Životní styl

12. prosince 2020 14:03

beccy@seznam.cz

Vánoční hrozby: Na co byste si měli o Vánocích dát pozor, pokud máte doma zvíře

Advent, odpočítávání čtyř neděl do Štědrého dne. Mělo by to být období rozjímání, očekávání Spasitele a klidu. V moderním pojetí je ale advent spíš hektické období shánění dárků, výzdoby a pečení cukroví. Mnoho z nás má doma čtyřnohého přítele a během Vánoc právě na ně číhá mnoho nástrah. Proto je zde pár věcí, na které je potřeba dát si pozor, abyste si svátky klidu užili.

Buďte ohleduplní

Během svátků jsou návštěvy přátel a rodiny častější než kdy jindy. Vašim mazlíčkům to ale nemusí být příjemné tak, jako vám. Hluk, neznámí lidé nebo křik dětí, to vše může zvířata stresovat. Kočky jsou kapitola sama o sobě, nemají rády cizí lidí a libují si v konzervativním stylu života. Pro ně je dobré připravit jim třeba krabici do místnosti, kde se mohou uvelebit a mít klid. To samé platí pro psy. Ti jsou sice společenštější, ale měli by mít možnost odejít do tiché místnosti, kde budou mít svůj pelíšek a nikdo je nebude rušit. Pokud k vám přijdou na návštěvu menší děti, nenechávejte je se psem o samotě. Mají tendenci zvířata tahat nebo jim třeba sáhnou do misky, pes se v nervozitě může ohnat a problém je na světě.

VÁNOČNÍ NÁVŠTĚVY U PŘÍBUZNÝCH: POZOR, AŤ TO NENÍ TRAPAS

Stromeček

Kočky rády škrábou a není pro ně problém vyšplhat až k samotné špičce stromečku. Problém však nastane, pokud se rozbije nějaká ozdoba, která pak může zvířeti ošklivě poranit nejen tlapky, ale klidně i tlamičku. Pokud máte kočku, volte nejlépe plastové nebo slaměné ozdoby. Jestli jste psí rodina, tak ozdoby nevěšte nízko, do míst, kam ještě pes dosáhne. Dobré je strom přivázat za špičku, pokud samozřejmě máte možnost. Neméně nebezpečné jsou i vánoční třásně, stuhy na dárky a třpytivé posypy stromků, které při spolknutí uzavřou střevo a již nejednou to skončilo smrtí. Dalším zdrojem nebezpečí jsou i jehličky z jedle, které jsou pro kočku nestravitelné a v krizovém případě mohou vyvolat perforaci střeva. Pití vody ze stromečku nebo olizování pryskyřice zase mohou vést k otravě. Vodu ve stojanu na stromeček zakryjte například kusem kartonu, aby se zvíře nemohlo napít. Spadlé jehličí odklízejte, aby kočka nemohla jehličku omylem spolknout.

Pokud zvíře něco spolkne a kouká mu to z tlamičky, nikdy to nevytahujte, ale jeďte k veterináři, protože byste zvířeti mohli způsobit vážná vnitřní zranění.

Světýlka a svíčky

Adventní věnce, zapálené svíčky – největší postrach. Hlavně kočky, které vyskočí opravdu vysoko a komkoli na stůl, jsou v ohrožení. Mohou jen proběhnout okolo a chytí jim třeba ocas. Některé vůně a hlavně mastnota vosku kočky láká a mají tendenci přistupovat tak blízko, až jim ohoří vousy. Pokud pálíte svíčky, tak vždy ve vaší přítomnosti nebo je nahraďte led svíčkami. I světelné řetězy končí často převrácením stromku. Pozor na psy, kteří rádi koušou, aby dráty nepřekousli. To platí i pro králíky.

Nebezpečné květiny

Vánoční hvězda, jmelí nebo čemeřice. Pokud vaše zvíře patří k okusovačům všeho zeleného, tak je raději ani nekupujte. Většina rostlin je pro psy a kočky jedovatá, proto je vždy lepší si ověřit, zda vánoční květina, kterou si chcete dát do bytu, je pro vašeho mazlíčka nezávadná.

Pochoutka, nebo hrozba

Čokoláda je doslova toxická, jak pro psy, tak kočky, pozor na ořechy i cukroví, které je plné cukru a tuku. Velmi nebezpečné jsou kosti. Nejhorší jsou drůbeží a rybí, které jsou velmi ostré a štěpí se, zvířeti mohou protrhnout střevo. I jakkoliv tepelně upravená kost je pro psa nebezpečná. Vařením, pečením, grilováním i uzením mění kost svou molekulární strukturu a je odolnější vůči působení žaludečních kyselin. Je mnoho případů, kdy to bohužel skončilo smrtí zvířete. I když na zvířecí mazlíčky číhá během Vánoc spousta nebezpečí, pamatujte na to, že štěstí přeje připraveným. Proto si najděte a uložte telefonní číslo a adresu na veterinární kliniku, která bude mít otevřeno i v průběhu Vánoc.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.