Co dětem pořídit do školy? I ořezávátko se vyplatí pečlivě vybírat!

Pokud vám není lhostejné, jak kvalitní a bezpečné pomůcky bude vaše dítě používat ve škole, vybírejte mu školní potřeby nejen podle toho, zda jsou na první pohled hezké a levné.

Nekupujte automaticky nejlevnější

Všechny produkty, které jsou prodávány na našem trhu, musí ze zákona splňovat bezpečnostní standardy, ale je faktem, že některé z nich je splňují více a jiné méně. „Každopádně buďte podezřívaví k nejnižší cenové nabídce, zejména pokud se jedná o značku, kterou neznáte,“ doporučuje Tadeáš Pešek z firmy Kores.

Upřednostněte certifikáty

Je dobrým zvykem kvalitních výrobců dokládat kvalitu svých produktů certifikáty kvality a bezpečnosti. Samotný obal a informace na něm by měly certifikace dostatečně a zřetelně komunikovat.

Nepodceňujte design

Děti dávají velký důraz na design školních pomůcek. A ten často rozhoduje o tom, jak rády děti věc používají. Pokud tedy produkty garantující kvalitu a bezpečnost přinesou ještě pro děti poutavé designové řešení a radost, je to skvělé.

Základem výbavy každého školáka by měl být samozřejmě dobře padnoucí batoh s propracovaným zádovým systémem, reflexními prvky a důmyslnými detaily, které školákovi usnadní organizaci. A co by v batohu nemělo školákovi chybět?

Vychytaná krabička na svačiny

Asi víte, že dítěti nestačí jen svačina na dopoledne, ale pokud chodí do družiny nebo má odpoledne kroužky, potřebuje i něco na odpoledne. Plnohodnotná výživná svačina by měla obsahovat pečivo, ovoce, zeleninu i mléčný výrobek. Abyste mohli školákovi dopřát kompletní porci, vsaďte na chytré svačinové krabičky s přihrádkami, do kterých se jednotlivé části svačiny dobře organizují.

Osobní lahev pro dodržování pitného režimu

Ačkoliv se dospělým doporučuje denně vypít kolem 2,5–3 litrů tekutin, dětský organismus je tvořen větším podílem vody, a tak by měl být větší i jeho příjem. Potřebné množství tekutin se liší podle váhy dítěte, ale obecně se doporučuje dodržovat u dětí do 13 let denní příjem 2,15 litrů tekutin. Nespoléhejte na školní automaty se slazenými nápoji, ale pořiďte dítěti osobní školní lahev (ideálně takzvanou zdravou lahev), kterou si bude pravidelně doplňovat. A pokud mu nestačí obyčejná voda, vsaďte raději na vodu s trochou domácího ovocného sirupu než na džus.

Penál na vše potřebné

Penál bude dítě používat několikrát denně, takže je důležité, aby se mu líbil. Myslete ale na to, že penál by měl dítěti sloužit a ne ho zatěžovat. Takže by měl být především přehledný. „Pro prvňáčky je určitě vhodnější klasický skládací penál s gumičkami než pouzdro, ve kterém jsou všechny věci v jedné kapse najednou. Prvňáček totiž potřebuje ve věcech systém a pořádek a v pouzdře může mít často problém něco najít, což mu školní dny moc nezpříjemní,“ doporučuje Milan Gába, spoluzakladatel PIXIE CREW. Zkontrolujte, zda je penál pevně šitý, zda jde dobře otvírat a zavírat, zda jdou do poutek dobře zasunovat tužky a další pomůcky. Možná také v obchodech narazíte na penály již vybavené. Těm se raději vyhněte, protože většinou obsahují zbytečné a nekvalitní věci, které dítě ve škole vůbec nevyužije. Vyčkejte raději na instrukce od učitele, čím máte dítěti penál dovybavit. Velmi praktické je, když penál obsahuje průhlednou kapsu, do které si dítě může založit rozvrh hodin nebo jakékoliv papírové poznámky.

Pastelky

Obezřetnost se vyplatí i při výběru tak obyčejné věci, jako jsou pastelky. Ty kvalitní jsou možná trochu dražší, ale umožní dětem snadné vedení pastelky, mají přirozeně intenzivní a jasné barvy, pro pohodlné ořezávání jsou vyrobeny z kvalitního dřeva a aby se nelámaly, jsou lepeny po celé délce tuhy.

Ořezávátko

Ani při nákupu ořezávátka se nevyplatí vybírat bez rozmyslu. Kvalitní ořezávátko totiž dobře ořeže standardní tužky a odřezky navíc bezpečně zachytí do zásobníku. Výhodou je, když ořezávátko je určeno jak pro běžné tužky, tak tužky či pastelky typu jumbo. Velkou výhodou je čepel z kvalitní oceli, protože tak zůstane déle ostré a dobře použitelné.

Gumovací pero pro opravu drobných chyb

Tato pomůcka nebyla u dětí na prvním stupni dlouhou dobu „legální“. Poté, co ji výrobci dovedli k dokonalosti, už však nemá konkurenci a nesmí chybět v batohu žádného školáka, který se občas přepíše. Prvňáčci tuto pomůcku potřebovat zatím nebudou, ale jakmile dostanou děti povolení zaměnit obyčejné tužky za pera, sáhněte po gumovacím peru, které lze koupit v mnoha různých barevných variantách a designech. Zapomeňte na zmizíky a bělítka, které v penálu zabírají místo.

Lepicí tyčinka

Ani ta by v penálu malého školáka neměla chybět.Tyčinku vybírejte tak, aby lepila všechny druhy papíru. Dobré je, když tyčinka obsahuje glycerin, protože ten garantuje pohodlné a jemné lepení. Kvalitní výrobci navíc garantují vzduchotěsný uzávěr, který zaručuje dlouhou životnost. Samozřejmostí by mělo být, že je tyčinka určená pro dítě do školy netoxická, bez rozpouštědel a kyselin.

Stylové razítko pro značkování

Možná si pamatujete, že jste podobnou vychytávku měli i vy, s tím rozdílem, že váš malý školák už nebude potřebovat polštářek, do kterého se kape inkoust, protože většina razítek už se tvoří jako samonamáčecí. Může se to zdát trošku jako oldschool, ale razítko se svým jménem i v dnešní době ocení školáci především při označování sešitů, učebnic, pomůcek, ale také pro označení osobních věcí, např. přezůvek či tašky na tělocvik.

Váš školák bude potřebovat samozřejmě ještě mnohem víc věcí, jako je cvičební úbor a obuv na tělocvik nebo papuče a pytlík na ně. Co se týče sešitů nebo výtvarných potřeb, je dobré si počkat na první dny, kdy vám učitelé dají vědět, co přesně bude potřeba, abyste dopředu nenakoupili nic zbytečně. Některé školy seznam potřeb posílají už ke konci prázdnin, aby se rodiče stihli připravit. Nicméně v prvním týdnu se prvňáčci jen seznamují s novým prostředím a vy určitě budete mít ještě čas nějaké ty nezbytnosti pořídit.

-ak-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.