Zdraví a nemoci

10. května 2019 06:00

Martina Čerňanská

Klíště nevyhazujte, může se vám hodit! Co ještě musíte o malých upírech vědět?

Jaro je tu, slunce svítí, květiny voní a… klíšťata útočí! Jak si poradit s nezvaným parazitem a zjistit jeho infekčnost?

Klíště je odporný parazit a vyhnout se mu v našich podmínkách je skoro nemožné. Zaútočí na vás nejen v lese a na louce, ale klidně i na kousku trávy na městském sídlišti. Encefalitida a borelioza jsou největšími strašáky, které s sebou přisáté klíště přináší. Co všechno o klíšťatech potřebujete vědět?

Představte si, že se na vás přisálo klíště. Vytáhnete ho i s hlavičkou a několik dní čekáte, jak se postižené místo bude chovat. Zrudne, oteče? Udělá se kolem kruh? Nebo jeví spíše známky hojení? Není to příjemné čekání a můžete si ho urychlit. Prozkoumejte další informace o klíšťatech.

1) Test koupíte v lékárně

Už nemusíte dlouhé dny čekat a bát se, celkem snadno můžete ověřit, jestli bylo “vaše” klíště infikováno. Dnes jsou běžně v lékárnách k dostání speciální sady, takzvané TICK-TESTY, pomocí kterých lze klíště bezpečně odstranit a následně určit jeho infekčnost. Klíště po vyjmutí prostě nevyhazujte, ale dáte ho do speciálního sáčku a odešlete do specializované laboratoře. Tam teprve infekčnost zjistí a sdělí vám výsledek. Pokud budete chtít vyšetření na boreliózu i encefalitidu, vyjde vás to na zhruba 1200 Kč.

2) Vykruťte ho

Hlavně netrhat. Přetrhnout klíště znamená nechat možná infekční hlavičku v kůži a to nechceme. V lékárně už běžně koupíte speciální kleštičky, kterými klíště poměrně jednoduše vyjmete ven. Klidně je noste v kabelce, nikdy nevíte!

3) Sledujte zdraví

Inkubační doba u klíšťové encefalitidy je 7 až 14 dní, u lymeské borreliózy je to 3 až 30 dní. To znamená, že pokud měsíc po přisátí nepozorujete žádné zhoršení zdraví, mělo by být vše v pořádku. Bakterie způsobující lymeskou boreliózu je vlastně komplex 19 druhů bakterií, u nás v Evropě se jich vyskytuje 8, prokazatelně patogenních je přibližně 5.

4) Pozor i na horách

Bůhvíproč si lidé často myslí, že klíšťatům na horách uniknou. Že nepříjemní parazité žijí spíš v nížinách. Pravda je taková, že na Sněžce klíště asi nechytnete, ale o kousek níže klidně ano. Klíšťata se u nás vyskytují i v nadmořských výškách 1100 m n.m.

5) Na očkování kdykoli

Očkování si můžete nechat dát v jakémkoliv období roku, v jarních a letních měsících se k urychlení tvorby protilátek používá zrychlené schéma. Není to špatný nápad, zvláště u dospělých, u kterých má encefalitida daleko horší průběh a dopad na zdraví než u dětí. Proti lymské borelióze neexistuje očkovací látka, rozvinuté onemocnění je ale léčitelné antibiotiky.

6) Čas hraje velkou roli

Vždycky se po návratu z přírody prohlédněte! Čas hraje totiž proti vám! Přisáté klíště totiž postupně uvolňuje sliny, které mohou obsahovat původce nákazy, proto délka přisátí klíštěte úměrně zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy. Klíště vyndejte co nejrychleji!

autor: Kamila U.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.