Bez lítosti. Doživotně odsouzení vrazi se zpovídají v nové české dokusérii

Krimi dokureality Bez lítosti právě teď na prima+

Doživotí je nejpřísnější sazbou, kterou mohou soudy v České republice udělit. Jsou jím trestány zločiny, jež šokovaly veřejnost i úřady brutální povahou. Vysloužili si ho jen ti nejbezcitnější vrazi. Osm z nich se nyní rozhodlo o svých činech detailně promluvit v dokumentární sérii Bez lítosti, kterou sledujte exkluzivně dříve než v televizi na streamovací službě prima+.

V tuzemských věznicích si doživotí odpykává celkem 46 trestanců. Za vraždu je přitom možné tento trest udělit, pouze pokud je spáchána na dítěti mladším 15 let, na těhotné ženě, na dvou a více lidech, opětovně, zvláště trýznivým nebo krutým způsobem, za účelem finančního zisku nebo zatajení důkazů či za vraždu úřední osoby nebo svědka.

Pusťte si zpovědi českých doživotně odsouzených vrahů v krimi dokusérii Bez lítosti exkluzivně na prima+. V televizní premiéře ji můžete sledovat od 12. září ve 21:30 na Prima COOL.

Někteří z českých doživotně odsouzených vězňů se rozhodli v dokumentární reality show Bez lítosti promluvit nejen o činech, kterých se dopustili, ale také o tom, co je k nim vedlo a jak přesně vypadaly. Čí příběhy budou moci diváci od 21. června sledovat na prima+?

Jaroslav Stodola

Manželé Jaroslav a Dana Stodolovi v letech 2001 a 2002 oloupili a zavraždili osm osob důchodového věku. Trestnými činy řešili svízelnou finanční situaci, do které se dostali, neb ani jeden z nich nebyl schopen najít si stabilní zaměstnání. Nakonec oba manžele policie zatkla. Jaroslav se nejdřív snažil brát vinu na sebe, když ale zjistil, že se na něj jeho žena pokouší hodit vraždu, kterou spáchala úplně sama, otočil a policii přiznal, jak se vše odehrávalo. Oba byli odsouzeni na doživotí.

Premiérový díl Bez lítosti – Stodolovi, zaměřený na děsivé vraždy seniorů, uvidíte již 1. července večer na Primě!

Podívejte se v exkluzivní ukázce, jak dnes Jaroslav Stodola vzpomíná v Bez lítosti na trable s tělem jedné z obětí:

Michelle Sudků

Psal se 21. červenec 2016, když v pražském obchodním centru na Smíchově došlo k vraždě. Psychiatricky léčená Michelle Sudků si obstarala nůž a vyhlédla si náhodnou kolemjdoucí jako svou oběť, jen aby lékařům dokázala, že je opravdu blázen. Čtyřiapadesátiletou ženu usmrtila dvěma bodnými ranami, přivolaní záchranáři jí už nedokázali pomoci. Podle znalců Sudků trpí útočným a nekrofilním sadismem. Dostala 25 let, poté půjde do detence.

Juraj Kučerák

Ještě než se z něj stal vrah odsouzený k doživotí, nenáviděl Juraj Kučerák zvířata a usmrtil několik psů i koček. Jako malý pobýval v dětském domově, odkud často utíkal, v dospělosti se pak usadil u svého strýce. Právě ten se 14. května 1993 stal jeho obětí. Alkoholová šarvátka byla pro Štefana Suchánka osudná. Jeho tělo Kučerák schoval ve sklepě a měsíc tam s ním bydlel. Poté zavraždil známého kvůli penězům a záhy byl dopaden. Dostal doživotí.

