zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Šestnáctiletá Češka umí sedmnáct jazyků: Plete se mi turečtina s korejštinou

Eva Spekhorstová
Autor: FTV Prima Eva Spekhorstová
Petra Kloidová , Vydáno: 17.05.2021
Pokud by platilo rčení o tom, kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem, Eva Spekhorstová by se musela naklonovat celkem sedmnáctkrát. Teprve šestnáctiletá polyglotka prozradila, jak se jazyky učí, který je pro ni nejtěžší a proč využívat jazykové aplikace.

reklama

Její maminka je Češka, tatínek Holanďan, doma s ním Eva mluví německy. Touha po znalosti jiných jazyků však začala až při studiu španělštiny. „Ani sama nevím, jak k tomu došlo. Začala jsem španělštinou a pak se to najednou rozjelo,“ říká polyglotka, která prý vnímá jazyky jako barevné obrazce. „Já se podle těch barev rozhoduji, jaký jazyk se naučím.“ Rodačka z Třebíče není obyčejnou studentkou gymnázia, první roky docházela jako nadaná žákyně jen na psaní testů. Poslední roky střední školy už absolvuje se svými spolužáky.

Nejčastější chyby začátečníků a využití jazykových aplikací

„Nejčastější chybu, kterou vidím u ostatních, je, že se učí například pět set slovíček naráz. Ještě k tomu jsou to často taková, která se moc nepoužívají. Já bych se zaměřila na základní gramatiku a následně bych se učila například sto slovíček. Se slovy bych to rozhodně nepřeháněla,“ dává zásadní radu.

Jako mladá dívka se samozřejmě nebrání ani jazykovým aplikacím, u kterých se můžete učit gramatiku, slovíčka nebo se spojit s jakýmkoliv jazykovým mluvčím. Často je většina z nich zdarma.

Polyglotka Eva Spekhorstová v pořadu Show Jana Krause
Autor: FTV Prima Polyglotka Eva Spekhorstová v pořadu Show Jana Krause

„Na evropské jazyky bych doporučovala například Busuu, na asijské jazyky LingoDeer,“ radí. Hodně kamarádek z celého světa si našla i na aplikaci Tandem. Kvůli přátelům se tak začala učit italštinu, norštinu, indonéštinu nebo korejštinu.

Nejtěžší a nejexotičtější jazyk

Eva Spekhorstová momentálně jazykově zaplouvá do aramejštiny, naposledy se také učila hebrejsky. „Hebrejština je hodně specifický jazyk. Má specifickou gramatiku, přijde mi hodně těžká,“ říká a dodává, že nejjednodušší je pro ni španělština. Dlouho ji ale trápila i exotická korejština.

U hodně jazyků, hlavně u těch asijských, je důležitá fonetika, tedy zvuková stránka jazyka. Podle Evy by to měl být jeden z prvních kroků, jak se naučit jazyk. Během studia turečtiny tak například tři dny proseděla u turecké televize. Často si také naposlouchává populární písně v daném jazyce nebo podcasty.

Eva Spekhorstová  vysvětluje, jak na jazyky v pořadu Show Jana Krause
Autor: FTV Prima Eva Spekhorstová vysvětluje, jak na jazyky v pořadu Show Jana Krause

Jak jazyky nezapomenout

Zpočátku se jí prý jazyky pletly, takže když se začala učit italsky, okamžitě zapomněla španělštinu. Ale brzy se do ní dostala zpět. „Taky se mi pletla turečtina s korejštinou, protože mi přijde, že mají podobný gramatický systém,“ vysvětluje nadaná studentka.

Velký problém je zapomínání cizích jazyků v případě, že je pravidelně nepoužíváte. S tím bojuje i Eva Spekhorstová. Má kvůli svému koníčku daleko těžší pozici než většina z nás. Jak si tedy připomenout všech sedmnáct cizích jazyků?

„Nedávno jsem musela oprášit norštinu a indonéštinu, protože jsem ji dlouho nepoužívala. Myslím si, že když se člověk jednou naučí základní gramatiku, tak by nakonec měl stačit třeba měsíc k tomu, aby si ten jazyk připomněl. Hlavně je zbytečné učit se zase od začátku, ale začít, tam kde jste skončili, ony se ty vědomosti postupně vrací,“ vysvětluje

reklama

Související témata: jazyky , Eva Spekhorstová , Show Jana Krause

reklama

Přečtěte si také

reklama