zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s potratem?

Příčina, proč žena potratí, může být hluboko v podvědomí
Autor: iStock Příčina, proč žena potratí, může být hluboko v podvědomí
anna kopečková , Vydáno: 15.09.2017
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s potratem?

reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Potrat je ukončení těhotenství, většinou zánikem plodu před porodem. K samovolným spontánním potratům dochází relativně často v prvních stadiích těhotenství, což je v prvních týdnech. Dost často žena potrat ani nerozpozná a pokládá jej za opoždění menstruace. Potrat může být i naplánován při mimoděložním těhotenství, kdy plod je umístěn mimo dělohu a může tak ohrožovat život ženy.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s potratem?

Potrat může přijít mimo jiné i v období, kdy máme strach z budoucnosti a dítě je načasované v nesprávnou dobu. Je mnoho žen, které si přejí mít dítě, a jejich přání se nenaplní.

Těhotenství začíná oplozením vajíčka spermií a uhnízděním vajíčka v děloze, kde se plod dále vyvíjí. Někdy se stane, že vajíčko nedoputuje až do dělohy a může se usadit v jiných místech, obvykle ve vejcovodu. Tam plod nemá dostatek výživy, a tak se stane, že sám odumře a bývá samovolně vypuzen z těla. Tento potrat žena někdy vůbec nepozná. Pokud však zárodek mimo dělohu roste a žena má příznaky těhotenství i pozitivní těhotenský test, jedná se o mimoděložní těhotenství. To se nakonec může projevit i bolestmi v podbřišku a je nebezpečné pro samotnou ženu. Zde musí dojít k operativnímu potratu, aby žena nebyla ohrožena na životě.

K mimoděložnímu těhotenství v dnešní době může dojít při umělém oplodnění. Z psychických důvodů může být jedním z faktorů tlak ženy za každou cenu otěhotnět. Jedná se o tlak, který však nakonec nemá tolik síly, aby se žena plně otevřela a vajíčko došlo do dělohy.

Potrat v prvních týdnech těhotenství toužebně očekávaných dětí může být i signálem, že čas ženy ještě nenastal. Možná soužití s partnerem není zcela v pořádku, nebo se žena trápí finančním zabezpečením sebe a svého dítěte, případně nechce opustit svoji práci a bojí se, že ji těhotenství o práci připraví. Dalším faktorem může být obava o změnu tělesných proporcí, tloustnutí, strach z porodu, nebo bloky z dětství, které si nevědomě nosíme v sobě. Hodně žen má v sobě převahu mužského principu, a i ten může zapříčinit potrat plodu. Žena může své těhotenství přijímat rozporuplně a tělo tak na to reaguje.

Položte si následující otázky:

Jste v pořádku a netrápí vás strach z budoucnosti? Jste se svým těhotenstvím smířena? Vnímáte svého partnera jako toho pravého pro život? Těšíte se na své dítě? Nezapomínáte na sebe? Umíte se radovat?

Dlouhodobě se zabývám řešením neplodností a často ke mně přicházejí klientky s tím, že o dítě přišly a samovolně potratily. Příčiny nebývají stejné a nějaký čas trvá, než přijdeme na to, co bylo příčinou, že žena plod nedonosila. U jedné z klientek to nakonec mohlo být i to, že nebyla vdaná a neměla s partnerem společný domov. Vymyslely jsme spolu tedy plán, že se před otěhotněním vdá a koupí si s partnerem společný dům. A ona poté otěhotněla a svého chlapečka donosila. Příčina tedy mohla být i v jejím přesvědčení, že dítě se má narodit do zázemí a manželství. Jiná klientka nebyla schopna donosit dítě s partnerem, který k ní nepatřil. Podvědomě věděla, že to není ten pravý, ale tak toužila mít dítě, že přesvědčila sama sebe, že je to muž, s kterým dítě mít chce. Nakonec se rozešli a klientka si pak našla nového partnera a dnes má krásnou holčičku. Jedna z dalších klientek nedokázala opustit svoji práci vysoce postavené manažerky, a tak trvalo určitý čas, než jsme její podvědomí přesvědčily, že dítě je podstatně zajímavější než je její práce, a dnes má dvě krásně děti. Další z klientek se bála těhotenství a porodu. Přišlo jí, že ten stav nikdy nemůže zvládnout. Překonaly jsme společně její obavy a úzkosti a nakonec našla odvahu a porodila krásného chlapečka.

Důvodů, proč ženy potratí, je mnoho. Od úplného vyčerpání organismu, kdy se žena urputně snaží zlomit svoje tělo a donutit ho otěhotnět a donosit dítě, až po nepatrné bloky pohřbené v podvědomí. Vždy je cesta, jak to změnit a dítě donosit a šťastně porodit.

Jak k nám problémy s potratem promlouvají?

Potratem, mimoděložním těhotenstvím.

Jak předejít potratu?

Odpočiňte si, odreagujte se, procházejte se na čerstvém vzduchu, zabavte se sportem, divadlem, kinem, dobrým filmem, nebo knihou. A trpělivě čekejte, netrapte se starostmi, stresem, strachem, vše je v pořádku.

Afirmace pro léčbu: „Mám se ráda a vše je v pořádku.“

 

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Ze spousty žen se v těhotenství stávají uklízecí maniačky

13 žen popisuje, co je v těhotenství nejvíc překvapilo

9 měsíců těhotenství ve 4 minutách

Zázrak zrození: 9 měsíců těhotenství ve 4 minutách

Hormonální jóga přirozenou cestou harmonizuje hladiny hormonů

Hormonální jóga: Pomohla mi v 37 letech poprvé otěhotnět

 

 

 

 

 

 


 

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 


Save

Save

reklama

Související témata: potrat , psychosomatika , řeč těla , mimoděložní těhotenství

reklama

Přečtěte si také

reklama