Móda a krása

28. listopadu 2016 10:00

Anna Kopečková

Sedm hříchů kosmetického průmyslu: Čemu se na hony vyhnout?

Chcete být krásná, vypadat zdravě a také se tak cítit? Pak zapomeňte na reklamy a do drogerie vyrazte s lupou. Ve složení vašich oblíbených kosmetických výrobků se totiž někdy skrývá úplný horor!

Pokud si kosmetické přípravky vybíráte na základě hezké vůně nebo dobré reklamy, zpozorněte. Až vám zase bude nějaká kosmetická firma tvrdit, že její vědci právě objevili elixír mládí a vy si jej za dostupnou cenu můžete odnést z drogerie domů a zastavit tak tok času, zkuste se nejdřív přesvědčit, co se skrývá pod krásným obalem.

Postupně nám přestává být jedno, co jíme. Takže namísto fast foodů raději vyrážíme na farmářské trhy, kde si kupujeme jídlo s jasným složením i původem. Stejnou péči bychom měli věnovat i tomu, zda si na tělo nenatíráme přípravky, které za překrásnou vůní skrývají bezpočet toxinů, a které se při dlouhodobém používání nehezky podepíší na našem těle.

Chcete vědět, čemu byste se opravdu měli vyhnout? Pak si s sebou do drogerie vezměte příště dobré brýle nebo raději lupu, protože složení bývá obvykle psáno těmi nejmenšími písmenky. Když projdete několik odstavců textu, který obsahuje pro většinu populace nevyslovitelné výrazy, narazíte na hezkou řádku chemikálií a kovů. Opravdu si něco takového chcete každý den nanášet na tělo? Pokud vás až do dnešního dne nenapadlo se složením kosmetických výrobků zabývat, možná se váš přístup změní po přečtení následujícího textu.

Reklamní slogany jsou chytlavé právě proto, že nemusí být založeny na pravdě. Kdyby byly pravdivé, zněly by asi takto: „Neefektivní, vyrobené z ropy, prolezlé chemikáliemi, ale jinak čistý zázrak!“. Ale pro takovou kosmetiku by asi nikdo neběžel.

Je na čase začít dělat vědomá rozhodnutí při nákupu kosmetiky. Přece jen je to vaše kůže a vaše zdraví. Když zvládnete dešifrovat, z čeho se kosmetické výrobky skutečně skládají – a že je to občas dřina –, nemůžete už příště naletět!

Zde je 7 složek, kterým je dobré se za každou cenu vyhnout:

1. Parabeny

Jsou to bezesporu nejpoužívanější konzervační látky v kosmetickém průmyslu. Jsou téměř v každém krému, který běžně používáte, protože fungují jako preventivní ochrana proti plísním, houbám a parazitům, které by se jinak mohly množit ve vašich oblíbených výrobcích. Problém je v tom, že mohou být absorbovány pokožkou. To, že vašemu tělu zrovna neprospívají, dokazuje fakt, že parabeny byly často nalezeny v nádorech rakoviny prsu. Výzkumy naznačují možné souvislosti vzniku rakoviny prsu u žen a rakoviny varlat u mužů a dlouhodobého užívání parabenů. Detaily vzájemného působení nejsou zatím jasně zmapovány, ale stojí to riziko za to? Ve skutečnosti je právě tato obava důvodem, proč se na trhu množí produkty, které na svém obalu hrdě hlásají "paraben-free".

Parabeny se mohou objevit v různých formách, takže si dávejte pozor na následující slova:

  • benzylparaben
  • butylparaben
  • propylparaben
  • methylparaben
  • ethylparaben
  • isobutylparaben

2. Ropa

Najít kosmetiku bez ropy je trochu oříšek. Ropa se objevuje v tolika kosmetických produktech, že je to až směšné. Ale pokud se nad tím zamyslíte, ano, je to ta samá látka, ze které je vyrobený váš motorový olej, nemrznoucí kapalina do auta či polystyren.

Proč kosmetiku z ropy zásadně nekupovat? Například proto, že může být karcinogenní, způsobuje hormonální nerovnováhu a zabraňuje pokožce dýchat.

Ropa se v kosmetice skrývá pod mnoha označeními, proto není tak lehké ji odhalit. Jsou to například tato:

  • petrolatum
  • xylen
  • toluen
  • minerální olej
  • tekutý parafín

3. Fenoxyethanol (Phenoxyethanol)

Protože spotřebitelé si jsou vědomi možných problémů s parabeny, objevil se novější konzervační prostředek pod názvem "fenoxyethanol" a našel si svou cestu dokonce i do bio kosmetiky, kterou rádi volíme jako bezpečnější alternativu péče o pokožku.

Pokud však obsahuje tyto látky, nebrat! Japonsko nedávno zakázalo používání fenoxyethanolu ve všech kosmetických přípravcích a většina ostatních zemí omezila jeho použití na maximální koncentraci 1%.

