Renée Zellweger: O nucené pauze, plastikách, Harveyi Weinsteinovi a oscarovém filmu Judy

Koncem 90. let patřila k nejpopulárnějším světovým herečkám hlavně díky filmům Deník Bridget Jones, Jerry Maguire, Chicago nebo Návrat do Cold Mountain. Pak se po ní na pár let slehla zem. Po nucené pauze se ale vrací ve velkém stylu jako Judy ve stejnojmenném filmu a nejlepší oscarová herečka.

Když se Renée Zellweger objevila loni na světové premiéře filmu o slavné americké herečce a zpěvačce Judy Garland, v němž ztvárnila hlavní roli, vypadala velmi křehce a až nezdravě hubeně. Kdeže ale loňské sněhy jsou. Nutno uznat, že jí to na hollywoodském červeném koberci nesmírně slušelo. Padesátiletá herečka zvolila na letošní předávání Oscarů nádherné šaty značky Armani s odhaleným ramenem, které dokonale kopírovaly její štíhlou postavu.

O Judy Garland

Americká herečka a jazzová zpěvačka Judy Garland dodnes patří mezi největší hollywoodské legendy. Obrovský talent po ní zdědila i její dcera Liza Minelli. Zpěvu a herectví se Judy věnovala už od dětství, ve dvanácti letech uspěla u filmu a v sedmnácti už měla Oscara za roli ve filmu Čaroděj ze země Oz. Od té doby vystupovala v muzikálech a točila jeden film za druhým, což se jí také stalo osudným. Už v dětství byla jako filmová hvězda velmi hlídaná, aby nepřibrala, navíc musela stále pracovat a být velmi aktivní. Únavu a vyčerpání začala proto řešit prášky a alkoholem, bez nichž se už v sedmnácti letech neobešla a se závislostí na nich bojovala až do konce života. Ten přišel velmi brzy. Ve 47 letech se Judy předávkovala prášky. Film Judy se odehrává převážně v posledním roce zpěvaččina života, kdy se snaží znovu vybudovat svou kariéru řadou koncertů v Londýně. Ačkoli má Renée Zellweger velké pěvecké zkušenosti, hlavně díky muzikálu Chicago, příprava na roli Judy Garland byla pro ni poměrně náročná. Jazzová zpěvačka měla totiž velmi zvláštně zabarvený, poměrně nízko posazený hlas, a Renée se musela naučit ho dokonale napodobit.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY OSCARŮ 2020

O tom, proč si dala pauzu od Hollywoodu

„Můj terapeut zjistil, že 99 % svého času trávím jako veřejná osoba a jen mikroskopickou část věnuji svému osobnímu životu,“ řekla loni Renée v rozhovoru pro New York Magazine. „Potřebovala jsem, abych konečně neměla co dělat a abych už dopředu nevěděla, co budu dělat v následujících dvou letech. Chtěla jsem, aby mi zbylo místo i na nějaké nečekané události. Pauza byla pro mě důležitá. Dostanete se z povědomí lidí a oni vás přestanou kontaktovat. Mám teď mnohem klidnější život a to se mi moc líbí.“

O radě, kterou jí dala Salma Hayek

Když se Renée rozhodla, že si dá pauzu, začala poprvé ve svém životě navštěvovat terapeuta. V té době se také potkala se svou přítelkyní Salmou Hayek, která jí dala malou, ale cennou radu. „Byla to vlastně taková analogie, metafora. Řekla mi, že růže nekvete celý rok, pokud není umělá. A mně došlo, co to znamená. Že musíte předstírat, že jste v pořádku, abyste mohli dál jet na plné obrátky. Měli byste se zastavit a dát si pauzu, ale stojí před vámi příležitost, která vám připadá vzrušující, a říkáte si, že se vám možná naskytne jen jednou za život a budete litovat, že jste jí nevyužili. Ve skutečnosti byste se ale měli sebrat a jít si pořádně odpočinout,“ vysvětluje slavná herečka.

O spekulacích ohledně plastických operací

Renée je na poznámky týkající se jejího vzhledu už zvyklá, ale pravda je, že před šesti lety, kdy bulvární časopisy stále dokola probíraly její „pozměněný"obličej, už toho bylo na ni moc. Tehdy jakékoli plastické operace popřela a promluvila o tom i nyní. „Je mi z toho smutno. Nekoukám se na krásu tímto způsobem. Mám se ráda taková, jaká jsem. Líbí se mi ten mix jedinečných rysů, které mám. Právě to mi umožňuje dělat to, co dělám. A nechci být někým jiným. Když si mě poprvé najali do filmu, měla jsem džíny, kovbojské boty a rozcuchané vlasy. Takhle jsem začínala a nepotřebovala jsem se kvůli své práci měnit. Tak proč bych teď měla ze sebe dělat někoho jiného?"

Po několika neúspěšných filmových a televizních rolích a kritice týkající se jejího vzhledu Renée začala trpět depresemi. „Pokud si potřebujete srovnat pohled na život, není nic lepšího než mezinárodní veřejné ponížení,“ říká dnes už s úsměvem. „Srovná vám to priority, uvědomíte si, co je v životě důležité a co je jen povrchní. My umělci jsme kritizováni nejen za to, co děláme, ale i za to, jací jsme jako lidé. A všichni máme obavu z toho, kdy to překročí nějakou mez, kdy zjistíte, že vaše kůže už není natolik silná, aby vás před tím ochránila. Máme strach, jaké to bude. Já už to vím, protože jsem dostala ten největší kopanec."

O přátelství s Harveyem Weinsteinem

Některé z nejúspěšnějších filmů, za něž si Renée vysloužila i nominaci na Oscara, například Deník Bridget Jones, Chicago nebo Návrat do Cold Mountain, produkovala společnost Miramax Harveyho Weinsteina. Ten podle médií i prohlášení některých hereček dlouhodobě sexuálně obtěžoval ženy. Ze sexuálního násilí a zvrhlého chování ho obvinilo u civilních soudů přes 80 žen, včetně hereček Salmy Hayek nebo Gwyneth Paltrow. O Renée Zellweger Weinstein prohlásil, že mu poskytla určité sexuální laskavosti za to, aby dostala role v jeho filmech. To tehdy herečka tvrdě popřela. Stále je pro ni prý těžké mluvit o Weinsteinovi, protože ačkoli k němu měla velmi blízko, nikdy nebyla svědkem žádného sexuálního obtěžování. „Bylo velmi těžké slyšet taková obvinění. A bylo těžké i přijmout takové nemilé překvapení. Mrzí mě to, protože jsem si myslela, že ho velmi dobře znám, ale ve skutečnosti to byl úplně jiný člověk."

-ak-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.