Další hrozivý případ: Ženu na Děčínsku měl zabít a tělo zapálit, recidivistovi hrozí doživotí. Vinu odmítá

Josef Kott

Josef Kott vešel ve známost veřejnosti společně s Michaelem Kutílkem, s nímž měl v roce 1990 za pouhých 26 hodin usmrtit čtyři osoby. Oba ovšem události popisovali jinak a byli odsouzeni na doživotí, Kutílek ve výkon trestu zemřel. Podle Kotta Kutílek zastřelil vrátného firmy, již se rozhodli vykrást, jeho vlastní pistolí. Po cestě oba dva do auta nabrali stopařky, které Kutílek v lese zavraždil ubodáním. Druhý den se vypravili do Prahy, kde zastřelili a okradli taxikáře a pak ještě po cestě zpátky postřelili britského řidiče kamionu. Ten přežil jen zázrakem.

Pusťte si rozhovor s režisérkou dokusérie Bez lítosti, Martinou Eretovou:

Lukáš Kopecký

Lukáš Kopecký nevystudoval střední školu, boxoval a živil se trestnou činností. Měl přítelkyni, kterou ale neustále podváděl, a to i s prostitutkami. Když mu bylo 21, seznámil se s její bývalou spolužačkou a stali se milenci. Po jedné hádce, údajně kvůli tomu, že Lukášova oficiální přítelkyně otěhotněla, ji Lukáš začal škrtit. Když si myslel, že je mrtvá, začal po sobě utírat otisky prstů. V ten moment se ale dívka začala probouzet, a tak ji podřízl. Dostal 25 let vězení, výjimečný trest.

Rudolf Fian

Za obecné ohrožení byl na doživotí odsouzen Rudolf Fian, jeden z hlavních organizátorů metanolové kauzy. Po vojně a nevydařeném manželství začal podnikat na černém trhu s lihem. Když se oženil podruhé, nechal toho a 12 let pracoval jako horník. Pak se ale na šachtě zranil, a když mu začaly docházet peníze, k černému trhu s lihem se vrátil. Byl jedním z míchačů metanolem kontaminované směsi, po jejímž požití zemřely desítky lidí.

Tomáš Vít

V případě dvojnásobného vraha Tomáše Víta byl soud nemilosrdný. Na střední škole byl problémový, začal hodně kouřit marihuanu a kradl doma peníze. Bylo mu pouhých 19 let, když se mu po jointu marihuany udělalo špatně a zaklepal na sousedy, starý manželský pár, aby je požádal o prášek proti bolesti. Zavřeli mu dveře před nosem, on se ale natlačil dovnitř a manžele zabil nožem a kladivem. Stal se tak nejmladším doživotně odsouzeným v České republice.

Miloslav Širůček

Už tomu bude téměř 20 let, co Miloslav Širůček v Tučapech na Táborsku střelnou zbraní usmrtil své rodiče a bratra. Už v 18 se začal živit krádežemi aut, za což byl i několikrát trestaný. Po posledním propuštění z vazby vzal Miloslav otcovu legálně drženou zbraň a zastřelil svého mladšího bratra, otce a nakonec i matku, kterou ale podle svých slov miloval. Poté s těly žil tři dny v domě. Když mu zavolala policie, protože lidé začali jeho rodinu postrádat, ke všemu se přiznal. Byl odsouzen na doživotí.

Trest smrti

V České republice jako samostatném státě trest smrti nebyl nikdy užívaný. K jeho zrušení došlo ještě za dob Československa, a to v roce 1990. Když byl ještě legální, za dob první republiky mohl být prováděn oběšením a ve výjimečných případech zastřelením. Během německé okupace pak byla používána také gilotina.

Zrušení trestu smrti prosadil v parlamentu po pádu komunistického režimu tehdejší prezident Václav Havel. Nejprve byl nahrazen trestem doživotního odnětí svobody, následně prostřednictvím Listiny základních práv a svobod zakázán.

Přečtěte si také příběhy nejznámějších členů Manson Family.

Centrum pro výzkum veřejného mínění v květnu roku 2019 provedlo průzkum, z něhož vyplývá, že polovina dotázaných souhlasí s trestem smrti. Obhajují si to tím, že přináší spravedlivé zadostiučinění pozůstalým. Hlasy proti naopak argumentovaly rizikem justičního omylu či zneužití.

Sdílejte článek
Štítky vražda FTV Prima doživotí vrah Česko Josef Kott Michael Kutílek true crime prima+ Bez lítosti

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.