Životní styl

25. listopadu 2019 08:00

Martina Čerňanská

Rozporuplná ikona Jackie Kennedy: Muži jsou kombinací dobra a zla

Nejslavnější americká manželka všech dob? Jackie Kennedy! Byla zbožňovanou stylovou ikonou i komplikovanou osobností, která zanechala v historii svou stopu. Co tajila před veřejností?

Jacqueline Kennedy byla a stále je jednou z nejoblíbenějších prvních dam v USA. Prošla peklem, ale zachovala si takovou úroveň, důstojnost a krásu, že zanechala stopu jak v historii, tak v srdcích lidí.

Být krásná, bohatá, slavná a nejlépe oblékaná se zdá jako božská kombinace. Jenže co když to není vše? Pod povrchem se skrývá tolik rozporů, emocí, ran a úzkostí, že byste s Jackií její osud asi neměnily.

Které strany svého života pečlivě skrývala před všudypřítomnými zraky veřejnosti?

1. Před Johnem Kennedym byla Jackie zasnoubena s jiným mužem, kterého znala jen pár měsíců

Bylo to “o fous” a nebyla by Kennedy. Ještě jako Jacqueline Bouvier se v lednu roku 1952, po pouhých několika měsících vzájemného poznávání, zasnoubila se svým prvním přítelem, newyorským makléřem Johnem Hustedem. Byla do něj hluboce zamilovaná! Zasnoubení bylo vyhlášeno v časopise New York Times a svatba měla být naplánována na červen. V březnu, když se Jackie se snoubencem lépe poznala, raději zasnoubení zrušila.

2. Jackie měla chudé předky

Matka Jackie se vždy snažila udržovat a ukazovat obraz privilegované a elitní rodiny, která má jasný status vyšší třídy. Ačkoli byla Jackie ve skutečnosti Francouzka jen z jedné osminy, nosila francouzské rodné jméno Bouvier a věřila, že je potomkem francouzských katolických aristokratů. Ve skutečnosti však její předkové byli irští rolníci, kteří emigrovali do Ameriky.

3. Měsíc poté, co se jí zeptal, přijala žádost o ruku od JFK

Poučena z prvních zkušeností, dala si Jackie delší dobu na přemýšlení, když ji JFK požádal o ruku. Aby měla čas, než učiní své rozhodnutí, podnikla 30denní cestu do Evropy, na které přemýšlela. Během této cesty se dokonce zúčastnila korunovace královny Alžběty II. Když se vrátila, návrh ke sňatku přijala.

4. Nenáviděla svatební šaty!

Pokud jste v centru pozornosti, věci někdy nejdou přesně tak, jak chcete. Jackiiny svatební šaty byly samozřejmě nádherné, módní a hodné budoucí první dámy USA, ale nemění to nic na faktu, že je doslova nenáviděla! Tvrdila, že „zdůraznily její plochý hrudník“ a „vypadala jako stínidlo“.

5. Vlastně nenáviděla celou svou svatbu

Svatební šaty nebyly jediné, co se jí na její svatbě nelíbilo. Samotný obřad byl velice odlišný od toho, co chtěla ona sama. Přála si, aby to byla malá akce v kruhu milovaných a nejbližších osob, ale obřad se nakonec stal velkou veřejnou akcí.

6. Jackie ztratila děti

Jackie Kennedy porodila své první dítě, dceru Caroline, v roce 1957. Předtím však prodělala potrat a porodila mrtvou holčičku. Po narození syna Johna ztratila dalšího syna Patricka, který zemřel na nemoc plic do dvou dnů po narození.

7. Dostala 1 milion dolarů, aby se nemohla rozvést

Samotné manželství nebylo pro Jackie procházka růžovým sadem. Věděla, že její manžel mívá za jejími zády aféry, emočně trpěla kvůli potratům a prezidentský pár nebyl šťastný.

Těsně před prezidentskými volbami chtěla Jackie podat žádost o rozvod. Otec JFK, který se obával, že rozvod zničí šance jeho syna na prezidentský úřad, jí dal milion dolarů. Jackie se pak snažila udržet obraz šťastné rodiny alespoň před voliči.

8. Jackie měla ráda grilovaný sýr a spánek

Jackie Kennedy byla skutečná ikona a úžasná dáma, kterou obdivovalo mnoho lidí. Dlouhé procházky ve volném čase však nebyly jediným koníčkem, který milovala. Pokud neměla zrovna žádné schůzky, ráda si dala v posteli grilovaný sýr a pak si zdřímla.

9. Otevřela školu v Bílém domě

„Myslím si, že pokud zpackáte výchovu svých dětí, tak už moc nezáleží na čemkoliv jiném, co uděláte,“ řekla Jackie. Sama velmi chránila své děti a nechtěla, aby byly v centru pozornosti. Pozornost tisku ale znesnadnila její dceři Caroline cestovat do městské školy, a proto Jackie přeměnila třetí patro Bílého domu ve školu. Pozvala také další děti administrativního personálu prezidenta Kennedyho, aby se zúčastnily výuky. Tento nápad se vyvinul v plně funkční školu s 10 studenty, profesionálními učiteli a 16 domácími mazlíčky.

10. Dostala cenu Emmy

Když se nastěhovala do Bílého domu, vylepšila ho Jackie starožitnostmi, protože podle ní vypadal příliš moderně. V roce 1962 hlavní televizní kanály odvysílaly pořad „Prohlídka Bílého domu“, takže veřejnost mohla vidět Bílý dům zevnitř a ukázala jí ho samotná první dáma. Za tento pořad získala Jackie speciální televizní cenu Emmy a stala se první a jedinou první dámou s cenou Emmy.

11. Po atentátu na JFK si nepřevlékla svůj růžový kosým

Přestože byl růžový kostýmek, který měla onen tragický den na sobě, potřísněný manželovou krví, Jackie se odmítla převléknout. Chtěla, aby lidé viděli, co udělali atentátníci jejímu manželovi.

12. Je editorkou autobiografie Michaela Jacksona

Méně známé je, že Jackie Kennedy udělala kariéru jako editorka knih! Byla dokonce editorkou autobiografie Michaela Jacksona Moonwalk v roce 1988. Tato kniha dosáhla na první příčku na seznamu New York Times Best Seller. Jacqueline měla Michaela Jacksona ráda a chtěla, aby vyprávěl svůj příběh, dokonce mu vyplatila zálohu 300 000 dolarů. Na žádost Michaela Jacksona také napsala 3 předmluvy, ačkoli nikdy nechtěla mít své jméno v knihách, na nichž pracovala.

13. Prošla elektrošokovou terapií

Jackie nebyla pouze nešťastná ze svého manželství, ve skutečnosti trpěla těžkou depresí. Neustále se hádala svým manželem a jeden z největších incidentů se stal v roce 1957. Tehdy se JFK vrátil domů pozdě, Jackie vyběhla z domu skoro nahá a Kennedy zavolal sanitku. Byla převezena do psychiatrické léčebny, kde strávila týden a absolvovala 3 léčby elektrošokovou terapií.

Autorka: Kamila Ulčová


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.