Životní styl

21. března 2021 05:59

beccy@seznam.cz

Roztomilá, nebo děsivá? Silikonová miminka nerozeznáte od těch živých

Pětatřicetiletá Cristina Jobs je profesionální sochařka žijící v Katalánsku. Nevytváří ale sochy, které znáte z muzeí nebo náměstí. Její vášní jsou silikonová miminka. Výtvory umělkyně rozdělují fanoušky na dva tábory. Jedni ji obdivují pro neskutečné nadání, druzí ji označují za morbidní. Panenky ale nejsou jen na okrasu, mohou pomoci i při terapiích.

Cristina dokáže ze silikonu vytvořit až děsivě realistické modely miminek. Ty jsou propracovány do nejmenších detailů a právě podoba s reálnými kojenci je to, co lidem příjde morbidní. Sochařka své dovednosti prezentuje na sociálních sítích a stává se velmi populární. Sleduje ji přes 170 tisíc lidí.

Lidská i zvířecí miminka a fantasy stvoření

Panenkám mají různé tvary, velikosti i barvy pleti. Kromě miminek můžete Christině tvorbě najít i stvoření ze světa fantasy nebo zvířat. Ve sbírce má i mimozemská miminka, opičí mláďata či potomka Avatara. Sama výtvarnice říká, že na její výtvory lidé většinou reagují pozitivně. Najdou se však i tací, kteří její figuríny považují za bizarní či morbidní. Umělkyně však kritiku vnímá pozitivně, podle ní je dobré mít jakoukoliv zpětnou vazbu.

Nutno uznat, že silikonové panenky vypadají opravdu jako novorozenci, které si rodiče fotí na památku. Umělkyně je stylizuje do stejných poloh, obléká jim rozkošné šatičky, to vše v barevných květinách či romantických kulisách. Dokonale matoucí.

Jako živé nejen na oko, ale i na omak

Christina říká, že její panenky mohou nejen potěšit, ale i pomoci. V deníku New York Times se svěřila s příběhem, kdy slepá žena dostala do ruky jedno z jejích miminek: „Rozplakala se štěstím, to bylo neskutečné,“ popsala reakce lidí na její práci. Sochařka totiž používá silikon, aby panenky nejen vypadaly opravdově, ale i na omak připomínaly skutečné kojence.

Sama přiznává, že to chce praxi a musí se neustále zlepšovat. „Když chcete vytvořit ty nejmenší detaily, jako jsou póry kůže, musíte už mít nějaké zkušenosti, stále se zlepšuji a je to pro mě adrenalin,“ svěřila se pro zmíněný deník.

Vytvořit takový silikonový model může trvat dva měsíce, ale i rok. „Je to proces, který jde pomalu. Musíte doladit vše do nejmenších detailů: malou vrásku na čele, úsměv na rtech, implementovat vlásek po vlásku. Ale vytvořit něco, co protne realitu s fikcí, je pro mě vášní,“ dodala.

Reborn panenky zahání lítost i v Česku

Panenky, kterým se jinak říká „reborn," mají i terapeutické využití. Některým ženám slouží jako náhrada za dítě, které nemohou mít. Jsou ochotné zaplatit tisíce, aby měly doma opravdu kvalitní kopii miminka. A není problém najít inzerát typu: „Prodám chlapečka Honzíka. Narozen 6. 8. 2020, velký 53 cm, váha 2.8 kilogramy. Vpichované mohérové vlásky, manikúra, žilkování. Cena 8000 Kč." Působí to jako obchodování s dětmi, ve skutečnosti jde o prodej panenek. Pomáhají nejen neplodným ženám, ale i těm, jejichž vlastní děti už odrostly a odešly z domu. Pro mnohé je to ale jen koníček.

Zajímavostí je, že ceny panenek se dost liší. Na amerických stránkách jsou ke koupi i exempláře za desítky tisíc korun. Kolik za miminko zaplatíte závisí na jeho provedení - zda chcete akrylové nebo skleněné oči, mohérové nebo lidské vlasy a podobně.

Právě v Americe či v Británii se panenky používají při terapiích pro ženy, které přišly o své děti nebo u seniorů, které přítomnost „miminka" uklidňuje.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.