Co prozradí prsa o vašem zdraví?

Prsa mohou hodně říct o tom, co se děje uvnitř vašeho těla. Proto byste měla jejich stavu a hlavně nečekaným změnám tvaru a velikosti věnovat velkou pozornost.

Asi největším rizikem je rakovina prsu, ale zdaleka nejde jen o ni. Jedna poznámka na začátek – je normální, že je jedno ňadro větší než druhé, i to, že se v průběhu menstruačního cyklu objevuje bolest, či se prsa trochu zvětší. Pokud však bude problém přetrvávat déle, vyhledejte lékaře.

Prsa se zvětšují

Pokud se vám poprsí zvětšilo (a pubertu už máte nějaký ten pátek za sebou), není příčinou příbytek na váze a pár cm navíc i kolem pasu nebo přes boky? Člověk ztloustne lehce – např. víc jí, méně se hýbe, spí jen pár hodin denně (ano, dostatek spánku urychluje hubnutí) nebo jste ve stresu (někdo tloustne, jiný hubne). Pár kilo navíc není nic neobvyklého. Jestliže ale podezřele rychle přibíráte na váze, raději navštivte endokrinologa, aby vyloučil, že se nejedná o poruchu štítné žlázy.

Možná za to může i změna antikoncepce, přicházející menstruace nebo jste těhotná. „Hormonální změny mohou vyvolat prudký růst prsní tkáně,“ vysvětluje gynekoložka Mary Jane Minkin. Pokud oba prsy dělají totéž, není příliš velký důvod k obavám.

Prsa se zmenšují

Může to znamenat, že jste zhubla. Vzhledem k tomu, že prsa obsahují hodně tukové tkáně, je to jedna z prvních částí těla, na které se úbytek tuku projeví. Pokud ovšem kila ubývají bez námahy, vy musíte dokonce změnit velikost košíčků a nemůžete přijít na to proč, měla byste navštívit lékaře. Hubnutí bez příčiny může být jedním z příznaků onemocnění štítné žlázy nebo chronických nemocí.

Malé zmenšení obvykle znamená, že začíná další kolo mentruačního cyklu. Co před menstruací prsa nabudou, to musí zase zmizet. Teď hormony relaxují, aby za pár týdnů mohly zase fungovat.

Jedno je větší než druhé

Máloco bývá symetrické – dá se říci, že žádná žena nemá obě prsa zcela stejná. Jen u některé jsou ty rozdíly více znatelné. „Malý rozdíl ve velikosti je v pořádku a normální. Pokud však jeden prs výrazně změní tvar, může to signalizovat abnormalitu spojenou s rakovinou prsu,“ říká doktorka Minkinová. V takovém případě neváhejte, nestyďte se a okamžitě vyhledejte svého lékaře, aby udělal další vyšetření. Diagnóza se samozřejmě nemusí potvrdit, ale včasná léčba má vždycky lepší prognózu.

Kůže pod prsy je podrážděná

Kůže pod ňadry je velice citlivá a je potřeba o ni dobře pečovat. Pokud se objeví podráždění, může být výsledkem nějaké alergie, například na materiál obsažený ve spodním prádle. Třeba kostice mohou být z niklu, což je běžný alergen. Nebo může být podráždění výsledkem špatného praní, nevymytý prášek způsobí vyrážku (stačí prádlo vymáchat ne jednou, ale dvakrát). Stejně může fungovat i mýdlo.

Opruzení také může být výsledkem mechanického tření, což je běžný jev zejména v létě, kdy se ženy pod podprsenkou víc potí. Řešením je správná velikost podprsenky a prodyšné oblečení. V takovém případě je nutné podprsenku prát častěji, protože starý pot podporuje růst bakterií.

Ňadra „zdobí“ nevzhledné strie

„Strie se objeví, když rychle přiberete na váze nebo naopak rychle zhubnete. To platí zejména pro období puberty a pro těhotenství, ale ženám s nízkou elasticitou kůže se mohou strie objevit i při jo-jo efektu,“ uvádí plastický chirurg Barry Weintraub. Řešením může být návštěva plastické chirurgie nebo používání příslušných gelů či krémů.

Sledujte i bradavky

Jsou vaše bradavky příliš tmavé, nebo příliš světlé? „To nevadí. Doktoři neznají žádnou souvislost rakoviny naděr s barvou bradavek. Každá žena má prostě jiné množství pigmentu,“ vysvětluje doktor Weintraub. Ostražitost je na místě jen v případě, že jedna bradavka znenadání změní barvu. Bradavky také mohou být malé, nebo velké. Stává se také, že každá z nich má jinou velikost, i to je zcela normální.

