25. července 2015 04:55
Lucie Průchová4 rizikové faktory ovlivňující předčasný porod
V České republice dochází k předčasným porodům zhruba u 6-8 % těhotenství, což odpovídá situaci v rozvinutých zemích. Nízká porodní váha nedočkavého miminka může přinést spoustu zdravotních komplikací.
Za předčasný je považován porod před dokončeným 37. týdnem. Určení spodní hranice je komplikované a předmětem debat. Legislativně jsou nicméně dány parametry stanovující životaschopnost miminka. Pojďme teď zaostřit na 4 situace, které mají vliv na předčasný porod. A začneme těmi, které můžeme ovlivnit.
Nedostatek folátů
Věděli jste, že riziko předčasného porodu lze snížit dostatečnou hladinou folátů až o 70 %? Foláty nejsou nic jiného než přeměněná (metabolizovaná) kyselina listová. V období snažení a v těhotenství je potřeba její množství zdvoj- až ztrojnásobit na 0,4-0,6 mg denně. Zásobit organismus dostatečnou hladinou folátů ze stravy však není snadné, a to z několika důvodů. Polovina žen trpí genetickou poruchou, která neumožňuje optimální přeměnu kyseliny listové na foláty, ani jejich vstřebání. Navíc kyselina listová je velmi citlivý vitamín a lze ji snadno zničit skladováním a nevhodnou kuchyňskou úpravou. Některé doplňky stravy pro těhotné obsahují aktivní folát Metafolin (5-methyltetrahydrofolát), který v podstatě nahrazuje prostou kyselinu listovou. Na rozdíl od ní však nepodléhá aktivitě MTHFR enzymu, tělo jej využije rovnou, bez potřeby přeměny.
A kde najdeme kyselinu listovou?
Významné zdroje kyseliny listové:
Saláty na léto - Obrázek 1 Zdroj: Thinkstockphotos
- Listová zelenina – ledový salát, čínské zelí, hlávkový salát
- Zelenina: květák, brokolice, zelí, kapusta, špenát, růžičková kapusta, zelený hrášek, fazolové lusky, okurky, dýně, červená řepa, rajčata
- Obilniny: celá obilná zrna (zejména klíčky), celozrnné výrobky – celozrnný chléb, müsli
- Ovoce: mango, avokádo, pomeranče, banány, třešně, višně, jahody, maliny, angrešt
- Ořechy: vlašské ořechy, pistáciové ořechy
- Některé mléčné výrobky: plísňové sýry, měkké sýry
- Maso: játra
Fyzické a psychické vyčerpání
Opustil vás partner během těhotenství? Musela jste se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka? Nebo řešíte vážené existenční problémy? To vše může vyústit v nežádoucí předčasný porod. Výsledky některých studií nasvědčují tomu, že zejména chronický stres může oslabit fungování imunitního systému, což může ve výsledku vést nejen k poruše rovnováhy tolerance plodu matkou, ale i k vyššímu riziku infekce. Značné fyzické vypětí, práce ve vysokém tempu a vyžadující stání, jako jsou profese kadeřnice, poštovní doručovatelky nebo číšnice, ovlivňují nitrobřišní tlak, děložní krevní průtok, a mohou tím zvýšit riziko předčasného porodu. Pokud vykonáváte rizikové a fyzicky náročné zaměstnání, je zaměstnavatel povinen převést vás na jinou vhodnou pozici, při níž budete mít stejný výdělek, a která bude odpovídat vašim schopnostem a možnostem.
Nekontrolovaná infekce
Dodržujte pravidelné kontroly, které vám stanoví ošetřující gynekolog. Právě on může podchytit počínající infekci a zahájit včasnou léčbu. Infekce v těhotenství mohou být dvojího charakteru – genitální a extragenitální. Mezi nejčastější genitální infekce v těhotenství patří četné a opakované kvasinkové výtoky způsobené zvýšeným obsahem glykogenu, kdy dochází ke změně kyselosti poševního vnitřního prostředí. Jejich projevy jsou svědění v pochvě a zevního genitálu spolu s výskytem hrudkovitého výtoku. Extragenitálními infekcemi označujeme infekce mimo ženský genitál. Příkladem těchto infekcí s vlivem na předčasný porod mohou být zánět močových cest, zánět měkkých tkání kolem zubu, pneumónie (zápal plic) nebo zánět slepého střeva.
Asistovaná a dvojitá radost
Frekvence výskytu dvojčat při asistované reprodukci je 1:4, což je 20x více než u spontánního otěhotnění. Při IVF totiž dochází zpravidla k transferu 1-2 embryí, ačkoliv se lékaři snaží ze zdravotních důvodů upřednostnit přenos jen jednoho embrya. Lidská děloha je stavěná na donošení jednoho plodu. Z tohoto důvodu bohužel až 50 % všech vícečetných těhotenství končí před 37. týdnem. Při vícečetném těhotenství je hlavní příčinou předčasného porodu nadměrné roztažení dělohy, které vede k její dráždivosti a následně ke zkracování porodních cest a otevírání děložního hrdla. Právě dodržením pravidelných kontrol může gynekolog při nežádoucím zdravotním vývoji nařídit hospitalizaci a přijmout opatření pro zvýšení životaschopnosti miminka.