Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s potratem?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s potratem?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Potrat je ukončení těhotenství, většinou zánikem plodu před porodem. K samovolným spontánním potratům dochází relativně často v prvních stadiích těhotenství, což je v prvních týdnech. Dost často žena potrat ani nerozpozná a pokládá jej za opoždění menstruace. Potrat může být i naplánován při mimoděložním těhotenství, kdy plod je umístěn mimo dělohu a může tak ohrožovat život ženy.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s potratem?

Potrat může přijít mimo jiné i v období, kdy máme strach z budoucnosti a dítě je načasované v nesprávnou dobu. Je mnoho žen, které si přejí mít dítě, a jejich přání se nenaplní.

Těhotenství začíná oplozením vajíčka spermií a uhnízděním vajíčka v děloze, kde se plod dále vyvíjí. Někdy se stane, že vajíčko nedoputuje až do dělohy a může se usadit v jiných místech, obvykle ve vejcovodu. Tam plod nemá dostatek výživy, a tak se stane, že sám odumře a bývá samovolně vypuzen z těla. Tento potrat žena někdy vůbec nepozná. Pokud však zárodek mimo dělohu roste a žena má příznaky těhotenství i pozitivní těhotenský test, jedná se o mimoděložní těhotenství. To se nakonec může projevit i bolestmi v podbřišku a je nebezpečné pro samotnou ženu. Zde musí dojít k operativnímu potratu, aby žena nebyla ohrožena na životě.

K mimoděložnímu těhotenství v dnešní době může dojít při umělém oplodnění. Z psychických důvodů může být jedním z faktorů tlak ženy za každou cenu otěhotnět. Jedná se o tlak, který však nakonec nemá tolik síly, aby se žena plně otevřela a vajíčko došlo do dělohy.

Potrat v prvních týdnech těhotenství toužebně očekávaných dětí může být i signálem, že čas ženy ještě nenastal. Možná soužití s partnerem není zcela v pořádku, nebo se žena trápí finančním zabezpečením sebe a svého dítěte, případně nechce opustit svoji práci a bojí se, že ji těhotenství o práci připraví. Dalším faktorem může být obava o změnu tělesných proporcí, tloustnutí, strach z porodu, nebo bloky z dětství, které si nevědomě nosíme v sobě. Hodně žen má v sobě převahu mužského principu, a i ten může zapříčinit potrat plodu. Žena může své těhotenství přijímat rozporuplně a tělo tak na to reaguje.

Položte si následující otázky:

Jste v pořádku a netrápí vás strach z budoucnosti? Jste se svým těhotenstvím smířena? Vnímáte svého partnera jako toho pravého pro život? Těšíte se na své dítě? Nezapomínáte na sebe? Umíte se radovat?

Dlouhodobě se zabývám řešením neplodností a často ke mně přicházejí klientky s tím, že o dítě přišly a samovolně potratily. Příčiny nebývají stejné a nějaký čas trvá, než přijdeme na to, co bylo příčinou, že žena plod nedonosila. U jedné z klientek to nakonec mohlo být i to, že nebyla vdaná a neměla s partnerem společný domov. Vymyslely jsme spolu tedy plán, že se před otěhotněním vdá a koupí si s partnerem společný dům. A ona poté otěhotněla a svého chlapečka donosila. Příčina tedy mohla být i v jejím přesvědčení, že dítě se má narodit do zázemí a manželství. Jiná klientka nebyla schopna donosit dítě s partnerem, který k ní nepatřil. Podvědomě věděla, že to není ten pravý, ale tak toužila mít dítě, že přesvědčila sama sebe, že je to muž, s kterým dítě mít chce. Nakonec se rozešli a klientka si pak našla nového partnera a dnes má krásnou holčičku. Jedna z dalších klientek nedokázala opustit svoji práci vysoce postavené manažerky, a tak trvalo určitý čas, než jsme její podvědomí přesvědčily, že dítě je podstatně zajímavější než je její práce, a dnes má dvě krásně děti. Další z klientek se bála těhotenství a porodu. Přišlo jí, že ten stav nikdy nemůže zvládnout. Překonaly jsme společně její obavy a úzkosti a nakonec našla odvahu a porodila krásného chlapečka.

Důvodů, proč ženy potratí, je mnoho. Od úplného vyčerpání organismu, kdy se žena urputně snaží zlomit svoje tělo a donutit ho otěhotnět a donosit dítě, až po nepatrné bloky pohřbené v podvědomí. Vždy je cesta, jak to změnit a dítě donosit a šťastně porodit.

Jak k nám problémy s potratem promlouvají?

Potratem, mimoděložním těhotenstvím.

Jak předejít potratu?

Odpočiňte si, odreagujte se, procházejte se na čerstvém vzduchu, zabavte se sportem, divadlem, kinem, dobrým filmem, nebo knihou. A trpělivě čekejte, netrapte se starostmi, stresem, strachem, vše je v pořádku.

Afirmace pro léčbu: „Mám se ráda a vše je v pořádku.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Save

Save


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.