Fenoxyethanol se běžně používá v různých výrobcích, od těch pro mytí obličeje či těla až po hydratační krémy a make-up. Některé studie potvrzují, že tento konzervant vykazuje toxické účinky na tělo i při mírných koncentracích.

4. Dioxiny

Ty patří k těm nejhorším a opravdu si na ně dejte pozor. Přesto, že existují v potravinovém řetězci jako látky znečišťující životní prostředí, našly si dioxiny cestu do mnoha produktů péče o pleť. Vzhledem k tomu, že jsou to perzistentní sloučeniny, přetrvávají uvnitř těla delší dobu.

Dioxiny jsou známí „endokrinní disruptoři“, tedy hormonálně aktivní látky, pevně spojené s rakovinou. Pro tělo a orgány jsou jedovaté. Dioxiny nebudou uvedeny na etiketě, ale jsou často obsaženy v antibakteriálních látkách, jako je Triclosan nebo PEG.

Dioxiny se také nacházejí v neorganických tamponech, protože většina konvenční bavlny je geneticky upravená, vybělovaná bělidlem a používá se na ni postřik s pesticidy. Dámy, až budete příště mít své dny, zkuste se poohlédnout po tamponech z organické bavlny.

5. Nikl

Nikl je běžný prvek, kov, který se používá například při výrobě mincí a šperků, tepelných výměníků či baterií. Každý z nás je vystaven malému množství niklu, většinou prostřednictvím potravin, vzduchu, pitné vody, půdy, prachu a kontaktu s výrobky, které jej obsahují, včetně kosmetiky. Pokud se jedná o nízkou hladinu, je vše v pořádku. Problém však nastává při zvýšeném výskytu niklu. To může vést k poškození zdraví v závislosti na druhu kontaktu s niklem a také na jeho intenzitě.

Nikl a jeho slitiny byly pro člověka klasifikovány jako potenciálně karcinogenní. Běžná je také alergie na nikl, která může způsobit vážnou kontaktní dermatitidu. Před deseti lety se objevil první případ alergie na nikl způsobené očními stíny, a bylo zjištěno, že alergii dokáže vyvolat už i 1 ppm niklu.

6. SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate)

Jak SLS, tak i SLES jsou levná a vysoce efektivní pěnidla. Pokud se teď hned podíváte do své koupelny, najdete je v seznamu složek u mnoha svých mycích i zkrášlovacích výrobků – od zubní pasty přes sprchový gel až po šampon. Mnoho firem přidává jednu z forem SLS do svých výrobků tak, aby se spotřebitelům jevily jako účinnější. Ve skutečnosti SLS způsobuje mnohem více škody než užitku. Přemýšlejte o tom tímto způsobem – kromě tělových produktů a produktů do koupele se tato přísada používá také do saponátu pro mytí aut. Chtěli byste své tělo mýt tím samým, co používáte na své auto? Výrobky bez těchto látek možná nenabízejí tak bohatou pěnu, ale jsou stejně účinné a neškodí vašemu zdraví. Jde jen o to si na ně zvyknout.

7. Formaldehyd

Jde o známý karcinogen, který je spojený s leukémií, rakovinou slinivky a kůže, způsobuje podráždění pokožky a také cirhózu. Obvykle se vyskytuje v laku na nehty, lepidle na řasy a v produktech na zjemnění a narovnání vlasů.

Tato chemikálie je trochu více známá, takže většinou není uvedená na etiketě výrobku přímo. Spíše se šikovně skrývá pod některým z konzervantů. Dejte si tedy pozor na následující konzervační látky:

  • DMDM hydantoin
  • Imidazolidinyl urea
  • Diazolidinyl urea
  • Quaternium-15
  • Bronopol
  • 5-Brom-5-nitro-1
  • Hydroxymethyl

Vzhledem k tomu, že se výše zmíněné látky nacházejí v drtivé většině kosmetických přípravků, budete si muset dát tu práci a najít výrobce, kterému, stejně tak jako vám, není jedno, zda si používáním jeho kosmetiky poškozujete zdraví.

V dnešní době naštěstí stačí zadat do vyhledávače heslo „přírodní kosmetika“ nebo „bio kosmetika“ a vyjede vám spousta značek, o kterých jste možná neměli ani tušení. Abyste ale nenaletěli, zajímejte se zejména o značky, které se mohou pochlubit certifikátem zaručujícím opravdu přírodní složení. Mezi nejznámější patří NaTrue, BDIH, CharteCosmetique BIO, CPK/CPK BIO či EcoCert, dále se můžete setkat například s označeními Fairtrade, Vegan nebo Leaping Bunny Cruelty Free International.

Vybrali jsme pro vás v obchodech pár tipů:

-ak-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 3. 2024

Berani, možná budete muset vědomě upustit od některých svých plánů a nechat vše na náhodě. Prvek neočekávaného vám může docela pomoci, takže s ním pracujte, místo abyste se ho snažili držet na uzdě. Přirozený tok událostí by vás měl dovést k větší svobodě. Používejte svou představivost, místo abyste se zcela spoléhali na mentální procesy, jako je logika.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.