Životní styl

14. července 2021 05:32

Anna Kopečková

Macek, kramle, šukačka: Rozumíte svému kutilovi?

Mít doma kutila je jistě výhoda - vyrobí a spraví spoustu věcí. Ale co když tenhle člověk, který si dává majzla na svůj vercajk a používá fištróna, promluví? Máme pro vás malý kutilský slovníček, abyste svému kutilovi  nejen porozuměla, ale také si už nikdy nespletla ráčnu s ráhnem nebo Vaška s Pepou.

Fitinky

Zatímco my ženy máme šminky na fintění, muži kutilové mají fitinky - spojovací trubkové šroubovací díly jako například kolínka, spojky, rozbočky a podobně.

Šukačka

Představte si, že sedíte u stolu, popíjíte kávu a váš muž - kutil najednou prohlásí: „Potřeboval bych pořádnou šukačku." Nejspíš se budete cítit lehce zahanbená, možná i uražená. Jemu jde ovšem jen o jedinou věc a není to žádný sprosťák. Potřebuje jen přímočarou pilu, která dělá kmitavé pohyby.

Stalinovy vousy

Váš kutil je bude nejspíš potřebovat, když vám začne kapat umyvadlo. Až vás požádá, abyste mu je podala, budete příště vědět, že jde o těsnicí koudel, která se používá pro utěsnění závitu. K dostání je konopná či lněná. Poznáte ji snadno - svým vzhledem připomíná vlákna nebo vousy.

Nebozízek

Tohle byste mohla znát - malý ruční vrták pro díry o malém průměru. Váš kutil ho nejspíš používá jako navrtávák pro předvrtání otvorů pro vruty.

Vašek

Až vás pošle někdy pro Vaška, nemusíte obvolávat jeho kamarády. Stačí, když mu přinesete velké kladivo.

Macek

Tímto názvem se označuje dlouhý dřevěný hoblík s rukojetí vzadu. Používá se ke srovnání a jemnému uhlazení velkých ploch.

Kramle

Až váš kutil vezme kramle, nejspíš nemá úmysl vzít do zaječích, ale jde pro vás stavět pergolu. Kramle se totiž říká tesařské skobě, která slouží ke spojování například dřevěných trámů.

Ráčna

Tento název stojí za to si zapamatovat. Jde o úplně jednoduchou a často používanou věc, i když její popis vypadá dost složitě. Jde o pákovou část nástrčného klíče k povolování neboutahování matic. Funguje pouze jedním směrem, na druhou stranu „přeskakují zuby“. Práce s ráčnou je pohodlná a rychlá, klíč nemusíte po každém otočení sundat a opět nasazovat. A pokud chcete svého kutila opravdu ohromit, zapamatujte si, že součástí ráčny je i nástrčná výměnná část, které se říká ořech.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.