. Nic už není jako dřív. 

Na ten den do smrti nezapomene. Bylo mu dvacet, souběžně studoval dvě vysoké školy, stavební fakultu ČVUT a žurnalistiku na Univerzitě Karlově a k tomu si ještě přivydělával různými brigádami. Na jednu z nich se zrovna chystal. Cestu si krátil přes železniční koleje a pak se to přihodilo… Stačila chvilka nepozornosti a málem došlo k obrovské tragédii. Na náspu uklouzl a spadl do tratě, kde zrovna projížděl vlak. Noha mu sklouzla přímo pod něj a mašina ho vlekla několik desítek metrů dál.

„Šel jsem kolem trati a probral se až za tři dny bez nohy. Nepamatuju si z toho vůbec nic. Je to prej takovej obrannej mechanismus, že člověk dostane šok a zapomene na ty hrůzy,“ svěřil se v pořadu 13. komnata.

Zázrak, že punker přežil

Jak se následně od lékařů dozvěděl, byl zázrak, že vůbec přežil. Jeho zranění mohla být smrtelná. „Podruhé jsem se narodil,“ přiznal zpěvák, který odmítl, že by byl tehdy pod vlivem alkoholu. Příčinou prý mohla být únava a nepozornost. Dostal protézu, s níž se musel naučit žít. Zatímco jiní by propadali skepsi a beznaději, on si začal života více vážit a také si ho užívat. Pomoc psychologa vyhledat nemusel.

„Pochopil jsem, že už si všechno musím rozhodovat sám, protože jsem spoustu věcí prožíval se svoji zvláštní nohou jinak než ostatní. A musel jsem samozřejmě plánovat a trochu předvídat. Před výlety si zjistit, jestli tam bude nějaká voda, abych se mohl pořádně umýt, musel jsem zvážit, jestli vyjdu kopec, jestli mě nezradí složitej schod a podobně,“ přiblížil Fanánek, který se stal živým důkazem toho, že i s handicapem se dá žít plnohodnotný život.

Mezi jeho největší záliby patří jízda na motorce, lyžování a pěší túry. „Žiju normálně, ale samozřejmě si musím dávat větší pozor,“ popsal hudebník. Z toho, že nemá nohu, si dokonce dokáže udělat i legraci. „Jednou jsem na našem koncertu byl moc na kraji pódia a spadl jsem do davu lidí. Tehdy jsem měl nohu, která se jen nasazovala, a jak mě nesli, tak se mi začala prodlužovat jako Saxáně. Takže od té doby mám pro jistotu na noze takový pojistný zobec, který musím odjistit, abych ji sundal,“ vylíčil s úsměvem.

S první ženou prožíval Válku Roseových

Z prvního manželství, které se rozpadlo až po více než dvaceti letech, má čtyři syny: Mikoláše, Daniela, Matyáše a Oskara. Jak přiznal ve své knize Járo, kakao, se ženou jim to příliš neklapalo. „Užil jsem si svou válku Roseových. Byla vleklá a urputná,“ přiblížil hudebník. Už v devadesátých letech ho manželka vyhodila z domu kvůli nadměrnému holdování alkoholu. „Říkal jsem si, až budou kluci velcí, ta půjde, ta půjde. A místo toho šel jsem já,“ dodal.

Podruhé se oženil dva roky před svými padesátými narozeninami, když si vzal o mnoho let mladší ženu Veroniku, s níž má malou dceru Marianu. Z ruchu velkoměsta se přestěhoval do roubené chalupy v Krkonoších, kde se svou novou rodinkou spokojeně žije. Ač má toto prostředí zvláště pak v zimě kouzelnou, až pohádkovou atmosféru, Vánoce jsou pro něj spíše utrpením.

„To období od Štědrého dne do Silvestra nesnáším a vždycky jsem rád, až to skončí. Říkám tomu deset dní nuceného volna, kdy absolutně nic nefunguje. Je to jenom festival konzumace, kdy se jenom pije a jí, což je samo o sobě hezký, ale ne, když to trvá tak dlouhou dobu. Já bych to klidně zrušil,“ prohlásil zpěvák s neobvyklým uměleckém jménem. Jak vzniklo? Fanánek proto, že mu tak říkávala jeho babička, Lou podle idola Lou Reeda a Hagen podle dalšího idola Niny Hagen.

Sdílejte článek
Štítky nehoda Vánoce kapela Univerzita Karlova Štědrý den silvestr tři sestry Lou Fanánek Hagen České vysoké učení technické v Praze Lou Reed

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.