Prima maminka

29. června 2018 10:00

Anna Kopečková

Školní batoh či taška: Víte, podle čeho je dítěti vybrat?

Nástup dítěte do školy je důležitý a náročný okamžik v životě celé rodiny a i když teď myslíte hlavně na prázdniny nebo dovolenou, neměli byste nechávat výběr tak důležité pomůcky, jakou je školní batoh či taška, na poslední chvíli.

Věděli jste, že skolióza páteře se čím dál častěji vyskytuje i u dětí? Od svých šesti let si malí školáci přes ramena přehazují školní batoh, ve kterých každý den nosí těžké učebnice a sešity. Určitě kolem sebe také vídáte malé školáky, kteří na svých zádech nosí gigantické tašky, které jsou téměř větší než oni. Správný fyzický vývoj je přitom důležitý především u školáků na prvním stupni, kteří svá záda nevhodnými batohy vystavují velké zátěži. Jestli ještě stále pro svého školáka vybíráte vhodný batoh či tašku, poradíme vám, na co se při výběru zaměřit.

Respektujte tvar

Při výběru batohu (tašky) je nutné respektovat tvar zad dítěte, například šířka batohu rozhodně nesmí být širší než záda, to samé platí i o jeho délce. Vhodný batoh (taška) zohledňuje i ergonomické prvky, které dítěti se zátěží pomáhají. Správně tvarovaný batoh (taška) se vyznačuje kvalitním polstrováním zad a nastavitelnými ramenními popruhy, které by měly být široké minimálně 4 centimetry. Důležité je myslet na to, že ta největší zátěž má být v batohu umístěna co nejblíže k páteři.

Před nákupem je dobré dítěti batoh či tašku vyzkoušet, jestli dobře sedí na zádech. Poznáte to tak, že mezi plný batoh (tašku) a záda nejde vsunout ruka. A samozřejmě je důležitá i hmotnost. Pro žáky prvního stupně by neměla hmotnost batohu či tašky přesáhnout 1200 gramů.

Kvalita s funkčními prvky

Pamatujte na to, že nekvalitní materiály velkou zátěž dlouho nevydrží, a když budete muset kupovat každého půl roku novou tašku nebo batoh, docela se vám to prodraží. Vyberte proto možná dražší výrobek, ale z opravdu kvalitního materiálu. Ideálně z voděodolného, s vysokým vodním sloupcem. Myslete i na to, že váš školák bude odkládat svůj batoh (tašku) hodně na zem, uvnitř i venku, takže by měl mít pevné dno, nejlépe s plastovými nožičkami, které ho ochrání před nečistotami, odřením a také navlhnutím.

Být vidět za každého počasí

Propracovaný zádový systém i odolnost proti vodě jsou sice důležité parametry, zapomínat však nesmíme ani na samotný design. Při výběru vždy zvažujte životnost batohu (tašky) a také to, aby byl jeho design pro školáka nadčasový. Víte, že velkou část školního roku se děti pohybují s batohem za snížené viditelnosti? Nepostradatelnou součástí výbavy jsou proto bezpečnostní reflexní prvky, díky nimž bude dítě dobře vidět i ve zhoršených světelných podmínkách.

Důmyslná organizace

V neposlední řadě se při koupi batohu (tašky) podívejte i na systém kapes. Vnitřní systém batohu by měl být rozumně zorganizován. Největší kapsy na učebnice musí být nejblíže zad, svačinu a drobné věci můžete školákovi připravovat do pomocných menších kapsiček. Potěší i důmyslné detaily jako třeba vnitřní klopa k rovnoměrnému rozložení váhy nebo karabinka, na kterou lze pověsit klíče od bytu. Batohů i školních tašek je opravdu široká nabídka (mezi osvědčené patří například Explore, Topgal, Baggymax, Hama či Herlitz), takže si určitě vy i váš školák vyberete.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.