Životní styl

14. prosince 2018 07:30

Anna Kopečková

Pozor na ořechy v cukroví! Jaké vybrat, aby nebyl z muže mrzutý taťka?

Zvolit správné ingredience do cukroví může být občas oříšek. Zvlášť, když chcete upéct svému muži či partnerovi takové ořechové cukroví, které zároveň nepozorovaně zvýší hladinu jeho testosteronu a z mrzutého taťky se tak stane opět muž s velkým „M“.

Víte, které ořechy byste měli upřednostnit, nebo dokonce kterým se vyhnout? Několik studií potvrdilo jejich vliv na snížení kardiovaskulárních chorob a zlepšení mozkových funkcí. Ořechy jsou bohaté na vlákninu, obsahují důležité aminokyseliny a mikroživiny. Ale které ořechy jsou prospěšné pro testosteron – mužský hormon?

Do receptů na ořechové cukroví zařaďte:

Makadamové ořechy

Jsou označované za krále ořechů. Obsahují velké množství mastných kyselin, které jsou důležité pro dobré zdraví, protože pomáhají zlepšovat absorpci různých živin v těle. Podporují tvorbu mužského hormonu a pyšní se řadou vitamínů, minerálů a pozitivních účinků. Oblíbené jsou i pro svoji nasládlou a jemnou chuť.

Para ořechy

Jsou známé taky jako brazilské ořechy. Mají lahodnou, nasládlou chuť. Najdete v nich zinek, selen, fosfor, vápník, hořčík, minerály, které jsou důležité pro testosteron. Posilují imunitní systém, podporují růst svalové hmoty, zlepšují trávicí proces, snižují riziko rakoviny a zvyšují plodnost mužů.

Tygří ořechy

Tahle superpotravina plná vitamínů je o něco sladší než mandle. Chutí připomíná kokos a mandle. Tygří ořech je zdrojem fosforu, vápníku, železa, hořčíku, draslíku a vitamínů H, C a E. A je ideální nejen pro zvýšení testosteronu.

S jakými ořechy opatrně:

Pak je tu ale i druhá skupina ořechů. Jsou to bohužel hlavně takové, které mužům nejvíce chutnají a jsou lehce dostupné. Pokud však sní větší množství, dojde spíše ke snížení hladiny testosteronu, což má za následek mimo jiné podrážděnost, nechuť, ale i nezájem o sex. Ze seznamu často konzumovaných ořechů byste měli vyškrtnout vlašské ořechy, pistácie i arašídy.

Vlašské ořechy

Jsou bohaté na polynenasycené mastné kyseliny, které zvyšují tvorbu SHBG (globulin vážící pohlavní hormony) o 10 až 20 %, a snižují tak množství volného testosteronu v těle. „Na druhou stranu jsou vlašské ořechy bohaté na arginin podporující tvorbu oxidu dusnatého a tím i erekci. Proto se jim nemusíte úplně vyhýbat, jen to s nimi nepřehánějte,“ říká David Buchta, odborník na zdravý životní styl a optimalizaci testosteronu.

Arašídy

Zapomeňte na večery s arašídy u televize. Tyto ořechy sice také obsahují řadu vitamínů a minerálů prospěšných lidskému tělu, ale na tvorbu testosteronu mají spíše negativní vliv. Zejména u těchto ořechů tedy platí čím méně, tím lépe. Budete-li je konzumovat po hrstech jako slavná Marfuška, hrozí vám i nadváha či obezita.

Pistácie

I přes značné blahodárné účinky těchto ořechů obsahují pistácie větší množství fytosterolů a je dokázané, že snižují hladinu testosteronu u mužů.

„Všeobecně jsou ořechy bohaté na fytosteroly, které snižují hladinu cholesterolu v těle. Pro mnoho lidí to může znít jako dobrá zpráva, ale téměř všechny hormony v těle (včetně testosteronu) se produkují z cholesterolu. Proto je důležitý vyrovnaný jídelníček,“ vysvětluje odborník. Pokud vám není jídelníček a životospráva vašeho partnera lhostejná, kupte mu vhodné přírodní vitamíny ryze pro muže.

Anna Kopečková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.