Zábava jménem Après-ski aneb Nejlepší drinky po lyžování
Hory a lyžování jsou fajn, ale ne každý nutně potřebuje strávit celý den na sjezdovkách. Co by to přeci bylo za pobyt na horách, kdybyste si po lyžování nedopřáli tradiční relax na lehátkách nebo u stánku pod sjezdovkou a legraci v podobě Après-ski!
Après-ski se za posledních pár let stalo absolutně neoddělitelnou součástí zimní dovolené. Jedná se o atraktivní polyžařskou zábavu s uvolněnou atmosférou, k níž patří sklenka dobrého pití. Pod tímto pojmem si ale můžete představit v podstatě jakoukoli aktivitu, do níž se pustíte bezprostředně po opuštění sjezdovky (během lyžování to určitě nedělejte), nejlépe ještě v lyžařském oblečení.
Ať už se jedná o bavící se lidi u piva ze stánku, popíjení sladkého likéru u krbu v horské chatě, usrkávání kvalitního Prosecca na lehátku při opalování nebo šílený mejdan až do brzkého rána. Jedno však je vždy společné – užít si zábavu a žít zkrátka naplno.
A jaký drink si letos dopřejete v Après-ski baru vy?
Italské Prosecco
Bublinky nepatří jen k horkému létu. Klidně si je můžete dopřát i v lednovém počasí. Prosecco na hory, alespoň pokud se chystáte do italských Alp, zkrátka patří. I proto na něj určitě narazíte v každém stánku a baru poblíž sjezdovky.
Jemný Hugo i slunečné Veneziano
U lyžování v Alpách by neměly chybět ani lehké míchané drinky z Prosecca! Jedním z nich je Hugo. Ne, nejedná se v tomto případě o německého instruktora lyžování, ale o výborné pití namíchané z bezinkového sirupu, Prosecca a sodovky, ozdobené lístkem máty. A co takhle Veneziano? Možná vám název nic neříká, ale tento hořkosladký nápoj jistě znáte. Připravuje se z Prosecca, Aperolu (případně Campari nebo jiného hořkého italského likéru) a sodovky a jako doplněk se přidává plátek pomeranče, někdy oliva, podle druhu použitého likéru.
Teplé nápoje nejen z vína
Klasický svařák, který vás zahřeje na těle i na duši, není nutno nijak zvlášť představovat. Stejně, jako my Češi, jeho chuť zbožňují také v Německu, kde si ho dopřávají obvykle pod názvem Glühwein. Klasické další zimní „zahříváky“, jako je punč nebo grog, také nejsou jen naší výsadou a určitě na ně narazíte i v zahraničí.
Ostřejší Glög
Svařené víno s vodkou dochucené kardamomem, zázvorem, skořicí, hřebíčkem a pomerančovou kůrou je opravdu drsné pití oblíbené především v severských zemích. Opatrně s ním, je to síla!
Na zahřátí Jägertee
Typicky rakouský drink, který opravdu hodně zahřeje, je Jägertee. Nenechte se mýlit, nejedná se o ohřátý bylinkový likér, ale o pití pro odvážné. Je připravované ze silného rumu, černého čaje, červeného vína a jakékoli pálenky. Nakonec se dochutí cukrem, skořicí a hřebíčkem. I s tímto raději pomalu!
Super kalorické, ale strašně dobré Bombardino
Je-li řeč o ryze typickém horském drinku, který už ovládl i naše hory, je jím zcela jistě Bombardino, protože to je, jak už název napovídá, naprostá bomba! Kombinace rumu, vaječného koňaku, šlehačky a kakaa vás dostane. Okamžitě a spolehlivě.
Flying Hirsch
Další míchaný nápoj oblíbený v Alpách je super nakopávač. Kombinuje se v něm totiž silný hořký bylinný likér s energetickým nápojem.
V zahraničí ale narazíte i na zcela nové drinky, které běžně neochutnáte. Pití se samozřejmě liší i dle oblasti, ve které se nacházíte. V Německu můžete okusit například Zirbenschnaps z borovicových šišek, ve Francii zase likér Génépi z pelyňku. A pokud nemáte zájem experimentovat, v každém lyžařském středisku na vás bude čekat pivo, káva s místní ovocnou pálenkou, šnapsy jako je Wiliams Birne, horké domácí likéry se šlehačkou či horká čokoláda s rumem. Věřte, že k výběru toho bude až až.
-jk-