Michaela Duffková o alkoholismu: Schované lahve jsem nacházela i rok po léčbě

„Když se jednou stane člověk alkoholikem, navždy jím zůstane,“ říká matka, spisovatelka a držitelka ceny Magnesia Litera za blog Zápisník alkoholičky. Michaela Duffková odkryla české společnosti alkoholismus u žen. Ten je stále utajeným fenoménem dnešní společnosti.

Když se řekne alkoholička, vyvolává to představu neupravené a osamocené trosky, která tajně schovává flašky po bytě. Pravda je však taková, že problémy s alkoholem mají podle statistik ženy středoškolsky a vysokoškolsky vzdělané, často s úspěšnou kariérou. Takovou měla i Michaela Duffková, která začala pít po narození dcery.

Z jedné skleničky večer byl hrníček, z hrníčku flaška

„Mně to šlo rychle. Byla jsem na mateřské dovolené, když jsem začínala skleničkou, dvěma. Dceři bylo pět měsíců, když jsem přestala kojit a začala pít. Nejprve ze skleniček, pak z hrníčku, nakonec z flašek, a pak už jsem jenom zvyšovala objem flašek,“ přiznala bez obalu Michaela Duffková, jejíž závislost na alkoholu trvala přes tři roky.

Alkohol kupovala ve velkém a dělala si dobře utajené zásoby: „V určité době jsem střídala tři vinotéky, kupovala jsem víno po dvou litrech. Kupovala jsem i do zásoby čtyři litry, ale pro alkoholika to není do zásoby, ale na hned. Schovávala jsem prázdné lahve do šatníku, pod prádlo, za odpadkový koš. Flašky se dají schovat i do nádržky na vodu na toaletě, pod postel, do nočního stolku, různě. Nacházela jsem je i rok po léčbě,“ svěřila se v pořadu 7 pádů Honzy Dědka.

Ženy alkoholičky umějí problém dobře skrývat

Než šla na léčení, aktivně pila tři roky. Většina alkoholiček pije sama – na rozdíl od mužů alkoholiků, kteří mají alkohol spojený se sociálním kontaktem. Ženy umějí problém s alkoholem výborně skrývat i několik let a ve svých rolích dlouhodobě fungují stále dobře, aniž by si okolí čehokoliv všimlo.

„Byla jsem ambiciózní, cílevědomá, ale stala se ze mě troska, neměla jsem chuť do života. Alkohol mě zásadně proměnil… Alkoholik si neuvědomuje, že může přijít o všechno. Jediné, na co se upnete, je ráno odejít do práce a odpoledne už držet flašku a dostávat se do stavu, kdy nebudu muset přemýšlet nad tím, co se děje kolem mě,“ prozradila v rozhovoru pro DVTV.

Zakladatelka blogu dlouho tušila, že má problém, ale neřešila ho ani ve chvíli, kdy ji kvůli pití na čas opustil manžel. Schopnost chodit do práce a vydávat ze sebe dobré výsledky a zároveň se postarat o dítě, jí pomáhala utvrzovat se v tom, že není důvod, proč něco takového řešit. Její dcera byla v té době hodně malá a autorka blogu si je tak jistá, že si problémů rodičů ani nevšimla.

Na léčebnu se čeká půl roku

K rozhodnutí začít se léčit musí podle Duffkové každý přijít sám, jinak nemá alkoholik šanci na úspěch. Během léčby tak Michaela začala psát blog, který pojednával o její závislosti. Za něj získala cenu Magnesia Litera a později vydala i autobiografickou knihu Zápisník alkoholičky. S manželem Ondřejem dokonce založili Centrum Alkos. „Na léčebnu se čeká půl roku. Rozhodla jsem se, že založím Centrum Alkos, aby lidé nemuseli na léčbu čekat a aby se jim dostala nejkvalitnější léčba, jaká je teď možná,“ říká spisovatelka.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.