Hrbolky na dvorcích jsou normální

Prs je určen k produkci mléka a na koncích mléčných kanálků se tvoří malé hrbolky. Někdy se trochu zvětší, jindy jsou malé, ale vždy tam jsou. Pokud se však jeden hrbolek výrazně zvětší, mohlo by se jednat o benigní cystu nebo rakovinný nádor. Navštivte lékaře a nechte se objednat na screening. Může jít o normální prsní tkáň, ale je lepší mít jistotu.

Tmavé chloupky na prsou

Možná jste byla vystavena krému či gelu s obsahem testosteronu, někteří muži je používají k posílení sexuálního apetitu. „A když si pak muž tře obličej o vaše ňadra, ta jsou pak hormonu vystavena, což může mít vedlejší účinky, a to i růst chloupků,“ vysvětluje Minkinová.

Také by to však mohl být syndrom polycystických vaječníků, tedy stav, kdy nadledvinky produkují nadměrné množství mužských hormonů, což má za následek cysty na vaječnících a jiné příznaky, jako je například akné a nepravidelná menstruace. Vzhledem k tomu, že toto onemocnění může vést až k neplodnosti, navštivte svého lékaře.

Máte na ňadru bouličku

Ty by mohla být známka benigní (nezhoubné) cysty. Ta je spíš kulatá a hladká, protože je naplněna tekutinou. Počkejte jeden menstruační cyklus, a pokud nezmizí, navštivte svého lékaře, který vám udělá ultrazvuk, aby útvar vyšetřil.

Mohlo by se však jednat i o rakovinu prsu. Drtivá většina bolestí prsou a změny v nich jsou normálním výsledkem kolísání hormonů, ale je lepší vždy mít jistotu. „Kdykoli si všimnete útvaru v prsu, vždy se objeví otázka – je to rakovina, nebo by se to mohlo v rakovinu proměnit? Proto vždy vyhledejte svého gynekologa,“ radí doktorka Minkinová.

Svědí vás bradavky

Na vině mohou být zbytky mýdla či šamponu. Zkuste opláchnout prsa vodou a uvidíte, zda se to náhodou nezlepší. Můžete je také pomazat nějakým zklidňujícím krémem či gelem. Příčinou může být také alergie na oblečení. Nová podprsenka může obsahovat barviva či jiné látky, které vyvolávají alergické reakce. To samé platí i pro svetr z vlny. Postupujte jako v předchozím případě (mýdlo a šampon).

I hormony mohou mít někdy na svědomí i svědění bradavek. Svědění je i jedním z příznaků velmi vzácného typu rakoviny – Pagetova karcinomu bradavky. Mezi další příznaky patří šupinatá kůže, zploštělá bradavka a z ní žlutý či krvavý výtok. Pokud jsou vám tyto symptomy známé, vyhledejte ihned vašeho lékaře.

Prsa jsou zvlněná a bolestivá

Už jste si asi zvykla, že máte pár dní před menstruací přecitlivělá prsa a trochu jinou texturu prsní tkáně. Většinou je to normální (nádory často bolest nevyvolávají, i když cítíte jen jedno prso), ale pro klid duše se na to raději zeptejte lékaře.

Popřemýšlejte, zda jste nevypila příliš mnoho kávy nebo limonád plných kofeinu. Ten totiž může bolest zhoršovat. Stačí jeho příjem omezit a může dojít k návratu do původního stavu.

Z bradavek uniká bílá tekutina

Ňadra jsou určena pro výrobu mléka, vykonávají tedy svou práci. To se může stát i tehdy, kdy nejste těhotná nebo kojící – je to reakce na (fyzickou nebo pocitovou) stimulaci. Jestliže se s tímto setkáváte často, mohou pomoci některé léky.

Naopak určité léky na předpis (antidepresiva či antipsychotika) mohou zvyšovat hladinu prolaktinu. Tedy hormonu, jenž stimuluje produkci mléka. V drtivé většině případů to není nebezpečné, ale jen otravné.

Vidíte pod kůží žíly

Světlá průsvitná kůže je náchylnější ke spálení od sluníčka a tudíž i k rakovině kůže. Jestliže se budete vyhýbat ostrému slunci a budete se pečlivě mazat krémy s vysokým UV faktorem, obavy nemusí být na místě.

Prsa se podobají pomerančům

Pokud vaše prsa začala mít najednou hrubou strukturu připomínající kůru pomeranče s tvrzenými dvorci a bradavkami, určitě navštivte lékaře. Mohlo by se jednat o rakovinu prsu.

-lk, šp-/ ilustrace: redbookmag.com

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.